Styl nowojorski z elementami vintage w projekcie Marty Piórkowskiej-Paluch

Styl nowojorski z elementami vintage w projekcie Marty Piórkowskiej – Paluch

To wnętrze jest połączeniem marzenia inwestorów o mieszkaniu w stylu nowojorskim, w którym znajdzie się miejsce na sentymentalne pamiątki rodzinne z doświadczeniem architekta – Marty Piórkowskiej-Paluch. Oprócz warstwy wizualnej, zadbano również o to, aby układ funkcjonalny mieszkania pozostał paralelny z potrzebami jego mieszkańców. Tym samym pierwotne plany deweloperskie, zakładające obecność niewielkiego pokoju dziennego z aneksem kuchennym i trzema sypialniami, zamieniono na większy salon ze strefą kuchenną oraz sypialnię z gabinetem do pracy w domu. Dzięki tym zmianom, mieszkanie wygląda na przestronniejsze. Metraż całkowity wynosi 65 m2.

 

Kuchnia | proj. Marta Piórkowska - Paluch, fot. Andrzej Czechowicz
Kuchnia | proj. Marta Piórkowska – Paluch, fot. Andrzej Czechowicz

 

Klasyka w rytmie nowojorskiej estetyki

W całym mieszkaniu panuje spójna estetyka. Jej rytm wyznaczają elementy charakterystyczne dla stylu nowojorskiego. Należą do nich wysokopołyskowe faktury, klasyczne formy oraz niezwykła dbałość o detale.

Pomimo, że w aranżacji dużo się dzieje, całość prezentuje się niezwykle wysublimowanie. Wynika to z zamiłowania tego stylu do symetrii, odpowiednich proporcji i perfekcyjnego doboru barw. Architektka postawiła na ponadczasowe połączenie bieli i szarości, gdzieniegdzie urozmaicone beżem i przełamane barwnym kontrapunktem. Tym razem wybór padł na modną żółć. Aranżację ociepla drewniana podłoga. Luksusowego charakteru wnętrzu dodają sztukaterie oraz dobrane do estetyki pomieszczeń tapety.

 

We wnętrzach w stylu nowojorskim warto pokusić się o zaaranżowanie przestrzeni według tonalnych proporcji 70/20/10. Dominujący kolor bazowy powinien stanowić około 70%, natomiast barwa uzupełniająca 20%. Do takiego zestawienia należy dobrać kontrastową tonację stanowiącą 10%.

 

Salon | proj. Marta Piórkowska - Paluch, fot. Andrzej Czechowicz
Salon | proj. Marta Piórkowska – Paluch, fot. Andrzej Czechowicz

 

Styl nowojorski szyty na miarę

Jak wspomnieliśmy już na samym początku, inwestorom zależało na tym, aby architektka płynnie wkomponowała należące do nich pamiątki rodzinne w nowojorski styl nowego mieszkania. W efekcie końcowym, ich obecność definiuje charakter aranżacji. Architektka uczyniła z nich swoiste „focal point„, czyli centralne punkty poszczególnych pomieszczeń.

I tak, gwoździem programu aranżacji łazienki stała się wysmakowana frezowana szafka pod umywalkę. Przerobiona lampa naftowa zawisła nad starym rodzinnym stołem w jadalni. Poddane renowacji czarne krzesła zdobią przedpokój, natomiast rzeźbione lampki stanęły na współczesnych stolikach nocnych uzupełniających duże sypialniane łoże. Jak podkreśla architekt, w projekcie wykorzystała nawet starą mosiężną klamkę, która znalazła nowe miejsce w drzwiach.

 

Dekorację wnętrza stanowią biżuteryjne żyrandole, kinkiety oraz ciężkie welurowe zasłony. Na rzecz optycznego powiększenia metrażu działają wysokpołyskowe faktury, w tym liczne lustra, na przykład w postaci ceramiki, frontów szafek czy luster w klasycznych, dekoracyjnych ramach. Dzięki zabudowom wykonanym pod wymiar, architektce udało się wygospodarować sporą ilość miejsca do przechowywania, na jakiej zależało inwestorom.

 

Sypialnia | proj. Marta Piórkowska - Paluch, fot. Andrzej Czechowicz
Sypialnia | proj. Marta Piórkowska – Paluch, fot. Andrzej Czechowicz

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków