Przy remoncie mieszkania w kamienicy potrzebny jest niezwykły zmysł organizacyjny, wiedza i wrażliwość historyczna. Przyda się też dbałość o detale i sporo determinacji. I tu zaczyna się nasza opowieść o mieszkaniu na poddaszu.
W Poznaniu przy ulica Piekary 22/23 znajduję się kamienica, którą pod koniec XIX wieku zbudował Ignacy Linke, pradziadek Kuby i Darka Jańców. Dom jest położony w centrum miasta i przetrwał II Wojnę Światową. Nie ominęło go również przymusowy przydział mieszkańców. Doczekał się końca komunizmu czyli czasu, który umożliwił rodzinie odzyskanie kamienicy. Był to też czas, kiedy w głowach prawnuków Ignacego Linke narodził się wyjątkowy pomysł – Projekt Piekary.
Projekt Piekary to kamienica w centrum Poznania, w której znajduje się 11 klimatycznych apartamentów. Do zaprojektowania tych niesamowitych przestrzeni zostało zaproszonych 8 młodych poznańskich artystów. Projekt powstał z szacunkiem do historii miejsca dlatego zachowano wiele oryginalnych elementów kamienicy takich jak stare podłogi i drzwi, uzupełniając je o współczesne rozwiązania z zakresu wystroju wnętrz. Twórcy projektu stworzyli miejsce, w którym sami chcieliby zamieszkać.
Aranżacja loftu na poddaszu
Za projekt wnętrza odpowiada architekt Agnieszka Szalbierz z Szalbierz Design oraz Kuba Janiec – właściciel mieszkania, pomysłodawca i realizator Projektu Piekary. Pani Agnieszka do każdego projektu podchodzi indywidulanie, uważnie wsłuchując się w wymagania inwestorów. Prowadzi autorską pracownię projektową, która specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu przestrzeni prywatnych oraz użyteczności publicznej, a także projektowaniu mebli na wymiar i przedmiotów użytkowych.
Charakter loftowego wnętrza podkreślony został otwarciem całej przestrzeni salonu, kuchni i jadalni. Jasna przestrzeń, biel, która gra tu główną rolę, jest znakomitym tłem, a meble oraz dodatki dzięki niej są jeszcze bardziej wyraźnie uwidocznione. Odzyskanie elementów przy rozbiórce kamienicy, jak i ich powtórne użycie, było kluczową sprawą. Ze starych belek konstrukcyjnych powstał duży o industrialnym charakterze stół jadalniany, ława przy kanapie oraz blat pod umywalką w łazience.
Do swojej łazienki wybierz
Stopnice z klatki schodowej po heblowaniu odzyskały drugie życie jako drzwi oraz parapety. W projekcie została użyta blacha hutnicza, która oprócz obicia kominka, została wykorzystana również w łazience pod prysznicem i za lustrem. Białą przestrzeń przełamuje duża, czarna kuchnia z własnoręcznie wykonanymi antracytowymi betonowymi blatami.
Do kuchni wybierz!
Mieszkańcy loftu otoczyli się sztuką od lokalnych artystów, między innymi Noriakiego, Michała Dumin, Krzysztofa Zdanowskiego, Bart Sucharski, Edyty Draus, Agnieszka Frąckowiak. Właściciele bardzo lubią też magazyny papierowe, które kolekcjonują od lat, przywożą je z licznych podróży po świecie. Architektka podkreśla, że bardzo lubi różnorodne oświetlenie jak i eksperymenty z nim. Dlatego we wnętrzu odnajdziemy ciekawą grę światłem i niekonwencjonalne rozwiązania.
Zdjęcia: Maja Musznicka https://www.facebook.com/shinestudio.photo
Projekt: Szalbierz Design https://www.facebook.com/szalbierzdesign/