Polski design w hiszpańskim słońcu | proj. KW Studio

Polski design w hiszpańskim słońcu | proj. KW Studio

Stara komoda, która jako jedyna została po poprzednich właścicielach i przedwojenny klimat budynku – to coś, co ukształtowało wygląd 60 – metrowego mieszkania zaprojektowanego przez KW Studio. Próba uchwycenia ducha miejsca wynikała z przekonania, że wnętrze, choć nadszarpnięte zębem czasu, ma piękną duszę. Energia, która od razu  przyciągnęła inwersorów, tchnęła do podarowania drugiego życia mieszkaniu pamiętającego przedwojenne czasy. W efekcie powstała przestrzeń, w której meble vintage, rozwiązania rodem z paryskich kamienic i nowoczesnych apartamentów malują piękne sceny zatopione w ciepłych promieniach słońca. 

 

proj.: KW Studio | fot.: PION
proj.: KW Studio | fot.: PION

 

Płynne przejście

Mieszkanie zaprezentowane w dzisiejszym wpisie jest zlokalizowane w przedwojennym budynku. Dlatego nie znajdziemy tu typowego układu pomieszczeń, na które w tym przypadku nawet nikt się nie silił. Wnętrza ze starą duszą kryją niepowtarzalny klimat, którego nie warto przykrywać kolejnymi wartami tynku. Mają styl, który jest ponadczasowy. Rezygnowanie z niego na rzecz trendów, o których zapominamy tak szybko jak się zmieniają, często okazuje się bardzo zgubnym pomysłem.

Zamiast tego warto podkreślać detale znane z minionych epok, osadzać je w nowych kontekstach i ramach. Dobrym przykładem jest amfiladowy układ mieszkania, z którym w tym przypadku mamy do czynienia. Zamiast burzyć ściany, architektka uczyniła zeń jeden z największych atutów wnętrza. Tak jak pierwotnie, tak w tym przypadku – rozwiązanie podkreśla niezwykle spójną aranżację przestrzeni.

 

Duże dwuskrzydłowe drzwi w kolorze butelkowej zieleni łączą salon i sypialnię. Oprócz tego, że stanowią dekorację wnętrza, podkreślają harmonię łączącą oba pomieszczenia.

 

 

proj.: KW Studio | fot.: PION
proj.: KW Studio | fot.: PION

 

Duch vintage

Zarówno w sypialni, jak i w salonie, panuje niezwykła atmosfera przesiąknięta klimatem dawnych lat. Podstawę aranżacji stanowi parkiet w jodełkę charakterystyczny dla kamienicznych garsonier. W aranżacji oprócz mebli vintage, takich jak na przykład komoda w salonie będąca pamiątką rodzinną właścicieli, znajdziemy obrazy dopełniające aranżację. Małym dziełem sztuki jest także ręcznie tkany dywan z łódzkiej manufaktury.

 

Nad sofą w salonie pojawił się minimalistyczny obraz Paula Bika, natomiast w sypialni ścianę nad łóżkiem dekoruje dyptyk Agnieszki Owsiany.

 

 

Klasyczne odniesienia

Elementem projektu, który zwraca uwagę, są obecne tu łuki, które w architekturze znane były już w starożytności. Miękkie linie, które miały swój rozkwit w czasach romańskich, potem w okresie renesansu, odradzają się na nowo. W nowoczesnych wnętrzach stanowią ukłon w stronę historii projektowania.

Innym ciekawym aspektem wystroju tego wnętrza są kolory. Warto w tym miejscu dodać, że wbrew obiegowym opiniom, styl klasyczny nie był ubrany w biele. Mocne kolory, które powstawały w naturalnych pigmentów, miały wiele znaczeń a niektóre nawet były zarezerwowane tylko dla wybranych klas społecznych. W tym przypadku, mocne tony użyte w odpowiednich proporcjach malują piękne obrazy, tworzą przytulną atmosferę i w przeciwieństwie do bieli, która w nadmiarze męczy, otulają zmysły, wprowadzając w błogostan.

 

Kolory dopełniające projekt, to ceglasta czerwień, granat, butelkowa zieleń i mięta.

 

#kolor Olki Barczak, czyli pozycja obowiązkowa nie tylko w świecie wnętrz

 

 

Stara dusza w nowoczesnej formie

Choć wnętrze jest utrzymane w klimacie retro, nie brakuje tu nowoczesnych rozwiązań, które działają na korzyść funkcjonalności. Przykładem są zabudowy meblowe obecne w każdym pomieszczeniu. Dzięki nim, w mieszkaniu nie ma problemu z miejscem do przechowywania, np. domowych sprzętów, takich jak odkurzacz czy deska do prasowania.

Ukryta jest również pralka. Ledwie dostrzegalna zabudowa w łazience kontynuuje granatową lamperię stworzoną z płytek ułożonych wertykalnie. Ich obecność tylko do pewnej wysokości poprawia proporcje pomieszczenia. Ciekawym elementem wystroju jest również posadzka, której kolory nawiązują do mebli w kuchni.

 

Małe kafle, lastryko, drewno i meble vintage doskonale oddają klimat dawnych lat i tym samym budują ciekawy dla oka wystrój w pełni tożsamy z historią miejsca.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków