Swoboda tworzenia | 290-metrowy dom w Katowicach od mow.design

Swoboda tworzenia | 290-metrowy dom w Katowicach od mow.design

Katowickie Osiedle Ptasie, uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w mieście, zachwyca swą historią, unikalnym stylem i elegancją. Nazwa osiedla pochodzi od „ptasich” nazw ulic – Drozdów, Kukułek, Słowików i Szpaków. W latach 50. i 60. XX wieku zaczęto tu budować domy jednorodzinne na niewielkich działkach, tworząc tzw. dzielnicę profesorską, zamieszkiwaną przez naukowców, lekarzy i prawników. Mimo upływu lat, Osiedle nadal uznawane jest za jeden najlepszych adresów w Katowicach. O pomoc w zaprojektowaniu wnętrz domu, który będzie emanował bezpretensjonalną elegancją z klasycznym sznytem, właściciele poprosili warszawską pracownię mow.design.

 

Dobra współpraca z inwestorem to jeden z warunków powstania udanego projektu. W tym katowickim domu niepodzielnie rządzi klasyka we współczesnym wydaniu, design z najwyższej półki i polska sztuka. Staranny dobór wybitnych artystów, mebli, materiałów i detali, sprawił, że realizacja spod kreski architektek Weroniki Król i Marty Żebrowskiej – Wojczuk to szykowne dzieło, które całkowicie spełnia oczekiwania pary wymagających klientów.

 

kuchnia z wyspą
design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak

 

Nowoczesność w sercu historii

Atrakcyjna lokalizacja osiedla gwarantuje mieszkańcom komfort i ciszę, a jednocześnie zapewnia doskonałe połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Bliskość Katowickiego Parku Leśnego sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób ceniących sobie bliskość natury. Architekci, projektujący budynki na Osiedlu Ptasim czerpali inspirację z kostki z lat 70., wzbogacając ją o dwukondygnacyjne przeszklenia oraz ażurowe elewacje. W efekcie powstała modernistyczna bryła, doskonale współgrająca z zielenią sąsiadującego parku. Jeden z domów, o powierzchni 290 m², zaprojektowano z myślą o najwyższej wygodzie i funkcjonalności, angażując Weronikę Król i Martę Żebrowską- Wojczuk z mow.design już na etapie projektowania.

 

 

Od wejścia uwagę przyciąga reprezentatywny, dwukondygnacyjny hol z giętymi schodami z wędzonego drewna orzechowego. Przemyślany układ pomieszczeń parteru umożliwia płynne przechodzenie między strefą dzienną, kuchnią, jadalnią oraz gabinetem, garderobą i WC. Schody prowadzą na piętro do strefy nocnej, gdzie znajduje się sypialnia master z prywatną łazienką, dwie sypialnie dzieci, łazienka oraz pralnia. Każda z sypialni posiada dedykowaną garderobę, a sypialnia master dodatkowo prywatną łazienkę.

 

 

Projektowanie wnętrz tego domu było starannie przemyślanym procesem, obejmującym inwentaryzację pomiarową i fotograficzną oraz opracowanie założeń projektowych w ścisłej współpracy inwestora z mow.design. Kluczowym elementem okazało się stworzenie przestrzeni otwartej na otaczającą zieleń i integralnej z otoczeniem. Kolorystykę domu zdecydowano się utrzymać w szarościach, wzbogaconych brązami i rudościami, nawiązującymi do kolorów ziemi. Architektki zadbały również o użycie szlachetnych materiałów, takich jak fornir i kamień naturalny, połączonych z włoskim wzornictwem.

 

design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak
design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak

 

Salon, który natychmiast przyciąga uwagę swą podwójną wysokością, został urządzony meblami renomowanych marek. Centralnym punktem przestrzeni jest sofa zaprojektowana przez Paolę Navone, która doskonale komponuje się z otoczeniem, zapewniając jednocześnie niebywały komfort domownikom. Wyjątkowym akcentem w salonie jest lampa marki Henge, stworzona przez Massimo Castagnę we współpracy ze studiem Tabu Pushelberg i Fausto Salvi.

 

ciemny salon
design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak

 

W kuchni i jadalni dominuje koncepcja odbicia zieleni otaczającej dom. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu wiszących szafek marki Poliform z lustrzanymi frontami, a także dużego lustra w jadalni. Uwagę przyciąga również artystyczna kompozycja z mosiężnych, świecących igieł, wzbogaconych kryształowymi elementami, która harmonizuje z prostą formą innych lamp oraz kryształowymi żyrandolami i kinkietami.

 

jadalnia
design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak

 

Całą przestrzeń dopełniają eleganckie meble. Już na pierwszy rzut oka widać, że każdy detal w tych wyjątkowych wnętrzach został starannie dobrany, tworząc harmonijną, zachwycającą formą całość.

 

 

Sztuka wkomponowana w przestrzeń

Jak w prawdziwym wielkomiejskim domu z tradycjami, także i tu ścianami zawładnęła sztuka. Obrazy Andrzeja Borowskiego i Witolda Pałki dodają wnętrzom charakteru i energii, przełamując jednolitą kolorystykę, a rzeźby Wojciecha Pąkowskiego wprowadzają element surowej elegancji.

Nieoczywiste relacje tworzą również elementy ze szkła dekoracyjnego autorstwa Aleksandry Kujawskiej, których organiczne formy harmonizują z prostymi liniami wnętrza i kryształowymi lampami. Dzięki starannej selekcji, w efekcie powstały wnętrza dalekie od sztampy i śmiertelnej powagi.

 

szary salon z rudą sofą
design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak

 

W stworzonym przez mow.design projekcie historia na każdym kroku spotyka się z nowoczesnością. Każdy detal, od starannie dobranych dzieł sztuki po wyrafinowane dodatki, został zaplanowany z myślą o stworzeniu właścicielom miejsca, które będzie ich codziennie inspirować. Wnętrza stanowią więc idealne tło dla współczesnego życia, łącząc w sobie elegancję i funkcjonalność, a jednocześnie odzwierciedlając indywidualny charakter mieszkańców.

 

 

To już kolejny projekt mow.design, który pokazuje, jak ważna jest rola sztuki w kształtowaniu przestrzeni życiowej. Dzięki niej wnętrza nabierają osobowości, stając się miejscem, w którym codzienność spotyka się z estetycznym doświadczeniem. To przestrzeń, w której każdy element opowiada własną historię, tworząc razem spójną, działającą na zmysły całość.

 

szara sypialnia z drewnem
design: mow.design | zdjęcia: Martyna Rudnicka | stylizacja: Anna Salak

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków