Prysznic z odpływem liniowym. Jak zamontować - Dużo inspiracji! | IH - Internity Home

Prysznic z odpływem liniowym. Jak zamontować – Dużo inspiracji!

Nowoczesne rozwiązania w łazience

Obecnie łazienka to miejsce, które w dzisiejszych czasach nabrało wyjątkowego znaczenia. Najczęściej jest to wnętrze nowoczesnych rozwiązań technologicznych ze świata designu, innowacyjnych udogodnień. A wszystko to stanowi poniekąd wizytówkę naszego mieszkania. Dostępne materiały oraz rozwiązania powodują, iż kolejnym słowem opisującym łazienkę jest określenie – bez barier, co odzwierciedla się swobodą wyboru, doboru oraz aranżacji i to coraz częściej poprzez architekta wnętrz.

Granatowa łazienka z tapetą i wanną wolnostojącą Projekt granatowej łazienki z tapetą | Monika Pyśk

Istotnym elementem aranżacji łazienki jest strefa kąpielowo-prysznicowa, a dokładniej odpływ wody prysznicowej. Najczęściej wybierane do nowoczesnej łazienki są odpływy liniowe, które obecnie dominują na rynku. 

Odpływ liniowy to sposób na grawitacyjne odprowadzanie wody z pomieszczenia. Odebrana woda spływa po powierzchni długiego prostokąta do syfonu i dalej dostaje się do kanalizacji. Odpływ liniowy można zamontować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza budynkiem np w ogrodzie. Gdy chcemy zamontować odpływ liniowy musisz mieć zachowaną odpowiednią wysokość pod podłogą, w której zmieści się stelaż odpływu oraz syfon. Każdy rodzaj odpływu w łazience musi mieć ujście do syfonu, który przepuszcza wodę do kanalizacji, a dalej do oczyszczalni ścieków.

Hedo Architekci

Rozwiązanie to posiada możliwość wypełnienia przestrzni płytką co powoduje, iż nasza łazienka staje się:

  • optycznie większa i jednolita,
  • łatwa do kształtowania dowolnych form,
  • możliwa do zaprojektowania niestandardowych kształtów,
  • z uwagi na zastosowanie minimalnych spadków i braku progów, przeszkód jest łatwa do komunikacji dla osób starszych i niepełnosprawnych.

 

Jak zainstalować odpływ liniowy

Wybór odpowiedniego zestawu

Należy wybrać taki zestaw, którego przepustowość pozwoli na bezproblemowy odbiór wody spływającej ze słuchawki prysznicowej. Ważna jest jakość wykonania, gdyż odpływ liniowy powinien być solidny, aby służył długo. Im niższa konstrukcja odpływu liniowego i syfonu, tym łatwiej zmieści się wszystko pod podłogą.

Rozwiązanie zainstalowanie odpływu liniowego jest nie tylko modne, ale bardzo wygodne dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Montaż podejścia kanalizacyjnego

Wszystko zależy od rodzaju podłogi w łazience. Na przykład podłoga na gruncie, podłoga na stropie gęstożebrowym, podłoga na stropie monolitycznym dopasowujemy do niego montaż rur. Jednak niezależnie od rodzaju podłoża, musisz pamiętać o zachowaniu spadku rur odprowadzających, spadek ten powinien mieć ok. 2,5%.

Gdy podłoga jest postawiona na gruncie w niepodpiwniczonym domu, najpierw montuje się podejście kanalizacyjne, a dopiero na nie wylej betonową podłogę.

Montaż odpływu liniowego uwzględniając odpowiedni spadek powierzchni

Zwróćmy też uwagę na zalecenia producenta odwodniania dotyczące rodzaju spadku. Oprócz tego podczas jego planowania istotne jest miejsce zamontowania ewentualne kabiny prysznicowej. Pochyłość kształtujemy z 5–6 cm warstwy jastrychu układanej w deskowaniu.

Odpływ odwodnienia liniowego może znajdować się zarówno przy ścianie, jak i na środku podłogi prysznica. Jeśli wbudujesz odpływ pod ścianą, nachylenie podłogi będzie jednostronne, jeśli natomiast umiejscowisz go pośrodku podłogi, nachylenie możesz zrobić dwuspadowe.

projekt: Raca Architekci,
zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Piękna łazienka, którą możesz urządzić dzięki tym produktom!


 

Podłączenie syfonu i rur do kanalizacji

Jeśli już wyregulujemy i zamontujemy nóżki, możemy podłączyć syfon i odpływ do kanalizacji. Należy cały czas pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku, tak aby woda swobodnie spływała. Kiedy zamontujemy i uszczelnimy rury odprowadzające wodę od syfonu do kanalizacji, możemy wykonać próbę szczelności i upewnić się, że instalacja w żadnym miejscu nie przecieka. Jeśli wszystko jest szczelne, zabieramy się za wyrównanie podłogi pod prysznicem warstwą betonu. Wylewka pod prysznic również musi uwzględniać odpowiedni spadek powierzchni.

Hydroliza podłoża

Przy montowaniu odpływu liniowego należy wykonać hydroizolację na wszystkich ścianach, które mają kontakt z wodą. Należy położyć około dwóch warstw folii w płynie, możemy to zrobić za pomocą wałka.

proj. Kreska Studio Projektowanie Wnętrz
TT Wnętrza Projektowanie

Ułożenie płytek

Na tak przygotowanym podłożu można układać płytki. Układanie rozpoczynamy od strony odpływu. Na całej posadzce łazienki i na ścianach w obrębie natrysku użyjmy elastycznych spoin wodoodpornych zapewniających 100% szczelność.

 
Do wyboru mamy też mega płaskie brodziki, które proponuje nam producent Kaldewei
Płaski brodzik Kaldewei

Chcesz urządzić swoje mieszkanie bez problemów, zaoszczędzić czas? Załatwić wszystko w jednym miejscu? Przyjdź koniecznie do naszych salonów: Warszawa, Kraków i Łódź!

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków