MOOMOO Architects, autorzy najpiękniejszych domów w Polsce

Redakcja: Pracownia Moomoo Architects specjalizuje się od 14 lat w projektowaniu domów premium, dlaczego wybraliście ten kierunek?

Jakub Majewski: Na ostatnim roku studiów wraz z Łukaszem Pastuszka wygraliśmy konkurs architektoniczny, wcześniej była już nagroda za projekt domu roku w branżowym magazynie architektonicznym i kolejna nagroda domu roku po 2 latach. Ludzie zaczęli zauważać to co robimy i w taki sposób otrzymaliśmy pierwsze zlecenia właśnie na projekty domów. To nas naturalnie ukształtowało i do dziś specjalizujemy się w domach i wnętrzach prywatnych.

Projekt domu zlokalizowanego na Dolnym Śląsku

Redakcja: Jakie było najbardziej szalone zamówienie projektowe w Waszej historii?

Jakub Majewski: Projekt, który wywarł duże poruszenie w naszej pracowni był realizowany dość dawno w 2008 roku. Stanęliśmy przed wyzwaniem zaprojektowania domu z garażem na 9 aut, oraz miejscem na jedno, bardzo szczególe, które miało być w szklanej kapsule wewnątrz domu. Sporo rozmawialiśmy z klientem o tym jaki jest jego tryb życia, jak funkcjonuje w ciągu dnia i ostatecznie wypracowaliśmy takie rozwiązanie, aby w drodze między sypialnią, a poranną kawą w kuchni można się było spotkać ze swoim wyjątkowym autem i chociaż przez chwilę na niego popatrzeć – auto stanęło w wewnętrznym dziedzińcu, tak by podziwiać go mogli tylko mieszkańcy, lub goście zaproszeni do domu. Taki rodzaj rzeźby na kołach…

Z takich ciekawych projektów, które powstają to pamiętamy z pewnością dom z sauną na dachu, albo tarasem wśród drzew do, którego prowadzi kładka zawieszona w powietrzu, a wszystko po to by chwilami odciąć się od domowników i poczytać książkę lub napisać artykuł w odosobnieniu. Zapewniamy Was, że praca architekta z wybranymi inwestorami potrafi dawać sporo satysfakcji!

 

Redakcja: Zdradźcie nam tajemnice czym różni się projektowanie domu na Mazurach, od tego np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu? 

Jakub Majewski: Odległości dziś nie stanowią problemu, dostajemy telefon i następnego dnia jesteśmy w końcu Polski, ale często nie tylko rejon kraju ma znaczenie na stylistykę domu. Naszym klientom zawsze staramy się wyjaśnić, że nawet jeśli działka była bardzo kosztowna, ale w zasięgu wzroku u sąsiadów występuje wszelaka stylistyka, to nie możemy w całości pozbyć się kontekstu okolicy. Wówczas staramy się nawiązać materiałem wykończeniowym charakterystycznym dla lokalnej architektury, lub formą. Poniżej przedstawiamy 2 przykłady totalnie innych typów domów, które realizujemy właśnie w krainie Polskich Jezior. Wersja przedstawiająca bardzo nowoczesną formę powstała tylko dlatego, że w sąsiedztwie 1 km od domu nie ma żadnej zabudowy i nigdy jej nie będzie, a dom jest ukryty na skraju lasu i jeziora. Jest to ewenement, bo nie jesteśmy zwolennikami burzenia przestrzeni, ale kiedy istnieją możliwości finansowe pozwalające na wykup sąsiadujących hektarów to w tym wypadku zdecydowaliśmy się na tak odważną formę. Z tego miejsca wypada się tylko cieszyć, że Polscy piłkarze wracają także do Polski i budują tu swoje letnie domy.

Dom z cegły rozbiórkowej to natomiast kompletnie inna historia. Zaadaptowaliśmy stare siedlisko pod Gałkowem i wraz z wolą inwestorów w miejscu starej stodoły stworzyliśmy nowy dom z uwzględnieniem cegły rozbiórkowej, starej więźby dachowej od wewnątrz, ale za to z otoczeniem zaprojektowanym już w nowoczesny sposób lecz wciąż ze starego materiału, który dominuje w okolicy.

Redakcja: Obecnie dużo większym zainteresowaniem cieszą się domy niż mieszkania, również nie ma potrzeby by działki były tak duże jak wspomniane przez was tereny na Mazurach, czy zgadzacie się z tym trendem?

I tak i nie. W MOOMOO od kilku lat zauważamy już taką sytuację, że wielu naszych klientów decyduje się na budowę na mniejszej działce, ale głównie dlatego, że znajduje się ona w topowej lokalizacji miasta, blisko centrum np. na Mokotowie. Często są to drogie działki, a powierzchnia domów ze względów urzędowych nie może przekroczyć 180-220m2 – jeśli inwestor oczekuje dopracowanego domu z ciekawymi rozwiązaniami to podejmuje się i takich projektów po wspólnej rozmowie z inwestorem. Takie projekty nie są łatwe, często zajmują tyle samo czasu co projekt domu 300-350m2 ale nie boimy się wyzwań. Wykonujemy też trudne adaptacje istniejących domów, oraz nadzory konserwatorskie także.

Dom Katowice Moomoo Architects
Dom Katowice Moomoo Architects
Dom Katowice Moomoo Architects
Dom Warszawa Moomoo Architects

Informacje prasowe

Zapraszamy również do wysłuchania podcastu, inspirującej rozmowy z architektem Jakubem Majewskim, współwłaścicielem łódzkiej pracowni moomoo architectsPosłuchajcie pełnej energii opowieści, która toczy się wokół dwóch nurtów: architektury, projektowania oraz sposobów na spędzanie wolnego czasu i poznawanie ciekawych ludzi i miejsc dzięki pasji do trochę starszej motoryzacji. 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków