Metamorfoza mieszkania na poddaszu | Proj.: KEMA Studio | IH - Internity Home

Metamorfoza mieszkania na poddaszu | Proj.: KEMA Studio

Projekt zrealizowany w Lizbonie, stolicy Portugalii, w dzielnicy Marvila będącej jednym z najstarszych obszarów przemysłowych i robotniczych miasta, dzielnicy, która, pomimo iż znajdowała się poza kontekstem miasta, ostatecznie stała się jego integralnym elementem. Dzielnica ta, dawniej nazywana Wioską Nadmorską („Vila do Mar”), znajduje się aktualnie w procesie regeneracji i przekształceń urbanistycznych i społecznych, oczekiwanych od dziesięcioleci. 

Schronienie na szczycie budynku

Celem projektu było przekształcenie nieposiadającego warunków do zamieszkania mieszkania na poddaszu w jasną i otwartą przestrzeń otwierającą się na zapierający dech w piersiach widok na rzekę Tag. Wykreowana przestrzeń swym charakterem odnosi się do idei „latarni morskiej” – schronienia na szczycie budynku chroniącego od zgiełku miasta, otwierającego się na odległe widoki otaczającej zabudowy oprawione błękitem nieba i wody.

Przebudowa wnętrza

Ze względu na dysfunkcjonalny plan mieszkania i bardzo zły stan konstrukcyjny, koniecznością stała się kompletna przebudowa wnętrz oraz wymiana całego dachu. Jedynymi elementami, które nadawały się do zachowania były belki stropowe podłogi oraz ściany szczytowe. Poprzez głęboką ingerencję w przestrzeń poddasza oraz geometrię schodów, w mieszkaniu udało się stworzyć w pełni funkcjonalną łazienkę oraz przestrzeń wejściową.

 

Podział na strefy

Głównym założeniem tego projektu było nadanie mieszkaniu jak największej ilości otwartej i jasnej przestrzeni. Aby osiągnąć ten cel, strefy prywatne – sypialnia i łazienka – zawarte zostały w osobnej, odłączonej od dachu kubaturze. Z pozostałej przestrzeni zaaranżowany został salon. Przestrzeń do przechowywania oraz aneks kuchenny zostały ulokowane w kolejnej kubaturze zintegrowanej ze ścianą szczytową budynku, która zlokalizowana została wzdłuż salonu.

Proj.: KEMA Studio
Proj.: KEMA Studio

W ten sposób udało się zachować niezaburzoną przestrzeń salonu oraz nadać mieszkaniu dodatkową ochronę termiczną. Za pomocą subtrakcji wykonanych w tej kubaturze udało się wyodrębnić dwie nisze – jedną służącą jako kuchenny blat roboczy oraz drugą, w której umiejscowiona została wbudowana sofa – przestrzeń wypoczynkowa niezaburzająca otwartej przestrzeni salonu, z której możemy podziwiać piękno starannie dopracowanej geometrii wnętrza.

Doświetlanie wnętrza

Mieszkanie doświetlone zostało za pomocą 4 nowych okien dachowych i dwóch nowych lukarn, oferujących dużą przezierność mieszkania, wzmacniających tym samym związek pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Tam, gdzie nie było możliwym zapewnienie dostępu światła bezpośredniego, zainstalowane zostały wąskie przeszklone pasy wprowadzające do pomieszczenia, zarówno w dzień jak i w nocy, światło pośrednie, nadające wnętrzu szczególną atmosferę. Dodatkowo, wielkoformatowe lustra zainstalowane w specjalnie wybranych miejscach, zwielokrotniają wrażenie przestronności i jasności mieszkania.

Proj.: KEMA Studio

Minimalistyczne wnętrze

Stworzenie przestrzeni minimalistycznej, emanującej ciepłą bielą z dodatkiem naturalnych odcieni, wpływa na zwiększenie poczucia przestronności mieszkania. Do tej bardzo jednorodnej bazy dodane zostały, wykonane specjalnie na potrzebę tego mieszkania, elementy dekoracyjne wykonane z metalu i cegły, będące hołdem dla przemysłowego charakteru dzielnicy.

Staranny i odpowiedzialny dobór materiałów jest podstawowym założeniem każdego z naszych projektów. W tym projekcie wykorzystane zostały zrównoważone i ekologiczne materiały, takie jak: płyty z włóknocementu, kolorowe płyty z włókna drzewnego, sklejka, metal, płytki ceglane oraz drewniana podłoga.

W wyniku tej interwencji udało się stworzyć funkcjonalną, jasną i otwartą przestrzeń. Przestrzeń, która pomimo małego rozmiaru posiada oddech i, pomimo nowoczesnego charakteru, wpisuje się w ducha okolicy, w której się znajduje.

Proj.: KEMA
Proj.: KEMA

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Monika Gross

mgross@internity.pl
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków