Metamorfoza mieszkania w kamienicy - wnętrze stworzone od zera

Metamorfoza mieszkania w kamienicy – wnętrze stworzone od zera

Przedstawiamy Wam spektakularną metamorfozę mieszkania w łódzkiej kamienicy z lat 30., która udowadnia, że świat należy do ludzi odważnych. Sprawdźcie, jak młode małżeństwo poradziło sobie z urządzeniem pierwszego, wspólnego domu, i to z pomocą Internity Home.

Ponad 40-metrowa przestrzeń dzienna, otwarta na kuchnię | proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Zapierająca dech w piersiach metamorfoza domu z 1905 roku

Świat należy do odważnych

Przygoda z tworzeniem mieszkania marzeń zaczęła się od zakupienia lokalu w kamienicy z lat 30. Wymagało to dużej odwagi, ponieważ niezbędny był kapitalny remont. Tutaj z pomocą przyszła łódzka pracownia architektoniczna Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz, która towarzyszyła nowym właścicielom od samego początku. Pierwotnie 70-metrowe mieszkanie było podzielone na dwa pokoje po 20 m2, kuchnię z jadalnią, łazienkę oraz korytarz. Architekt zaproponował bardziej funkcjonalny układ pomieszczeń: jedna ze ścian została zburzona, dzięki czemu uzyskano dużą, jasną przestrzeń dla salonu z jadalnią oraz strefą kuchenną.

Zdjęcie przed metamorfozą mieszkania| Korytarz oraz jeden z pokoi.

Jedyne, co nie wymagało demontażu, (poza ścianami nośnymi) to okna. Najłatwiej uporano się z boazerią, pokrywającą korytarz. Potem zaczęły się schody, gdyż w miarę postępowania prac wychodziły na jaw, coraz to nowe „smaczki budowlane”, nawarstwiające się przez lata. Początkowo chciano zachować drewniany parkiet, jednak okazało się, że jest nie do odratowania, więc trzeba było zerwać podłogę, aż do stropu. Wówczas pojawiły się różnice w poziomach, zarówno podłóg, gdzie dysonans wahał się pomiędzy 7 a 11 centymetrów, jak i sufitu, który w najwyższym miejscu miał 323 cm, a najniższym 310 centymetrów. Do wyrównania mieszkania zużyto 1500 kg podsypki. Niezbędne było również obniżenie sufitu płytami do 305 centymetrów. Pierwotnie mieszkanie było ogrzewane piecem kaflowym, następnie prądem, trzeba było więc, wykonać od nowa całą instalację wodociągową, grzewczą, gazową oraz wentylację.

Drewnianego parkietu nie dało się odrestaurować. Trzeba było zerwać deski, aż do stropu.

Para marzyła o ścianie z odkrytą cegłą. Zerwano więc tynki i okazało się, że ściana w 4/5 ma cegłę ułożoną prawidłowo (wozówkowo), a w 1/5 cegły zostały ułożone pionowo. Ponadto ta część posiadała otwory na kable. Fragment musiał zostać obłożony karton-gipsem, ale udało się wygospodarować powierzchnie z oryginalną cegłą. Kolejna niespodzianka czekała na ścianie między kuchnią i łazienką, gdzie znajdował się otwór okienny, ukryty pod dyktą.

Ściana miedzy kuchnią a łazienką skrywała tajemne okno, zakryte dyktą.

Prace budowlane zajęły sześć miesięcy, ale efekt był warty oczekiwania. Dzięki pomocy architekta, została stworzona przestronna strefa dzienna o powierzchni 43 m2, zawierająca salon z jadalnią i aneks kuchenny. Mieszkanie posiada również sypialnie z gabinetem oraz łazienkę.

Metamorfoza mieszkania

Urządzanie wnętrza, to część, która sprawiła właścicielce najwięcej przyjemności. Architekt zaproponował młodej parze wizytę w Internity Home –  miejscu, gdzie mogą kompleksowo wyposażyć mieszkanie. Właśnie za pośrednictwem naszych specjalistów została wybrana sztukateria ścienna i sufitowa, zdobiąca ściany w części dziennej oraz sypialni. Dekoracja wprowadza eklektyczny charakter aranżacji, tworząc pomost między współczesnością, a historią miejsca.

Nasz specjalista poleca sztukaterię z pianki poliuretanowej, będącą świetną alternatywą dla listew drewnianych czy mdf.  Tego typu sztukateria nie ma właściwości higroskopijnych, jest niepalna i łatwa do montażu oraz pomalowania. 

Salon z sofą Enjoy Inspirum oraz pięknymi sztukateriami | Produkty dostępne w ofercie Internity Home | proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Sercem salonu jest lekka i nowoczesna sofa z szezlongiem Enjoy marki Inspirium. Uzupełnienie wypoczynku stanowi puf w kontrastowym, granatowym kolorze, pochodzący z tej samej serii oraz poduszki dekoracyjne, wykonane na zamówienie. Naprzeciw narożnika został umieszczony panel w postaci drewnianych desek, który subtelnie zaznacza granicę między strefą dzienną, a korytarzem. Jednocześnie służy jako centrum multimedialne z telewizorem i szafką RTV.

Część jadalniana, otwarta na kuchnię | proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Część jadalniana została wygospodarowana przy ścianie południowej. Znajduje w niej okrągły, drewniany stół z kompletem czterech krzeseł. Taki układ pozwala na swobodne przejście do aneksu kuchennego. Podłogę i ścianę kuchni pokrywają płytki gresowe marki Marazzi z serii EvolutionMarble. Architekt zaproponował w tym pomieszczeniu ciekawy kontrast kolorów frontów szafek, gdzie dolne z blatem roboczym są białe, natomiast górne granatowe.

Właściciel mieszkania kolekcjonuje oryginalne mapy polskich miast, które zostały wyeksponowane w galerii, stworzonej na fragmencie ceglanej ściany. Swoje miejsce w salonie znalazła też pamiątka rodzinna w postaci zabytkowej maszyny do szycia. Dodatki te idealnie dogadują się z nowoczesnym wyposażeniem, uzupełniając eklektyczny charakter wnętrza.

Łazienka w marmurze

Łazienka została zaaranżowana w sposób minimalistyczny, a jednocześnie nawiązujący do kolorystyki i materiałów, zastosowanych w mieszkaniu. Podłoga i cześć ścian, pokryta jest płytkami gresowymi z serii EvolutionMarble. Sufit, ozdobiony listwami sztukateryjnymi, pomalowany został na ciemny granat. Tylną część podłużnego pomieszczenia zajmuje prysznic bez brodzika z transparentną szybą. Elementy wyposażenia są białe, a w bateriach łazienkowych zdecydowano się na polerowany chrom.

Łazienka z płytkami Marazzi dostępnymi w Internity Home | proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

MARMUR W ŁAZIENCE – PRZEGLĄD NAJPIĘKNIEJSZYCH ARANŻACJI I PŁYTEK

Wąskie pomieszczenie zyskało na przestronności, dzięki zastosowaniu białych powierzchni płynnie przeplatających się z marmurowymi płytkami, tafli lustra nad umywalką oraz ciemnego sufitu. Połączenie kolorów i materiałów, pozwoliło stworzyć wnętrze subtelne, a zarazem bardzo eleganckie, w którym właściciele mogą się odprężyć po długim dniu pracy.

Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Sypialnia z gabinetem

Sypialnia została zaaranżowana w miejscu jednego z pierwotnych pokoi. Jej wystrój również jest bardzo spójny z resztą mieszkania. Widzimy tutaj tą samą kolorystykę ścian, sztukaterię oraz drewnianą podłogę w jodełkę, która występuje, także w salonie. Pokój jest bardzo jasny, a wystrój ograniczony do niezbędnych w tym miejscu mebli. Z pomieszczenia udało się wygospodarować strefę, przeznaczoną na domowe biuro, która w całości została pomalowana na ciemny granat.

Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Centralną część zajmuje małżeńskie łoże o prostej tapicerowanej oskrzyni oraz zagłowiem w formie pikowanego panelu. Wyposażenie uzupełnione jest niewielką komodą z dekoracyjnym frontem, szafkami nocnymi oraz kinkietami, zastępującymi lampki do czytania. Strefa home office również została wyposażona w wersji minimalistycznej.

Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz
Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

 

PRZYTULNA SYPIALNIA – JAK URZĄDZIĆ KROK PO KROKU

Szczęście sprzyja odważnym

Zakupienie mieszkania, w starej łódzkiej kamienicy i to takiego do kapitalnego remontu, wymagało od nowych właścicieli ogromnej odwagi. Musieli zmagać się z wieloma przeciwnościami budowlanymi oraz z półrocznym remontem. Jednak inwestycja zakończyła się sukcesem i młode małżeństwo może cieszyć się pierwszym wspólnym domem, który stanowi odzwierciedlenie ich gustu, zainteresowań, a także jest harmonijnym połączeniem pierwiastka męskiego z damskim. Właśnie fuzja tych wszystkich czynników powoduje, że czują się tu, po prostu dobrze. Dużą pomocą dla właścicieli była pracownia architektoniczna, która uczestniczyła w metamorfozie na każdym jej etapie. Cieszymy się również, że specjaliści z Internity Home, mogli dołożyć swoją „cegiełkę” do tego pięknego mieszkania. 

Proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków