Mini dom dla jednej osoby - najmniejszy dom w Krakowie! | IH - Internity Home

Mini dom dla jednej osoby – najmniejszy dom w Krakowie!

Budynek ma zapewnić niesamowity komfort posiadania własnego domu, bliskość i kontakt z przyrodą, jak również garaż, który pomieści samochód, rowery czy motocykl.

Idea projektu, to stworzenie minimalistycznego i jak mniejszego domu, jednak tak, aby pomieszczenia nie traciły nic ze swojej funkcjonalności. Niełatwym wyzwaniem były również określone warunki zabudowy, narzucające obowiązek przykrycia budynku dachem dwuspadowym.

fot. Tomasz Zakrzewski DOMO DOM z Krakowa
fot. Tomasz Zakrzewski

DOMO DOM z Krakowa

Budynek znajduję się w Krakowie przy ul. Zakamycze. Zaprojektował go zespół architektów z pracowni Architekt Tadeusz Lemański. Dom jest bardzo mały. Jego powierzchnia to 40 m kw., dodatkowo powierzchnia garażu to 22 m kw. Architekci celowo unikają nazywania go „domem dla singla” ponieważ nie chcą w ten sposób narzucić stylu bycia mieszkańca.

Architekci zmieścili wszystkie niezbędne funkcje. W domu znajdują się: salon, kuchnia, sypialnia i łazienka. Pokój dzienny z aneksem kuchennym zaplanowano na parterze. Jedna z jego ścian ma duże przeszklenie, przez które można się dostać na taras i do ogrodu. Sypialnię umieszczono na poddaszu, pod którym znalazł się garaż.

To własnie ten nietypowy dach jest najbardziej charakterystyczną częścią budynku. Jego kształt zdaje się dyktować wygląd wewnętrznych pomieszczeń.

fot. Tomasz Zakrzewski DOMO DOM z Krakowa
fot. Tomasz Zakrzewski

DOMO DOM z Krakowa

Ściany i stropy zaprojektowano jako monolityczne powierzchnie żelbetowe. Tak wykonaną konstrukcję ocieplono i wykończono materiałem elewacyjnym: kamieniem i blachą tytanowo-cynkową. Wewnątrz zastosowano posadzki żywiczne i tynki cementowo-wapienne.

Architekci zdecydowali, że jedynie schody wykończone będą drewnem dębowym.

Pod koniec 2013 r. jury wybrane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich wyłoniło ten projekt, jako jeden z dziesięciu najlepszych realizacji domów reprezentujących Polskę na wystawie V4 Family Houses – Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.

 

Informacja prasowa

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków