Klasa przedwojennego modernizmu w projekcie Mood Works

Klasa przedwojennego modernizmu w projekcie Mood Works

W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy apartament w modernistycznej kamienicy zaprojektowany przez warszawską pracownię Mood Works. To osobliwe wnętrze łączy stare z nowym, sztukę z designem. Wśród starannie dobranych mebli można dostrzec obiekty vintage przywiezione przez architektki z Paryża. Aranżację dopełnia sztuka będąca prywatnym zbiorem inwestorki. 

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
 

 

Paryski duch w warszawskim apartamencie

Sercem apartamentu jest salon z jadalnią, gdzie każdy element jest jak dzieło sztuki, skrojone na miarę tego projektu. Wszystkie razem tworzą niezwykłą atmosferę idealnie osadzoną w klimacie modernistycznej kamienicy. Choć mamy tu do czynienia z różnymi formami i strukturami, całość tworzy pełną harmonii przestrzeń. Eklektyczną estetykę doprawiono ciekawą paletą kolorystyczną. 

 

Wyzwaniem projektowym było pieczołowite zachowanie cennej architektonicznej tkanki oraz opowiedzenie współczesnym językiem designu historii mieszkania. Apartament jest zlokalizowany w zacisznym zakątku Warszawy, który od początku był miejscem zamieszkania elity towarzyskiej i intelektualnej. 

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek

 

Jednym z ciekawszych elementów wystroju salonu jest ściana z różnymi farbami, które nawarstwiały się przez lata. Oprócz tego, że zabieg ten wpłynął na ostateczny wygląd wnętrza i stanowi ciekawe tło dla życia toczącego się w apartamencie, dodatkowo jest metaforycznym pomostem pomiędzy współczesnością a historią. 

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek

 

Doskonała harmonia

Podobne rozłożenie akcentów znajdziemy w kuchni, która znajduje się na naprzeciwko salonu. Minimalistyczną zabudowę meblową uzupełnia wyrazisty kamień, który stał się najmocniejszym punktem projektu. Idealną harmonię zapewnia fornir, w którego cieple mogą ogrzać się pozostałe elementy wystroju. Proste modernistyczne linie zmieniają rytm na podłodze, gdzie przybierają formę minimalistycznych heksagonów, nawiązujących nieco do kamienicznych posadzek.

 

Okładzina z marmuru powiela rysunek żyłek znajdujących się w częściach wspólnych modernistycznej kamienicy, która od momentu powstania dotrwała w niezmienionej formie do współczesnych czasów. 

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek

 

Łazienka w kamienicy w dwóch wydaniach

W apartamencie znajdują się dwie łazienki. Obie są urządzone w tym samym klimacie, jednakże w jednej z nich pojawia się bardziej nasycony kolor w postaci królewskiego granatu. Połączenie go z beżem i pastelowym błękitem pozwoliło stworzyć przestrzeń pełną harmonii i spokoju. Ten efekt potęguje minimalistyczna ceramika. Elegancji wnętrzu nadają złote detale. 

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek

 

Druga łazienka z prysznicem jest jeszcze bardziej minimalistyczna. Czystość formy podkreślają bardzo stonowane kolory oraz zastosowany tylko jeden subtelny wzór na płytkach ściennych. Dekorem, który nawiązuje do estetyki kamienicznych mieszkań, jest zdobienie na suficie. 

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek

 

Modernistyczna estetyka

Siłą wnętrza jest wykorzystanie i podkreślenie atrybutów nienaruszonego układu pomieszczeń, typowego dla ekskluzywnych budynków mieszkalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. O wyjątkowym charakterze apartamentu decydują znajdujące się w nim ikony designu, wyselekcjonowana sztuka – często mająca silny pierwiastek feministyczny – oraz umiejętna gra kolorami. Wnętrze jest kobiece, ale równocześnie pozostaje spójne i zdyscyplinowane estetycznie.

 

proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek
proj. Mood Works | zdj.: Tom Kurek

 

Projekt wnętrza: Dorota Kuć i Karina Snuszka | Mood Works

Mood Works
http://moodworks.pl/

 

Dorota Kuć i Karina Snuszka ukończyły Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, a także studiowały na Politecnico di Milano i Universita di Perugia; od 10 lat prowadzą w Warszawie autorskie studio architektoniczne Mood Works, które specjalizuje się w projektach wnętrz dla klientów indywidualnych i komercyjnych. W ich portfolio znajdują się projekty wnętrz w najbardziej prestiżowych lokalizacjach rezydencjalnych w Polsce i zagranicą, a także wnętrza flagowych butików wiodących polskich projektantów mody ostatniej dekady. Aspirując jednocześnie do roli twórczyń multidyscyplinarnych, które stale poszerzają pole swojego działania, Karina Snuszka i Dorota Kuć szczególnie cenią sobie doświadczenie zdobyte przy okazji projektów niekomercyjnych lub pro bono, do których należą projekt koncepcji wystawy głównej Muzeum Warszawy z 2015 roku, za który otrzymały wyróżnienie czy projekt aranżacji wystawy mobilnej-Nienormatywnej Wystawy Dizajnu „Błądzić jest rzeczą” z lat 2013-2014, organizowanej przez Biuro Wystaw Artystycznych. Ulubionym motywem architektek jest sztuka, która często stanowi dla nich punkt wyjścia w procesie tworzenia projektu. Snuszka i Kuć cenią sobie współpracę z młodymi twórcami i regularnie korzystają z ich zasobów przy okazji tworzenia projektów dla osób prywatnych i firm.

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków