Z czym łączyć lastryko? Poznaj rozwiązania Internity Home

Z czym łączyć lastryko? Poznaj rozwiązania Internity Home

Lastryko jest jednym z najstarszych wzorów. Znany w starożytności materiał powrócił jednak w odświeżonej wersji, po to by wprowadzić do naszych wnętrz nową jakość. Nie mniej, trzeba wiedzieć z czym łączyć terrazzo, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Płytki lastriko same w sobie przeważnie stanowią najmocniejszy element aranżacji. Nie oznacza to jednak, że reszta wyposażenia musi być pozbawiona wyrazu. Wyczucie stylu, odpowiednie proporcje, idealnie dobrane kolory – to wszystko składa się na doskonałą kompozycję. W tym wpisie podpowiemy z czym łączyć lastryko. W roli głównej wystąpi kolekcja Frammento – płytki dostępne w showroomach z Grupy Internity Home i Prodesigne.

 

moodboard Internity Home
Moodboard Internity Home

 

Z czym łączyć lastryko? Wybierz kolor przewodni

Nie ma co ukrywać – lastryko (nawet w stonowanym wydaniu) jest dość wyrazistym materiałem. Dlatego decydując się nań, należy dobrze przeanalizować dobór pozostałych elementów wyposażenia, aby nie przesadzić. Zazwyczaj terrazzo stanowi dominantę i najmocniejszy punkt w aranżacji. Nie oznacza to jednak, że reszta ma być nudna.

 

z czym łączyć lastryko
Połączenie lastryko z kolorem roku 2024 Peach Fuzz, miętą i kobaltem.

 

Zacznijmy od kolorystyki wnętrza, która potrafi stanowić jedno z największych wyzwań projektowych. Na szczęście istnieje sprawdzona zasada, którą z powodzeniem stosują projektanci i dekoratorzy. Mowa o złotej regule 60-30-10, z czego 60% stanowi dominujący kolor, 30% zajmuje ten drugorzędny, 10% to uzupełnienie (akcent). 

 

z czym łączyć lastryko
Aranżacja nowoczesnego wnętrza z płytkami w lastryko z kolelekcji Frammento od Marazzi

 

W zależności od tego, jaki chcemy otrzymać efekt, czy bardziej wyrazisty, czy stonowany, wybierzemy mniej lub bardziej nasycony kolor przewodni. W przypadku kolorowego lastryko najlepiej wyodrębnić jeden z kolorów występujących na płytce i uznać jako barwę drugorzędną (jak w przypadku poniższej aranżacji – butelkowa zieleń) lub wprowadzić obrany ton jedynie w formie detali. Ważne, aby wszystkie kolory stanowiły spójną kompozycję.

 

Z czym łączyć lastryko? Postaw na różnorodne tekstury (źródło: https://www.marazzi.pl/)
Z czym łączyć lastryko? Postaw na różnorodne tekstury (źródło: https://www.marazzi.pl/)

 

Wielobarwne lastryko znakomicie komponuje się z płytą lakierowaną na jeden z kolorów, jakie na nim widnieją. Ten materiał nie powinien zajmować zbyt dużej powierzchni —zabudowa wnęki nad instalacją podwieszonej miski wc, albo kolorowa umywalka w zupełnością wystarczą.

 

Aranżacja salonu kąpielowego z lastryko (źródło: https://www.marazzi.pl/)
Aranżacja salonu kąpielowego z lastryko (źródło: https://www.marazzi.pl/)

 

Lastryko lubi dominować

Lastryko jest barwne i wyraziste, toteż najlepiej komponuje się z gładkimi materiałami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć terrazzo z lakierowanymi meblami. Kontrastowe połączenie matowych płytek z połyskującymi powierzchniami sprawia, że wnętrze emanuje harmonią i dobrą energią.

 

płytki w lastryko w kuchni
Aranżacja klasycznego wnętrza z płytkami w lastryko z kolelekcji Frammento od Marazzi

 

Zestawienie na zasadzie połysk – mat sprawdzi się również w przypadku doboru płytek. Ciekawym przykładem jest połączenie matowych płytek terrazzo w dużym formacie z cegiełkami lakierowanymi na jeden z kolorów występujących w lastryko.

 

kuchnia z lastryko
źródło: https://www.marazzi.pl/

 

Gra strukturami

Asem w rękawie projektanta jest również gra strukturami. Wnętrze może być niemalże monochromatyczne, jednak nigdy nie będzie nudne, jeśli odpowiednio zagramy strukturami. Subtelne marszczenia zasłon, ryflowania na frontach mebli lub ścianach, szkło strukturalne, tkaniny o wyraźnej teksturze oraz ponadczasowa plecionka wiedeńska mogą zupełnie odmienić charakter aranżacji oraz nadać jej głębi.

 

aranżacja salonu z lastryko
źródło: https://www.marazzi.pl/

 

Innym sposobem na aranżację z lastryko w roli głównej jest połączenie z kamieniem, albo teksturą imitującą ten szlachetny materiał. Mile widziany jest wzór marmuru, onyksu, trawertynu czy kwarcytu. Jeśli spiek ma stanowić uzupełnienie lastryko, lepiej wybrać bardziej jednolite desenie, bez dynamicznych siatek i żyłek. Do takiej scenerii idealnie wkomponują się baterie w wykończeniu innym niż chrom – dobrze sprawdzi się armatura w kolorze szczotkowanego złota. Możesz też sięgnąć po czarne baterie łazienkowe.

 

aranżacja łazienki z lastryko
źródło: https://www.marazzi.pl/

 

Uniwersalność lastryko

Choć lastryko pasuje do każdego stylu, motyw ten najczęściej stosowany jest we wnętrzach retro oraz vintage, gdzie towarzyszą mu drewno oraz ciepłe kolory beżu, kaszmiru czy zieleni. W ten sposób możemy uzyskać gradację przytulnego klimatu, który jest charakterystyczny także dla nurtów eklektycznych czy wabi – sabi.

 

Aranżacja z lastryko wnętrza w klimacie wabi-sabi
Aranżacja z lastryko wnętrza w klimacie wabi-sabi | źródło: https://www.marazzi.pl/

 

Popularność lastryko wynika nie tylko z tego, że łatwo łączyć go z przeróżnymi materiałami i kolorami, ale też jest uniwersalny na poziomie wykorzystania w różnych pomieszczeniach. Poniższa realizacja udowadnia, że płytki w lastryko wyglądają znakomicie nawet w aranżacji sypialni, która z założenia powinna być przytulna. Zimne w odbiorze płytki architekci przełamali dużą ilością miękkich tkanin. Szlachetności wnętrzu nadają rozety na suficie, złote detale oraz płytka wielkoformatowa Marazzi ze wzorem kamienia zastosowana w formie wezgłowia.

 

Sypialnia z lastryko | źródło: https://www.marazzi.pl/
Sypialnia z lastryko | źródło: https://www.marazzi.pl/

 

Stwórz wymarzone wnętrze w showroomach z Grupy Internity Home i Prodesigne:

  Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty


  Zapytaj // naszego eksperta

  Agnieszka Wichracka

  Specjalista //Wyposażenie wnętrz
  ×

  Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

  doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
  ×

  Specjalista branży oświetlenia

  Oświetlenie dekoracyjne
  ×

  Zobacz // próbki i ekspozycję

  Internity Home Wybrzeże

  Internity Home Olsztyn

  Internity Home Wrocław

  Internity Home Białystok

  Internity Home Katowice

  ul. Porcelanowa 23

  Internity Home Kraków

  ul. Krakusa 11

  Internity Home Warszawa

  Duchnicka 3, Warszawa

  Internity Home Warszawa

  ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

  Internity Home Łódź

  Wróblewskiego 19a, Łódź

  Prodesigne Kraków

  ul. Praska 47, Kraków