,,O północy w Paryżu", czyli o podróżach w czasie w łódzkim mieszkaniu

,,O północy w Paryżu”, czyli o podróżach w czasie w łódzkim mieszkaniu

To jedno z tych wnętrz, które na długo zapada w pamięć. Niezwykłe mieszkanie zlokalizowane przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi uwodzi klimatem rodem z filmu Woody’ego Allena ,,O północy w Paryżu”. A rano, zamiast kawy na kanapie, można wypić ją przy stoliku na historycznym patio lub wyjść w kapciach na espresso do Włocha.

 

 

W oparach… historii

Drzwi, które prowadzą do mieszkania od razu zapowiadają, że będziemy mieli do czynienia z nietuzinkowym wnętrzem. I tak właśnie jest. Nie bez znaczenia dla charakteru projektu, jest jego historia, sięgająca 1858 roku, kiedy to Szaja Rosenblatt założył ręczną przędzalnie wełny przy Piotrowskiej 65. W późniejszym okresie, z części zabudowań fabrycznych powstał przepiękny budynek mieszkalny, w którym to znajduje się apartament zaprezentowany w dzisiejszym wpisie. Za projekt i realizację odpowiada projektantka wnętrz Małgorzata Wojdal (Lilla Home).

 

Projekt i realizacja wnętrza: Lilla Home || Zdj.: Follow the Flow Studio
Projekt i realizacja wnętrza: Lilla Home || Zdj.: Follow the Flow Studio

 

Dwupoziomowe małe mieszkanie z własną klatką schodową

Apartament zlokalizowany w zabytkowej kamienicy rozciąga się między Piotrkowską 65, a 6-go sierpnia 4. Podwórko sąsiaduje z dawnym kinem Polonia. Mieszkanie jest dwupiętrowe oraz ma dostęp do własnej klatki schodowej, która w całości należy do mieszkania.

Urok dawnego detalu zachwyca jeszcze bardziej po przeprowadzonych pracach, w ramach których odrestaurowano kutą poręcz oraz kamienne schody. Dopełnieniem całości jest oryginalnie znajdująca się tu cegła na ścianach, zabytkowe lustro pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego a także płytki, które projektantka zamówiła w hiszpańskiej manufakturze. Tym samym, klatka schodowa nie tylko zwiększa metraż mieszkania do 56 m2, ale też staje się jego barwnym elementem, obok którego nikt nie może przejść obojętnie. Jak zapewnia projektantka, jest to doskonałe miejsce, aby stworzyć zieloną oranżerię, bibliotekę, czy chociażby przechowywać rowery.

 

Zobacz: Apartament w kamienicy po gruntownej metamorfozie | Loft Kolasiński >>

 

 

W klimacie paryskiego bistro

W apartamencie znajdują się dwie sypialnie, część wypoczynkowa z aneksem kuchennym, przestronna łazienka oraz nietypowy przedpokój z wejściem na piętro do dodatkowej sypialni z przeszkloną ścianką loftową. Schody, które do niej prowadzą pełnią rolę pojemnej garderoby.

W aranżacji króluje nieoczywiste połączenia barw, deseni i faktur.

 

Stworzyliśmy nowoczesne wnętrze, z lekką nutą retro i nostalgii, przypominające nieco bistro francuskie lat 20-tych. Inspiracją był film Woody’ego Allena „O północy w Paryżu”. Granaty łączą się z rudościami i mosiężnymi elementami, kraciaste tekstylia równoważą biało-czarną tapetę inspirowaną ryciną, a nietypowe dodatki sprawiają, że to taki „mikro-świat po drugiej stronie lustra”.

Projektant Wnętrz Małgorzata Wojdal (Lilla Home)

 

Projekt i realizacja wnętrza: Lilla Home || Zdj.: Follow the Flow Studio
Projekt i realizacja wnętrza: Lilla Home || Zdj.: Follow the Flow Studio

 

Po drugiej stronie lustra

Ważnym elementem wystroju jest designerskie oświetlenie oraz wyselekcjonowane meble. Poza zabytkowym lustrem na klatce schodowej, na uwagę zasługują krzesła przy stole z litego drewna sheesham, które pochodzą z Indii. Wszystko to prezentuje się na tle botanicznej tapety zastosowanej powyżej stylowej lamperii.

Kuchnia pomimo swych kompaktowych rozmiarów jest w pełnie wyposaża, a także kryje sprytne schowki i kosze cargo, ukryte za frezowanymi frontami wykonanymi na zamówienie. Pełną harmonię zapewniło pomalowanie ich na ten sam kolor, którymi są pokryte ściany. Aranżację dopełniają ręcznie robione płytki.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków