Rewitalizacja fabryki ZREMB z nominacją od ArchDaily do Nagrody Budynek Roku 2023! | IH - Internity Home

Rewitalizacja fabryki ZREMB z nominacją od ArchDaily do Nagrody Budynek Roku 2023!

Do 15 lutego 2023 r. można zagłosować na pracownię GIGAARCHITEKCI. Pracownia bierze udział w prestiżowym konkursie architektonicznym ArchDaily. Nominację do ArchDaily Building of the Year 2023 Awards w kategorii „biura” dostał projekt rewitalizacji siedziby zakładu NT Industry w Orzeszu-Jaśkowicach.

Zachęcamy do wsparcia realizacji głosami tu>>

Historia budynków

Przebudowana Fabryka ZREMB to znakomity przykład ciekawego miksu Śląska ze stylistyką Skandynawii. Historia siedziby firma NT Industry przy ulicy Fabrycznej w Orzeszu Jaśkowicach sięga początków XIX wieku, silnie zakorzeniona jest w przemysłowym charakterze Śląska.  W latach 1812-1951 na terenie istniała tu huta cynku, później garbarnia. Od 1951 roku w tym miejscu rozpoczęły funkcjonowanie zakłady związane z przemysłem ciężkim. Firma specjalizowała się w wytwarzaniu innowacyjnych urządzeń do produkcji betonu wykorzystywanych w fabrykach domów produkujących wielkopłytowe prefabrykaty tzw. „wielkiej płyty”.

Od 2003 roku zakłady dawnego „ZREMBU”, stały się własnością duńskiej firmy NT Industry – produkującej sprzęt transportowy na potrzeby klientów z sektora transportu morskiego, rolnictwa, przemysłu oraz konstrukcji i urządzeń stalowych.

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio

Rewitalizacja przeprowadzona przez GigaArchitekci

Przebudowy i modernizacji zabudowań zakładu w Orzeszu Jaśkowicach podjęła się śląska pracownia GigaArchitekci Artur Garbula. Projekt rewitalizacji należało podzielić na etapy. N początku przebudowano stróżówkę – portiernię. Następnie przebudowa dotyczyła nieużywanego budynku biurowego, następnie zmieniono również sposób użytkowania istniejącej hali magazynowej na kantynę pracowniczą. Znalazło się również miejsce na zielone patio wewnątrz terenu zakładu jak i ogród idealne miejsce do spotkań firmowych.  Wraz z rozwojem firmy postanowiono przeprowadzić stopniową rewitalizację istniejących budynków zakładu, aby nadać im współczesnych parametrów technicznych i użytkowych.

Forma architektoniczna, gabaryty zewnętrzne oraz główne konstrukcje budynków pozostały bez zmian. Zachowano historyczne podziały elewacji i okien. Wykonano termomodernizację ścian zewnętrznych i dachu. Zasadnicza część elewacji utrzymana jest w kolorystyce bieli i szarości.

Wnętrza nawiązują swoim klimatem do stylu industrialnego. Rewitalizacja budynków odbyła się niezwykle delikatnie z wielkim poszanowaniem do charakteru miejsca i kontekstu. Obecnie czuć tu nowe życie w stanowiące piękną wizytówkę dzielnicy Jaśkowice.

 

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio

 

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio

 

Link do głosownia >> GIGAARCHITEKCI

 

 

Rewitalizacja zakładu NT Industry na terenach przemysłowych w Orzeszu 2017/2021

Lokalizacja: Orzesze – Jaśkowice

Powierzchnia: 1500 m2

Rok: projekt 2017 | realizacja 2021

Inwestor: NT Industry

Projektanci: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Katarzyna Spałek – Siwińska, Jakub Jaworski , Aleksandra Duży, Anna Ajchsztet, Jan Momme

Wykonawca: Firma Usługowa „AGA”

Fotografie: Tomasz Zakrzewski – Archifolio

Zakres: kompleksowa przebudowa budynku portierni (stróżówka), budynku hali przemysłowej na kantynę pracowniczą oraz budynku biurowego wraz z aranżacją wnętrz.

Zapytaj // naszego eksperta

Monika Gross

mgross@internity.pl
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków