Rio de Janeiro z wyróżnieniem przez UNESCO – Pierwsza Światowa Stolica Architektury

Po raz pierwszy przyznany tytuł Światowej Stolicy Architektury

 Wyróżnienie to powędrowało do Rio de Janeiro. Drugie co do wielkości miasto w Brazylii pokonało Paryż i Melbourne.

Rio de Janeiro przeszło  do historii jako Światowa Stolica Architektury. Celem przyznania wyróżnienia przez funkcjonującą od 1946 roku organizację UNESCO i Międzynarodową Unię Architektów jest ochrona dziedzictwa architektonicznego i kultury wyróżnionego miejsca.

Bibloteka Rio de Janiero

Bibloteka w Rio de Janiero

Światowa Stolica Architektury

Tytuł Światowej Stolicy Architektury to nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie, bowiem Rio będzie odpowiedzialne za organizację 27 Światowego Forum Międzynarodowej Unii Architektów, w którym udział bierze ponad 25 tysięcy architektów z całego świata. Będzie to też moment napływu fali turystów do miasta.

Wspaniały budynek znajdujący się na tle okazałego klifu został wybudowany w 1926 roku jako prywatna rezydencja właściciela stoczni Henrique Lage i jego włoskiej żony śpiewaczki. Współcześnie jest to siedziba szkoły plastycznej.

Współcześnie jest to siedziba szkoły plastycznej.

Współcześnie jest to siedziba szkoły plastycznej.

Konferencje poruszają tematy rozwoju największych metropolii

Wspomniane forum jest konferencją organizowaną co trzy lata. Porusza się na niej tematy takie, jak kierunki rozwoju największych metropolii świata oraz prezentuje nowoczesne podejście do urbanistyki. 27 Światowe Forum Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się 19 lipca 2020 roku w Pałacu Gustavo Capanema, budynku – stworzonym przez Charlesa-Édouarda Jeanneret znanego jako Le Corbusier – uznawanym za dzieło nowoczesnej architektury. Forum będzie trwać tydzień, a tematem przewodnim bedzie „Wszystkie światy. Tylko jeden świat ”.

Palacio Gustavo Capanema

Uważany za jeden z pierwszych modernistycznych budynków użyteczności publicznej w Brazylii, zaprojektowany w 1945 roku, obecnie jest znany jako Ministerstwo Edukacji i Budownictwa. Został zaprojektowany przez Lucio Costę i zespół architektów, w tym Oscara Niemeyera, Affonso Eduardo Reidy, Carlosa Leao, Jorge Moreira, i Ernani Vasconcellos. Projekt był nadzorowany przez Le Corbusiera i zawiera niektóre z jego zasad projektowania. Roberto Burle Marx zaprojektował tropikalny ogród. Pałac niewątpliwie jest jednym z  najważniejszych i najbardziej historycznych dzieł architektonicznych Brazylii.

Rio de Janeiro to zróżnicowana, kontrastowa metropolia 

Rio de Janeiro, w którym mieszka ponad 6 milionów osób (nie wliczając w to rozległych przedmieść), jest niezwykle zróżnicowaną i pełną kontrastów metropolią. Teren, na którym leży, jest niezwykle spektakularny – miasto rozrosło się nad brzegiem oceanu, ale także na zboczach licznych wzgórz, które wchodzą w jego skład, oraz w znajdujących się pomiędzy nimi dolinach. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się luksusowe apartamentowce z widokiem na słynną Copacabanę i chaotyczna zabudowa okrytych złą sławą slumsów-faveli.

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

“Rio to miasto, które może posłużyć jako idealny przykład współczesnych wyzwań, o jakich na co dzień dyskutują najbardziej uznani architekci na świecie.  Rio jest jednym z najlepszych przykładów na to, jak należy rozwiązywać współczesne problemy “sztuki”, którą jest współczesna architektura” – mówi Nivaldo Andrade, prezes Brazylijskiego Instytutu Architektów.

 

 

Chcecie urządzić swoje mieszkanie? KOniecznie przyjdźcie do naszych salonów. Warszawa, Kraków i Łódź >> Kliknij i sprawdź adresy!

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Dorota Ryszkiewicz-Grycel

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków