Podcieniowy Domek - interpretacja regionalnej architektury na nowoczesny design. | IH - Internity Home
Podcieniowy Domek

Podcieniowy Domek – interpretacja regionalnej architektury na nowoczesny design.

Małopolska Chata Podcieniowa inspirowana architekturą Lanckorony to obiekt o powierzchni niemalże 400 m2, natomiast najnowsza propozycja pracowni BXB studio to zaledwie 170 m2 niezwykle funkcjonalnej architektury, która wprost nawiązuje do przypadkowo napotkanego na szlaku górskim drewnianego domu.

Górski dom na szlaku

„W tym domu nic nie jest przypadkowe mimo iż moim celem było osiągnięcie wrażenia niefrasobliwości jaką odnajdujemy w inspiracji – starej drewnianej górskiej chatce. Dzięki temu dom, który zaprojektowaliśmy kreuje poczucie domowego ciepła, takiego jakie odnajdujemy w tradycyjnej drewnianej architekturze regionalnej.”

Bogusław Barnaś, BXB studio

Projekt domu

Dom ten został zaprojektowany w taki sposób aby spełniał oczekiwania zarówno singla jak również 4 lub 5 osobowej rodziny, dlatego układ poddasza zaprojektowaliśmy tak aby w prosty sposób adaptować go do zmiennych potrzeb użytkownika. W wersji podstawowej piętro mieści niewielką bibliotekę na antresoli, kameralny taras oraz strefę nocną – przestronną sypialnią, salon kąpielowy i garderobę. W wersji rodzinnej poddasze zyskuje jeden lub nawet dwa dodatkowe pokoje.

Podcieniowy Domek

Parter domu to niezwykle przestronna, jasna, transparentna i dobrze doświetlona przestrzeń dzienna z wyspą kuchenną, otwarta na dwa tarasy – jadalniany z outdoorową kuchnią i bardziej zadaszony – salonowy. Przestrzeń dzienna jest otwarta aż do samej kalenicy, ale jej kubatura została zredukowana poprzez charakterystyczne ścięcie dachu, które jednocześnie generuje dodatkowe przeszklenie górne doświetlające wnętrze domu światłem naturalnym. Parter mieści również pokój gościnny czy gabinet z możliwym niezależnym wejściem, drugą łazienkę, strefę techniczną, spiżarnie zlokalizowaną obok kuchni oraz jednostanowiskowy garaż wyposażony w panoramiczne okno umieszczone na wysokości głowy kierowcy.

Podcieniowy Domek

Detal

Ciekawym detalem stylistycznym Podcieniowego Domku są mobilne okiennice, które współgrają z podciętą bramą wjazdową na posesję umożliwiającą otwieranie jej do środka pomimo stromego podjazdu. W nietypowy sposób potraktowaliśmy również dach, który generuje zmienne szerokości podcieni, np. strefa wejścia czy głównego tarasu jest bardziej zadaszona. Uzyskaliśmy tym samym niezwykle asymetryczną formę dachu z nowatorską lukarnę (anty-lukarną), która tutaj jest kubaturą odjętą a nie dodaną jak to bywa w tradycyjnych obiektach. W procesie projektowym testowaliśmy różne warianty materiałowe – białą blachę, naturalne patynujące drewno, gont czy szarą blachę, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na paloną deskę, białą podbitkę oraz betonowy taras. Dla tego domu zaprojektowane zostało również ogrodzenie, mury oporowe strefy podjazdu, zieleń oraz wiata śmietnikowa, które nawiązują stylistyką do zadziornego charakteru budynku.

Podcieniowe tarasy z kolei nawiązują do topografii działki tworząc podcieniowe schody, które kreują wejście do pokoju gościnnego czy strefy gabinetowej.

Podcieniowy Domek

Podcieniowy Domek to budynek w którym każdy, nawet najmniejszy detal został przemyślany i przepracowany. Z jednej strony stworzyliśmy tradycyjny, przytulny niewielki domek, z drugiej wykreowaliśmy futurystyczną przestrzeń, która jest jednocześnie ekologiczna i funkcjonalna. W tym domu nic nie jest przypadkowe, mimo iż naszym celem było osiągnięcie wrażenia przypadkowości i niefrasobliwości jaką odnajdujemy w naszej inspiracji – starej drewnianej górskiej chatce. Dzięki temu, dom który zaprojektowaliśmy kreuje poczucie domowego ciepła, takiego jakie odnajdujemy w tradycyjnej drewnianej architekturze regionalnej.

Podcieniowy Domek

Projekt: BXB studio

Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Bartłomiej Szewczyk, Łucja Janik, Magdalena

Fuchs, Wojciech Buchta, Urszula Furmanik, Justyna Duszyńska

Powierzchnia: 170 m2

Rok 2021-2022

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków