Przyroda i technologia - inteligentne rozwiązania we wnętrzu inspirowanym naturą | IH - Internity Home

Przyroda i technologia – inteligentne rozwiązania we wnętrzu inspirowanym naturą

W precyzyjnie zaplanowanej przestrzeni żaden element nie burzy geometrii kompozycji, układów linii i spójności brył. Inteligentne technologie są obecne wszędzie, lecz w sposób intencjonalnie dyskretny. Na pierwszy plan wysuwają się barwy, motywy i materiały zaczerpnięte lub nawiązujące do natury.

 

W ścisłym centrum Wrocławia, w apartamentowcu klasy premium, architektka Monika Staniec z autorskiej pracowni Monika Staniec Architektura Wnętrz stworzyła wnętrze 85 – metrowego apartamentu dla rodziny, która na co dzień mieszka w domu poza miastem.

– Właścicielom zależało na tym, żeby mieszkanie było nowoczesne, ergonomiczne i funkcjonalne, ponieważ pragnęli tutaj zastosować wiele nowinek technicznych. Chętnie przystali na moją sugestię utrzymanie całości w klimacie bliskim naturze – przytulnym i przyjaznym – wspomina projektantka.

Monika Staniec Architekt | Foto: Stan Zajączkowski.

W nowym układzie

Mieszkanie składa się ze strefy dziennej z przedpokojem połączonym z garderobą, salonem, otwartą kuchnią i jadalnią, a także dwóch sypialni, oraz dwóch łazienek. – Wprowadziłam dużo zmian w układzie funkcjonalnym. W zasadzie wszystkie ściany w mieszkaniu zostały wyburzone, ponieważ rozkład deweloperski nie odpowiadał ani właścicielom, ani mnie – wystarczy wspomnieć, że przedpokój zajmował 30 procent powierzchni – opowiada architektką. Nadzorowana przez nią ekipa wykonawcza stanęła przed ogromnym wyzwaniem uwieńczonym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że wnętrze w obecnym układzie zostało stworzone od zera – nie uległa zmianie jedynie lokalizacja łazienek, natomiast całkowicie zmieniono usytuowanie kuchni i pozostałych pomieszczeń. Dodatkowo, w miejscu poprzedniej kuchni, projektantka wygospodarowała wygodną garderobę.

Kuchnia | Projekt Monika Staniec Architekt | Foto: Stan Zajączkowski.

Wszystko do ukrycia

W całym apartamencie nie dostrzeżemy żadnego przypadkowego rozwiązania, zgodnie z założeniem, że nic nie powinno zakłócać wygody jego użytkowania. Ukryte drzwi wewnętrzne pomalowano na kolor ścian, co dodaje wnętrzu przestronności. Z kolei ściana telewizyjna – w całości ze spieku kwarcowego – odbija światło zarazem „ukrywając” telewizor – Zamiłowanie właścicieli do nowoczesnych technologii – w mieszkaniu działa system smart home, jest tam zestaw do filtracji wody i jednostka klimatyzatora w każdym pomieszczeniu – idzie w parze z upodobaniem do wnętrz uporządkowanych, nieprzeładowanych, takich, które łatwo się sprząta. Nawet kocie kuwety znalazły się więc w specjalnie zaprojektowanych przestrzeniach w obrębie zabudowy – podkreśla autorka aranżacji.

Salon ze ścianą TV z płyt wielkoformatowych | Monika Staniec Architektura Wnętrz | Foto: Stan Zajączkowski.

Barwy natury

Architektka – otrzymawszy wolną rękę w kwestiach estetycznych – odzwierciedliła we wnętrzu swoje przywiązanie do natury, co przypadło do gustu właścicielom zafascynowanym możliwościami techniki. –Zależało mi na wprowadzeniu naturalnych elementów w wykończeniu, a także przywołaniu przyrody w sposób symboliczny: kolorem i motywem – tłumaczy. Na podłodze mamy więc dębowe deski w wersji termo, podczas gdy garderoba została wykończona laminatem z drewnianymi lamelami. W całym wnętrzu nie napotkamy czystej bieli – najjaśniejszym odcieniem jest delikatny beż w przedpokoju, który łączy się z mocniejszymi, rdzawymi i słonecznymi, akcentami w strefie dziennej. W sypialni małżeńskiej pojawił się pudrowy róż, a buduarowy charakter tego pomieszczenia projektantka podkreśliła welurem, którym wykończyła ścianę, oraz muralem do złudzenia przypominającym barokową dekorację, zainstalowanym na suficie. Mimo że w pokoju syna, oraz sąsiadującej z nim łazience, pojawiły się chłodniejsze tony barwne to jednak pozostają one w harmonii z ciepłymi odcieniami ziemi, które zdominowały strefę dzienną i przylegającą do niej łazienkę. Rozwiązując kolorystycznie przestrzeń apartamentu Monika Staniec poruszała się w obrębie barw zgaszonych, przełamanych, które wraz z brązem podłogi tworzą naturalistyczna gamę.

Monika Staniec Architektura Wnętrz | Foto: Stan Zajączkowski.
Monika Staniec Architektura Wnętrz | Foto: Stan Zajączkowski.

Domowe spa

Motywy zaczerpnięte z natury szczególnie wyraziście zaistniały we wnętrzach obu, zróżnicowanych kolorystycznie, łazienek. – Łazienka główna miała być spójna stylistycznie z otwartą częścią dzienną – tłumaczy autorka aranżacji – dlatego w kuchni i w łazience zastosowałam ten sam gres, do złudzenia przypominający marmur – opowiada. W obu łazienkach motyw drewna pojawia się w postaci naśladujących naturalny materiał kafli. W głównej architektka zastosowała lustro jako wykończenie wanny w celu optycznego powiększenia pomieszczenia. – Uzupełniłam je oświetleniem ledowym, co umożliwia stworzenie kameralnej atmosfery podczas kąpieli, szczególnie wówczas, gdy wyłączy się światło górne, a zamiast niego zapali świecę na obudowie wanny – dodaje Monika Staniec.

Chociaż natura, jako inspiracja, gra pierwsze skrzypce w przestrzeni obu łazienek to i tutaj technologia odgrywa kluczową rolę. Wyposażono je bowiem w toalety myjące Geberit AquClean Sela – unikatowe rozwiązanie, które w nowoczesnej i eleganckiej formie łączy funkcję WC z inteligentnym bidetem. Dodatkowo zastosowano system Geberit DuoFresh współpracujący z przyciskami spłukującymi Geberit Sigma zintegrowanymi ze stelażem. – Geberit DuoFresh to rozwiązanie pochłaniające nieprzyjemne zapachy z toalety – objaśnia projektantka – dzięki niemu nie musimy używać zawieszek w obrębie misy WC. Montujemy jedynie system, który umożliwia odciągnięcie przycisku i włożenie do wewnątrz kostki – niebieskiej albo zielonej. Woda przybiera wybrany kolor równocześnie oddając delikatny zapach – opowiada projektantka.  Właściciele, jako pasjonaci nowoczesnych technologii, niezwłocznie zainstalowali aplikację pozwalającą kontrolować działanie toalety myjącej Geberit AquaClean, w tym funkcję rozpoznawania osoby – wystarczy usiąść i misa „wie” czy to mężczyzna czy kobieta, automatycznie wysuwając cześć bidetową męską albo damską. – Pan domu jest gadżeciarzem – śmieje się projektantka – uwielbia kontrolować wszystko z pozycji smartfonu. A że mają aż dwie „inteligentne miski WC” to w sumie może zostać przez nie rozpoznanych aż dziesięć osób – żartują więc, że nawet kiedy przyjdzie cała rodzina to miska będzie „wiedziała”, kto na niej usiadł.

Salon prysznicowy

Druga z łazienek sąsiaduje z pokojem syna i pozostaje z nim spójna kolorystycznie. Założeniem autorki było stworzenia wnętrza sprzyjającego relaksowi, a równocześnie efektownego i eleganckiego. W tym celu ograniczyła do minimum płaszczyzny kafli – pojawiają się jedynie przy umywalce i toalecie – podczas gdy resztę powierzchni zdecydowała się pokryć farbą. W pomieszczeniu dominuje głęboki turkus oraz zieleń butelkowa i oberżyna zaczerpnięte z muralu przedstawiającego detal rafy koralowej, którym projektantka wykończyła strefę prysznicową. – Zestawiłam go z podłogą z płytek imitujących drewno – całość zyskała charakter salonu kąpielowego i to nie tylko za sprawą graficznej dekoracji, lecz także dzięki zamontowaniu pod prysznicem niemal niewidocznego na tle posadzki odpływu liniowego Geberit CleanLine. Wyróżnia się on minimalistyczną urodą delikatnej formy ze szczotkowanej stali, ale i niezwykłymi walorami funkcjonalnymi. Jeśli chodzi o łatwość utrzymania czystości, co było priorytetem dla inwestorów, to dzięki konstrukcji nie posiadającej zakamarków, gdzie gromadziłyby się zanieczyszczenia CleanLine jest niezastąpiony – podsumowuje Monika Staniec.

Łazienka z tapetą Wall and Deco | Monika Staniec Architektura Wnętrz | Foto: Stan Zajączkowski.
Monika Staniec Architektura Wnętrz | Foto: Stan Zajączkowski.

Informacja prasowa 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków