Metamorfoza mieszkania w Sopocie | Projekt PB Studio

Metamorfoza mieszkania w Sopocie | Projekt PB Studio

Projekt mieszkania w Sopocie, przeznaczonego na wynajem, był dużym wyzwaniem dla architektów z PB Studio. Mieli dokonać metamorfozy lokalu z późnych lat 80-tych, nadać mu bardziej funkcjonalny układ, sprawić, by wyróżniał się na tle innych nieruchomości z tego samego sektora, a to wszystko przy uwzględnieniu niskiego budżetu. Architekci zdecydowali się na zachowanie kilku oryginalnych elementów wnętrza, natomiast w aranżacji nawiązali do klimatu vintage, nie tylko za sprawą wyposażenie, ale i oryginalnego zestawu kolorystycznego, zdominowanego przez bardzo udany duet rudego z błękitem. 

Salon mieszkania w Sopocie. | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Nowy układ

Architekci zdecydowali się na układ mieszkania, podzielonego na dwa skrzydła: strefę dzienną z wyjściem na taras oraz strefę wypoczynku z dwoma sypialniami, łazienką i toaletą. Budżet udało się zmniejszyć, między innymi, dzięki pozostawieniu oryginalnej podłogi z sosnowych desek, a także wyeksponowaniu fragmentów żelbetonowej ściany. Meble, to w dużej mierze, perełki z lat 60-tych, a te które są nowe nawiązują to stylistyki retro, np. krzesła polskiej firmy Fameg z serii A-1609

Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Krzesła marki Fameg, dostępne są w wielu emaliach i wybarwieniach, a także szerokiej gamie tapicerek, dzięki czemu meble można personalizować, dopasowując je do projektu wnętrza. Architekci ze studia PB, zdecydowali się na ciemny odcień emalii, imitujący drewno orzechowe oraz obicie siedziska w karmelowym kolorze. Takie połączenie nadało krzesłu charakteru vintage.

Kuchnia w stylu retro. | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Romans nowego ze starym

Styl mieszkania w Sopocie jest silnie związany z klimatem vintage. Podkreśla to łagodny romans starego z nowym, gdzie trudno znaleźć różnice między jednym, a drugim. Architekci dobrali wszystkie elementy wyposażenia tak, by były bardzo spójne, mimo, że cześć z nich to autentyki z lat 60-tych i 80-tych, a cześć jest zupełnie nowa. Zabieg, który zasługuję na szczególną uwagę, to wyeksponowanie fragmentów surowej, żelbetonowej ściany, która tworzy oryginalny mural. W salonie odnajdziemy wzór, przywodzący na myśl zamurowany portal, natomiast w sypialni okrąg, pokryty złotą farbą. Dzięki porowatej powierzchni tynku, uzyskany został obraz księżyca, idealnie wpisujący się w przeznaczenie pomieszczenia. 

Księżycowy efekt w sypialni | | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Kolejnym nawiązaniem do stylu lat 80-tych jest świetlik w ściance, pomiędzy kuchnią, a holem. Nawet materiał, występujący w roli szyby, przypomina o rodowodzie mieszkania. Pokrycie ściany błękitnym kolorem jest zapowiedzią połączeń barwnych, które spotkamy w części dziennej.

Ścianka z ciekawym świetlikiem | Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Jak ubrać wnętrza na sezon wiosna/lato – kolory Pantone 2019

Zgrany duet 

Zestaw kolorystyczny, który dominuje w aranżacji wnętrza, to głęboki błękit oraz rudy. Duet został wytypowany przez instytut Pantone do kolorów sezonu letniego 2019, a w tym przypadku idealnie dopełnia klimat retro. Para błękit – pomarańcz, przedstawiona jest w bardzo różnych odcieniach i nasyceniach, a towarzyszy jej szarość, która również ma wiele twarzy. Kolory wykorzystane w realizacji mieszkania w Sopocie, nie tylko mają za zadanie współtworzyć stylistykę vintage, ale i nadają wnętrzu przytulności, luzu i atmosfery odprężenia, która ma towarzyszyć przebywającym tu lokatorom.

Lastryko to kolejny trend, który po latach banicji powraca w pełnej krasie. Odnajduje się w nowoczesnych aranżacjach, a w tych stylizowanych, dopełnia klimat vintage. Lastryko w sopockim mieszkaniu, występuje w roli blatu kuchennego i świetnie współgra z frontami szafek, wykonanymi z drewnianej płyty. 

Zobacz pomysły na lastryko na naszym Pintereście

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków