Polski projekt w konkursie ArchDaily!
W ArchDaily twierdzą, iż jury „eksperckie” nie jest konieczne do wyodrębnienia architektury wysokiej jakości. Po raz dziesiąty, powierza czytelnikom odpowiedzialność za wyłonienie nagradzanych projektów. Głosując, stajemy się bezstronnymi jurorami. Wybierzmy budynki, które ze względu na swoje piękno, inteligentne i kreatywne rozwiązania lub usługi dla społeczności – będą reprezentować najlepszą architekturę roku!
Zagłosuj na polski projekt, startujący w międzynarodowym konkursie >> Kliknij!
Budynek specjalnie zaprojektowany przez architektów z JM STUDIO S.C. dla firmy zajmującej się inżynierią lądową
Projekt architektoniczny powstał jednocześnie z wystrojem wnętrz, razem tworzą nierozerwalną całość. Pozwoliło to na stworzenie reprezentatywnego budynku, idealnie spełniającego potrzeby klienta. Biuro składa się z trzech nakładających się prostopadłościanów o różnych wysokościach i różnych materiałach.
Materiały elewacyjne – beton architektoniczny, stal i gabiony – wszystkie wykorzystywane w budownictwie. Nie wymagają konserwacji, pokryte są patyną. Ogromne szklane powierzchnie sprawiają, że budynek wygląda na lekki. W ten sposób wnętrze staje się częścią architektury, a fasady stają się częścią wnętrza.
Ze względu na wielkość i lokalizację działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego budynek wydaje się posiadać dwa fronty. Jeden, „formalny”, od głównej ulicy z fasadą gabionowej i główny zlokalizowany od mniejszego powdwórka.
Budynek jest widoczny ze wszystkich stron, dlatego każda fasada jest inna i wyróżniająca się. Fasada północna ma dwa duże przeszklone okna i metalową zewnętrzną klatkę schodową. Fasada południowa składa się głównie z ogromnego podłużnego okna klatki schodowej, które rozpraszają światło słoneczne i ukrywają nieatrakcyjny wygląd sąsiedniego budynku. Od zachodu fasada jest wykonana jako 10-metrowa monumentalna ściana gabionów wypełniona granitowym kruszywem – wyglądająca bardzo atrakcyjnie zarówno w świetle dziennym, jak iw nocy dzięki specjalnemu oświetleniu. I na koniec wschodnia fasada, najbardziej spokojna, wyróżnia się wejściem przez stalowy most.
Wnętrze budynku uzupełnia i kontynuuje architektoniczną wizję zewnętrz
Każde piętro ma inną funkcję i jest inaczej zaprojektowane. Parter jest wykonany dla celów reprezentacyjnych. Posiada przestronną recepcję i dwie sale konferencyjne z własnym wyposażeniem (szatnia i mała kuchnia), a także otwarte wielofunkcyjne biuro. Na pierwszym piętrze znajduje się dział kontraktów, dział księgowości i stołówka. Zespół zarządzający zajmuje drugie piętro. Piwnica jest wykorzystywana przez pomieszczenia techniczne i archiwa. Wnętrza są połączone żebrowanymi betonowymi sufitami, betonowymi podłogami i ścianami oraz szklanymi ścianami i drzwiami.
Dzięki dużym zewnętrznym i wewnętrznym przeszklonym powierzchniom pokoje są pełne światła dziennego. Sztuczne oświetlenie jest potrzebne tylko po zmroku, a nie w godzinach pracy. Nakładająca się przestrzeń tworzy poczucie wspólnoty i komunikacji, zapewniając jednocześnie spokój niezbędny do pracy. Wszystkie systemy techniczne są dokładnie ukryte. Dzięki temu można było odsłonić całą betonową konstrukcję wewnątrz budynku. Biurowiec jest w pełni inteligentny i łatwy w zarządzaniu.
Niemal wszystkie meble i detale (w tym winda) są projektowane indywidualnie i stanowią integralną część wnętrza.
Zagłosuj na polski projekt, startujący w międzynarodowym konkursie >> Kliknij!
Nowa kolekcja już dostępna w Internity Home