Poddasze w stylu vintage w zabytkowej kamienicy na Mokotowie | Design: Modullar | IH - Internity Home

Poddasze w stylu vintage w zabytkowej kamienicy na Mokotowie | Design: Modullar

Projekt mieszkania na Starym Mokotowie został opracowany przez Ewelinę Pik i Marię Biegańską z pracowni Modullar. Właściciele, małżeństwo z dzieckiem, chcieli nadać swojemu wnętrzu więcej światła i przestrzeni, unikając natrętnych kolorów i wysokiego połysku. Zdecydowali się na eklektyczne meble vintage, które wprowadziły przytulny klimat, odpowiadający stylowi życia na Starym Mokotowie.

Mieszkanie znajduję się w zabytkowej kamienicy na Mokotowie. Właściciele zanim poprosili o pomoc w nowej aranżacji mieszkali przez rok w starym wnętrzu, gdyż chcieli poznać jak pracuje w nim światło, w którym miejscu czują się najlepiej i gdzie spędzają najwięcej czasu.

 

Zmiana układu mieszkania

Pierwszym krokiem w procesie remontu było otwarcie przestrzeni i zrewolucjonizowanie układu mieszkania. Zamiast osobnej kuchni, zdecydowano się na dużą otwartą przestrzeń. Ściany zostały wyburzone lub zastąpione delikatnymi, przeszklonymi konstrukcjami, które wyznaczają strefy, ale nie odseparowują od reszty domowego życia. Następnie przystąpiono do oczyszczania wnętrza. Zależało im na otwarciu przestrzeni i wprowadzeniu jak największej ilości światła. Projektantki także starannie odsłoniły istniejącą strukturę mieszkania, usuwając płyty kartonowo-gipsowe, aby odkryć ukryte elementy. Pod płytami ukazały się drewniane belki konstrukcyjne, które zostały odrestaurowane i pokryte olejem.

Design: Modullar Fot. Piotr Serbin
Design: Modullar Fot. Piotr Serbin

 

Sprytne rozwiązania

W przypadku elementów, które projektantki zdecydowały się ukryć, zrobiły to subtelnie. Sprzęt muzyczny został zamknięty w szafie z ledwie widoczną kratką wentylacyjną, a głośnik Marshalla został potraktowany jako stylowy element wystroju wnętrza. Podobnie postąpiono z pralnią, gdzie urządzenia zostały schowane za prostymi białymi panelami, co uratowało estetykę łazienki.

Design: Modullar Fot. Piotr Serbin

Podczas projektowania wnętrza architektki nie sięgały po gotowe elementy z katalogów, ale projektowały wiele elementów samodzielnie, takie jak kuchnia, schody czy przepierzenie gabinetu. Ważne było dla nich znalezienie mebli i dodatków w sklepach vintage, czasami wymagających remontu. Ten proces poszukiwania wymagał zaufania i wyobraźni ze strony klientów.

Design: Modullar Fot. Piotr Serbin

Poszukiwanie perełek

Architektki intensywnie i systematycznie poszukiwały odpowiednich elementów. Często otrzymywały nawet MMS-y od klientów z zapytaniami, czy dany przedmiot powinni kupić. Zdobycze takie jak wschodni dywan z Berlina, kolekcjonerskie plakaty czy metalowa lampka na biurko od razu znajdowały swoje miejsce w mieszkaniu, dodając mu domowej atmosfery.

Projektowanie takiego mieszkania to proces, który trwa. Wnętrza o takim charakterze nie są urządzane w ciągu kilku miesięcy, lecz rozwijają się naturalnie i ewoluują wraz z czasem, zgodnie z upodobaniami i zmieniającymi się potrzebami domowników.

Design: Modullar Fot. Piotr Serbin
Design: Modullar Fot. Piotr Serbin

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków