Współczesne projekty wnętrz niosące przesłanie o tym, że piękno jest zaklęte w prostocie, wyrażające zgodę na upływający czas oraz dążenie do stworzenia przytulnej przestrzeni mają jeden wspólny mianownik – japandi. To słowo klucz projektów cechujących się ciepłym minimalizmem doprawionym dozą kontrolowanej niedoskonałości będącej urzeczywistnieniem koncepcji <<te panta rhei>>. Styl powstały na kanwie designu nordyckiego i japońskiego łączy najbardziej charakterystyczne elementy obu kierunków. O tym, jak wyglądają takie wnętrza w praktyce opowiemy w dzisiejszym wpisie. Drogowskazem będą kadry z warszawskiego mieszkania zaprojektowanego przez architektki z pracowni Wrażenia Przestrzenne.
Do zakochania… w japandi… jeden krok
Kiedy weszłyśmy pierwszy raz do tego mieszkania, zobaczyłyśmy przede wszystkim wysokie okna i beżowe, klimatyczne surowe tynki. Od razu wiedziałyśmy, że prosty i ciepły styl wpisze się idealnie w jego układ.
Tak Joanna Piórko i Anna Nadany z Wrażeń Przestrzennych opisują swoje pierwsze spotkanie z murami tego 72 – metrowego mieszkania. W tym przypadku efekt pierwszego wrażenia był na tyle silny, że pierwszy koncept stworzenia wnętrza w klimacie japandi urzeczywistnił się i nabrał konkretnych… pięknych form.
Produkty inspirowane wnętrzem
Japandi – styl jednocześnie uniwersalny i wyróżniający się na tle innych
Estetyka japandi oprócz tego, że idealnie pasowała do tego mieszkania ma jeszcze jedną ważną zaletę. Wnętrze pełne ciepłych beży, szarości i naturalnych materiałów jest uniwersalne a więc podoba się szerokiemu gronu odbiorców. Jednocześnie jest na tyle charakterystyczne, że wyróżnia się na tle innych, podobnych aranżacji. Wtem szybko można dojść do wniosku, że japandi jest doskonałym wyborem do lokali przeznaczonych na wynajem – tak jak w tym przypadku właśnie.
Jednym z ciekawszych elementów w projekcie jest zabudowa wykonana specjalnie na potrzeby tego mieszkania. Rozpoczyna się już w przedpokoju, następnie przechodzi w otwarty, dwustronnie dostępny regał, by na końcu płynnie przejść w zabudowę kuchenną. Jej neutralny dizajn jest idealnym tłem dla bardziej charakternych elementów aranżacji, takich jak czarne oprawy oświetleniowe czy dębowe meble.
Przestrzeń wolna od nadmiaru bodźców
Oprócz otwartej strefy dziennej z aneksem kuchennym, do dyspozycji najemców jest też prywatna sypialnia. Japońska prostota i skandynawska przytulność rozgościły się tu w pełnej krasie, razem tworząc przyjazną przestrzeń pozwalającą odpocząć od nadmiaru bodźców. Stonowane kolory, naturalne materiały i papierowe lampy stanowią kwintesencję stylu japandi, który swoją aurą pomaga w realizowaniu filozofii niksen, mówiącej o sztuce<<nic nie robienia>> bez wyrzutów sumienia.
Produkty inspirowane wnętrzem
Łazienka w klimacie spa
Wisienką na torcie projektu jest łazienka, która imponuje nie tylko dużym, jak na możliwości mieszkania w bloku, metrażem, ale i stylem nawiązującym do salonów spa. Tłem dla aranżacji są płytki zellige czarujące swym niedoskonałym pięknem. Architektki wykorzystały kafle z tej samej kolekcji na ścianie nad blatem w kuchni. Tym samym udało się uniknąć chaosu. Zamiast tego wnętrze ujmuje harmonią.
Całe mieszkanie tworzy spójną, wyjątkową całość, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno fanom klasycznych rozwiązań, jak i minimalistycznych wnętrz, w których jednak jest wyraźnie wyczuwalny rys wyjątkowości.
Produkty inspirowane wnętrzem
Projekt: | Joanna Piórko . Anna Nadany {Wrażenia Przestrzenne} www.wrazeniaprzestrzenne.com |
Zdjęcia: | Hanna Połczyńska {Kroniki} www.kroniki.studio |
Częściowe wyposażenia wnętrza: | Showroomy z Grupy Internity Home {Warszawa, Katowice, Kraków, Łódź} |
Zobacz // próbki i ekspozycję