Projekt mieszkania 45 m2 z ciekawą aranżacją małego salonu

Projekt mieszkania 45 m2 z ciekawą aranżacją małego salonu

Aranżacja małego mieszkania zazwyczaj stanowi duże wyzwanie. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni musimy zmieścić niezbędne elementy, które wpływają na funkcjonalność domu. Oprócz tego, wszystko to powinno być podane w miłej dla oka aranżacji. Zobaczcie, jak z tym zadaniem poradziły sobie architektki z WZ Studio – zapraszam!

 

Konsekwentnie do celu

Urządzenie małego mieszkania wiąże się przede wszystkim z konsekwencją. Powinniśmy zatem obrać jeden kierunek (nawet jeśli jest to eklektyzm) i tego się trzymać. Takie podejście gwarantuje spójność, która jest szczególnie mile widziana przy mniejszym metrażu. Obierzmy zatem motywy przewodnie projektu. W tym przypadku wszystko opiera się na połączeniu bieli, szarości i drewna.

 

Jak urządzić małe mieszkanie? Przedstawiamy najlepsze projekty

 

mieszkanie 45 m2
proj. WZ Studio

 

Szlachetne płótno

Choć obecnie panuje trend na stosowanie mocniejszych barw we wnętrzach, to nie można się nie zgodzić z tym, że w przypadku małego metrażu o wiele lepiej sprawdzają się te jasne, stonowane. Stanowią one doskonałe płótno do wyczarowania przestronnej aranżacji. Dla przełamania tej konwencji, możemy pokusić o zastosowanie różnorodnych faktur czy chociażby zabawić się formą. Co powiecie na wprowadzenie do wnętrza geometrycznych kształtów? Zwróćcie uwagę na wspaniały dialog lamp wiszących nad półwyspem kuchennym, heksagonów na podłodze i wyrazistych hokerów.

 

Płytki heksagonalne – najładniejsze propozycje we wnętrzach

 

Mieszkanie 45 m2 | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)
Mieszkanie 45 m2 | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)

 

Ciekawie zaaranżowano również wąski salon. Tłem dla dziejącego się życia w tym miejscu są jasne kolory przełamane mocniejszymi akcentami w postaci drobnych dekoracji. Na plus działają również duże okna. Wpadające przez nie naturalne światło czyni wnętrze bardziej przestronnym. Walory wizualne wnętrza podnosi obecna tu atrapa kominka w klasycznym stylu. Jeśli nie mamy możliwości instalacji tego prawdziwego, takie wyjście jest bardzo dobrym pomysłem. Jego środek można ciekawie zagospodarować. W tym przypadku wybór padł na świeczki w pastelowych kolorach.

 

Mały salon | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)
Mały salon | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)

Aranżacja małego salonu

 

Materiały na medal

Szczególnie polecanymi materiałami do małych wnętrz są te wysoko – połyskowe. Zwróćmy uwagę na fronty mebli kuchennych. Nie dość, że architektki postawiły na biały kolor, to jeszcze w połysku. Zastosowanie ich pozwala na uzyskanie efektu swojego rodzaju głębi: w połyskującej powłoce odbija się przestrzeń, co wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, odpowiednio rozplanowując oświetlenie. Ten sam rezultat dublowania pomieszczenia czynią lustra.

Zwróćmy uwagę na aranżację łazienki. Tutaj również pojawił się połysk. Taka ceramika pięknie reaguje na światło. Ponadto ich nierównomierna struktura podnosi walory estetyczne łazienki a także nadaje głębi.

 

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie dobrze w małej łazience, jest wanna i prysznic w jednym.

 

Mała łazienka z wanną | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)
Mała łazienka z wanną | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)

 

Jaśniej, proszę!

Dużą rolę w tym projekcie odgrywa oświetlenie. Nie dość, że rozjaśnia mieszkanie i tym sprawia, że jest bardziej przestronne, to jeszcze uwydatnia wszystkie walory wnętrza. Warunek jest jeden – powinniśmy zadbać o to, aby każda (nawet najmniejsza strefa) była oświetlona. Nie możemy dopuścić do pojawienia się w aranżacji ciemnych stron. W tym celu doskonale sprawdzą się oprawy wpuszczane, natynkowe oraz projektory. W tym projekcie to właśnie ten rodzaj oświetlenia gra pierwsze skrzypce.

 

Lampy wraz z półwyspem symbolicznie oddzielają strefę kuchenną od salonowej | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)
Lampy wraz z półwyspem symbolicznie oddzielają strefę kuchenną od salonowej | proj. WZ Studio (fot. Artur Jarosz/Trzykropy)

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków