Renowacja wnętrza willi z 1897 roku | Design: Kema | IH - Internity Home

Renowacja wnętrza willi z 1897 roku | Design: Kema

Projekt renowacji wnętrz parteru i pierwszego piętra domu, zlokalizowany w centrum miasta Estoril, w budynku zidentyfikowanym już w 1897 roku jako willa „Vila Ferreira”. Przestrzeń zastana, zmieniona na przestrzeni lat przez różnych najemców, z powodu przestarzałego podziału pomieszczeń była bardzo dysfunkcyjna, nie odpowiadająca nowoczesnym potrzebom nowych właścicieli willi. Za tym przepięknym projektem stoi KEMA, biuro projektowe założone przez duet polskich architektek. Działają głównie w Portugali.

Głównym celem tego projektu stała się reorganizacja przestrzenna pierwszych dwóch pięter o funkcji dziennej, w celu stworzenia bardziej otwartej, funkcjonalnej i dostępnej przestrzeni, przy jak najmniejszej ingerencji w istniejącą strukturę budynku.

Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema

Aby zwiększyć dostęp światła do pomieszczeń, ulepszyć komunikację oraz zwiększyć transparentność pomiędzy dwoma kondygnacjami, zdecydowałyśmy się na otwarcie dwóch nowych osi wizualnych – jednej na parterze, wyznaczonej przez południowe i północne wejście, oraz drugiej na pierwszym piętrze, wyznaczonej przez hol wejściowy i salon. Dodatkowo w celu ułatwienia przepływu między dwoma kondygnacjami i polepszenia dostępności do stref zewnętrznych, na przecięciu tych dwóch osi, wprowadzone zostały nowe schody, umożliwiające stworzenie czytelnej i funkcjonalnej pionowej i poziomej komunikacji.

Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema
Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema

Priorytetem było dostosowanie przestrzeni pierwszego piętra do potrzeb nowych użytkowników, zdecydowano się wyburzyć ściany między starą kuchnią a salonem, tworząc całkowicie otwarty salon z aneksem kuchennym, zachowując jednocześnie nieformalne rozgraniczenie między tymi dwiema strefami w postaci zróżnicowanej wysokości sufitów. Otwór w stropie, pozostały po usunięciu starych spiralnych schodów, został zamknięty szklaną podłogą, umożliwiającą połączenie wizualne pomiędzy salonem a domową winiarnią utworzoną na parterze.

Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema

Jednym z podstawowych założeń tego projektu było umożliwienie przenikania naturalnego światła do całego wnętrza domu. W związku z tym nowa klatka schodowa składa się z dwóch części – ciężkiej bazy, pokrytej naturalnym drewnem, i przezroczystej, podwieszonej części, która umożliwia dostęp światła do parteru, który był niegdyś przestrzenią bardzo ciemną  ze względu na bardzo niski sufit. Aby wprowadzić naturalne światło do korytarza na pierwszym piętrze, na jednej ze ścian jadalni zainstalowana została specjalnie zaprojektowana do tego projektu półprzezroczysta biblioteczka.

Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema

Wnętrza zostały utrzymane w bardzo jasnych, odbijających światło, kolorach, które poprzez grę cieni podkreśliły kształt dekoracyjnych ram ściennych i sufitowych, wpasowując się w ideę reinterpretacji atmosfery starej willi. Na parterze, aby rozjaśnić przestrzeń, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie jednolitego wykończenia w jasnoszarym mikrocemencie. Na pierwszym piętrze, aby stworzyć bardziej komfortową i przytulną atmosferę, istniejący kamień pokryty został tradycyjną drewnianą podłogą we wzór Herringbone.

Aby nadać przestrzeni własny, nietuzinkowy charakter, wprowadziłyśmy do wnętrz kilka unikalnych, współczesnych elementów. Jednym z nich jest wyspa kuchenna w postaci prostej bryły pokrytej granitem, która zbliża się do powierzchni słupa wykończonego w surowym betonie. Naturalne betonowe wykończenie zostało również zastosowane na ścianie kominka, na której, aby przełamać klasyczną symetrię i wprowadzić więcej odbitego światła słonecznego, zainstalowana została tafla lustra. Na podłodze, w holach wejściowych na parterze zastosowane zostały płytki cementowe o współczesnym wzorze wykonane w technice tradycyjnej.

Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema
Renowacja wnętrza Vila Ferreira | Design: Kema

W projektach łazienek użyty został w sposób nowoczesny, tradycyjny portugalski kamień – Lioz, co wpisuje się w ogólną koncepcję projektu, tworząc nowoczesne i jednocześnie bardzo eleganckie wnętrza.

W rezultacie projekt reprezentuje nowoczesną interpretację stylu tradycyjnej willi, która wniosła do przestrzeni potrzebny komfort, otwartość i jasność, tworząc wnętrza zalane światłem naturalnym.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Sebastian Krzyżanowski

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz 
×

Tomasz Szala

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Wybrzeże

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków