Surowe i przytulne, gładkie i strukturalne, ciepłe i zimne, zupełnie nowe i z własną historią… Znane polskie przysłowie mówiące o przeciwieństwach, które się przyciągają, znajduje potwierdzenie również we wnętrzach. Co ciekawe właśnie w takich przestrzeniach najbardziej da się odczuć ducha harmonii. Doskonałe proporcje w połączeniu doświadczeniem i intuicją projektanta, stanowią klucz do sukcesu, o czym przekonuje realizacja wnętrza domu, za którą stoi architektka Klara Ostrowska. Sesję zdjęciową wykonał duet fotografów ONI Studio.
Podróże, które kształtują wnętrza
– Dom jednorodzinny na krakowskim Zwierzyńcu dla czteroosobowej rodziny jest osnuty wokół dziedzińca, na którym rośnie klon japoński osakazuki i pluska wydrążona w kamieniu fontanna – takimi informacjami wprowadza do projektu architektka. – Zgodnie z życzeniem właścicieli na zamknięciu starannie wyznaczonych osi widokowych znalazły się sylwety klonów, świdośliw czy grójeczników azjatyckich – dodaje.
Inspiracją dla wyglądu wnętrza domu były podróże. Kierunek, jaki tym razem obrali Inwestorzy to Japonia. Minimalistyczne inspiracje doprawione nutą skandynawskiego designu przełożyły się na powstanie przestrzeni stwarzającej idealne warunki do odpoczynku. Efekt ten potęgują duże przeszklenia, przez które wkrada się zieleń otulająca dom na zewnątrz.
,,Japońskie wnętrza uzyskują ważne dopełnienie w postaci zieleni, która przenika do domu przez duże okna, tak że granice między wnętrzem a otoczeniem zacierają się”.
arch. Klara Ostrowska
Projekt luksusowego domu zachwyca przemyślaną aranżacją, w której każdy detal ma znaczenie. Pomimo minimalistycznej estetyki panuje tu przytulna atmosfera, którą zawdzięczamy dużej ilości najwyższej jakości tkanin oraz wszechobecnego drewna.
Minimalizm doprawiony dużą dozą przytulności
Sercem domu jest salon, który stanowi synergiczną jedność z ogrodem. Oprócz dużych okien, elementem aranżacji, który zwraca uwagę jest sufit. Przeciwwagą dla drewnianego stropu jest ascetyczny mikrocement na podłodze, który uspójnia aranżację. Całość dopełniają designerskie i jednocześnie proste w formie meble: modułowy narożnik, któremu nonszalancji dodaje odwrócony szef, drewniana jadalnia oraz pianino z lat 60. wykończone orzechowym fornirem, na którym gra pan domu.
Bardzo ważnym aspektem projektu jest starannie zaprojektowane oświetlenie, które nie tylko wpływa na estetykę wnętrza, ale również, dzięki możliwościom regulacji jego barwy i mocy z poziomu smartfona, z łatwością wykreujemy dowolne sceny świetlne, mające bezpośredni wpływ na klimat panujący we wnętrzu.
Lampą, która robi największe wrażenie w salonie, jest oprawa wisząca nad stołem. Jej design wyróżnia nie tylko stożkowa forma. Dzieło japońskiej manufaktury Kojima Shoten jest wykonane z papieru washi, który po zmroku daje efekt pełen miękkości i ciepła.
Sztuka wnętrza
W całym domu jest obecna sztuka. Minimalistyczny wystrój tworzy idealne tło dla obrazów oraz należących do rodziny drzeworytów Jerzego Panka. Jednym z ważniejszych dzieł, bo symbolizującym 4 – osobową rodzinę zamieszkującą dom, jest obraz Agnieszki Owsiany ,,Dziuple”, który wisi nad pianinem w strefie dziennej.
Dopełnieniem projektu salonu jest aneks kuchenny oddzielony od otwartej przestrzeni podwyższonym półwyspem, który z jednej strony zasłania strefę roboczą, z drugiej, wraz z hokerami, stanowi idealne miejsce do wypicia kawy, albo szybkiego posiłku.
Projekt kuchni jest utrzymany w stylu japandi powstałym z połączenia dwóch kierunków: japońskiego minimalizmu i skandynawskiej przytulności. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom zabudowa kuchenna wtapia się w aranżację salonu. Jak możemy zauważyć górne fronty są w kolorze idealnie dobranym do ścian. Brak jakichkolwiek zdobień czy uchwytów sprawia, że szafki wręcz unifikują się z tłem, tworząc jednolitą przestrzeń. Nieco kontrastującym elementem są wybarwione na ciemno dębowe fronty szafek, które nadają wnętrzu pożądanej przytulności.
,,Wnętrza wyrażają ducha architektury japońskiej, minimalistycznej, ale pełnej ciepła. Pomieszczenia wypełniają stonowane barwy oraz proste, wręcz ascetyczne formy wyposażenia. Kluczową rolę grają naturalne materiały oraz światło które zostało zaprojektowane bardzo starannie”.
arch. Klara Ostrowska
Skąpana w słońcu beżowa łazienka
Wnętrzem, które tak samo koi zmysły jak pozostałe pomieszczenia jest łazienka. Jej bazę tworzą płytki wielkoformatowe udanie imitujące trawertyn (na podłodze) oraz wapień (na ścianach). Ich piękna faktura ma szansę wybrzmieć w pełnym świetle, docierającym do wnętrza przez świetlik. Design łazienki dodatkowo definiuje obła wanna wolnostojąca, lampy w amorficznych kształtach, chromowana armatura oraz imponujące drzwi na pełną wysokość pomieszczenia.
Drewno w pełnej krasie
Prawdziwym kunsztem artysty – stolarza jest przedpokój, który – jak na pomieszczenie, które stanowi wizytówkę domu przystało – robi ogromne wrażenie oraz stanowi zapowiedź tego, co czeka nas dalej. Szklane drzwi wejściowe na pełną wysokość wiatrołapu nie tylko wpuszczają ogrom światła i naturę do wnętrza, ale też stanowią kwintesencję nietuzinkowego podejścia do kreowania miejsc stwarzających idealną przestrzeń do życia, gdzie otaczanie się pięknem jest naturalnym elementem codziennej egzystencji.
ARCH. KLARA OSTROWSKA,,Tworzymy wnętrza w których styl, elegancja i sztuka harmonijnie przenikają się z użytecznością”.Założycielka pracowni – Klara Ostrowska – Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej oraz studia podyplomowe z architektury wnętrz w Madrycie. Po kilku latach pracy w renomowanych biurach, w tym londyńskim AHMM uhonorowanym licznymi nagrodami, rozpoczęła działalność jako niezależny architekt i projektant wnętrz w Warszawie. Kocha słońce i energię Hiszpanii, inspiruje się podróżami, które organizuje dla rodziny, wytrwale poszukuje pięknych przedmiotów o frapującej historii w nietypowych miejscach. |
Zobacz // próbki i ekspozycję