Aż trudno uwierzyć, że wnętrze tego ponad stumetrowego apartamentu to efekt pracy od podstaw. Za panujący tu przedwojenny klimat, nawiązujący do lokalizacji w samym centrum Warszawy w odrestaurowanej kamienicy z 1910 roku, odpowiada zespół agencji projektowej i kreatywnej JAM KOLEKTYW. To dzięki nim możemy poczuć ducha tego wyjątkowego miejsca oraz poznać szczegóły jego powstawania.
Redakcja: Jakie były główne założenia projektowe?
Anna Olga Chmielewska: Gruntowna renowacja kamienicy przeprowadzona przez dewelopera sprawiła, że wnętrze utraciło wyjątkowy, przedwojenny charakter. Głównym założeniem projektu było przywrócenie układu wnętrza i detali architektonicznych nawiązujących do lat 20. ubiegłego stulecia. Wspólnie z Agnieszką Warnowską z zespołu JAM KOLEKTYW odtworzyłyśmy układ amfiladowy, powrócił stary kaflowy piec, a na ścianach i sufitach pojawiły się gipsowe sztukaterie oraz rozety.
Ten projekt ukazuje piękny kompromis pomiędzy tym, co już było a teraźniejszością. Historia pogodzona ze współczesnością przyniosła cudowny efekt w postaci apartamentu z klasyczną, iście rzemieślniczą bazą, która tworzy tło dla klasyków designu z XX wieku, współczesnego wzornictwa oraz sztuki.
Propozycje naszego stylisty
Red.: Co wyróżnia ten projekt?
Anna Olga Chmielewska: Głównymi bohaterami tego projektu są starannie dobrane współczesne meble oraz dodatki wpisane w przedwojenną tkankę architektury. Najciekawsze elementy wnętrza to między innymi secesyjny, zielony, kaflowy piec i mozaikowa, historyczna posadzka w holu i kuchni.
Wybierz stylowe płytki do swojego wnętrza
Red.: Jakie elementy są szczególnie warte uwagi?
Anna Olga Chmielewska: Istotny element projektu stanowią drewniane zabudowy i gipsowe sztukaterie. Układy podziałów szaf w bibliotece, sypialni, kuchni i łazienkach są spójne z liniami sztukaterii. Dzięki temu zabiegowi powierzchnie ścian i mebli płynnie przechodzą przez pomieszczenia, ukrywając sekretne przejścia i domowe sprzęty.
Realizacja tak skomplikowanych detali była możliwa tylko dzięki współpracy z wykwalifikowanymi rzemieślnikami: sztukatorami, stolarzami, ślusarzami, którzy pod naszym nadzorem z pietyzmem realizowali każde pomieszczenie kawałek po kawałku.
Dużo uwagi poświęciłyśmy w tym projekcie także wyborom oświetlenia i luster. Wszystkie lustra stanowią autorski projekt JAM KOLEKTYW zrealizowany przez współpracującą z nami pracownię ślusarską.
Wybór oświetlenia, zwłaszcza do przestrzeni apartamentów w starych kamienicach, jest wyzwaniem. Kompletując lampy zawsze zaczynamy od obserwacji światła naturalnego. To ono oprócz mebli i dodatków wypełnia wnętrze, buduje atmosferę. Potrzeba dużej staranności, żeby za jego pomocą stworzyć nastrój dopasowany zarówno do określonej przestrzeni, jak też potrzeb klientów. W przypadku tego projektu zdecydowałyśmy się w większości na lampy współczesne: od żyrandola marki Pholc projektu Moniki Mulder, po mosiężną lampę projektu Jana Garncarka. Każda z nich stanowi niezwykły obiekt.
Red.: Jak opisałaby Pani ten projekt w kilku zdaniach?
Anna Olga Chmielewska: Tak jak większość realizacji naszej pracowni, tak i ten projekt najlepiej określa słowo eklektyczny. Przywiązujemy ogromną wagę do kontekstu miejsca, odtwarzamy i przywracamy blask historycznym, zachowanym detalom, pamiętając jednak przede wszystkim o ,,tu i teraz”. Z powodzeniem łączymy stare z nowym, zarówno w wyposażeniu wnętrz, jak również w niezbędnych współcześnie rozwiązaniach technologicznych. Lubimy przeplatać ze sobą różne konwencje i style. Doceniamy nieoczywiste połączenia.
Produkty z oferty IH inspirowane wnętrzem
Red.: Co było największą inspiracją do stworzenia tego miejsca?
Anna Olga Chmielewska: Największą inspiracją był wspomniany wcześniej kontekst historyczny miejsca, w tym niesamowity widok z okna łączący dawne klimaty Warszawy z jej tętniącą, barwną i rodzącą się na nowo współczesnością. Jak w każdym projekcie realizowanym dla klientów indywidualnych także i w tym przypadku zależało nam przede wszystkim na spełnieniu marzeń właścicieli.
Red.: Jakie oczekiwania odnośnie projektu mieli inwestorzy?
Anna Olga Chmielewska: Lista marzeń przekazana przez klientów zawsze rozpoczyna naszą pracę nad projektem. W przypadku tej realizacji naszym zadaniem było spełnienie konkretnie czterech.
Pierwsze to wyszukanie i renowacja starego, kaflowego pieca. Takiego, który przed wojną mógł stać w tym apartamencie. Drugim marzeniem była klasyczna, oparta na przedwojennych wzorach, drewniana stolarka drzwiowa. Trzecie to kaflowa, dekoracyjna posadzka w holu wejściowym i płytki sprawiające wrażenie jakby leżały tutaj od zawsze. Czwartym marzeniem był gabinet – tajemnicza przestrzeń, z biblioteką na książkowe zbiory właścicieli, wygodnym fotelem dla Pana domu oraz sekretną skrytką na telewizor.
Wszystkie wymienione elementy znalazły się w tym apartamencie. Reszta to wynik naszej autorskiej koncepcji. Lubimy pomagać spełniać marzenia o pięknych wnętrzach.
W naszych showroomach znajdziesz najpiękniejsze produkty
PROJEKT:
Projekt architektury wnętrz, kompleksowy nadzór nad projektem: | Anna Olga Chmielewska |
Koncepcja projektu wnętrz: | Anna Olga Chmielewska, Jola Skóra |
Architektura wnętrz, wizualizacje, opracowanie rysunkowe, nadzór: | Agnieszka Warnowska |
Moodboardy: | Jola Skóra |
SESJA ZDJĘCIOWA:
Fotografia: | Jola Skóra |
Stylizacja: | Anna Olga Chmielewska |
Asystentka stylistki: | Małgorzata Moritz |
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą