Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi - połączenie współczesności z industrialną historią miasta

Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi – połączenie współczesności z industrialną historią miasta

Łodzi nie można odmówić charakterystycznej zabudowy. Ma na to wpływ przede wszystkim historia miasta i rozwój przemysłu włókienniczego. Dzięki temu dziś wiele budynków w tym mieście to popularne lofty. Ostatnie lata w architekturze pokazały, że nie trzeba, a nawet nie warto burzyć historycznej zabudowy. Należy korzystać z tego, co jest. Dokładnie takie samo założenie towarzyszyło łódzkiej pracowni REFORM Architekt na czele z Marcinem Tomaszewskim, która odpowiada za projekt XS Wigury Office. Architekci zaprezentowali koncept małego, butikowego biurowca, utrzymanego w klimacie łódzkich pofabrycznych budynków, który został połączony z nowoczesnymi przeszkleniami.

Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi
Proj.: REFORM Architekt

NEW IRON – przewaga dzięki formie. Nowa inwestycja w Łodzi

Drugie życie budynku przy Wigury

Marcin Tomaszewski z łodzkiej pracowni REFORM Architekt, zaczyna opis projektu słowami: Wchłaniamy starą tkankę, nie niszczymy – robimy z niej uzupełnienie czegoś nowego”. Kiedyś zwykły, ceglany budynek. Dziś stróżówka – bryła, która idealnie wpisuje się w nowoczesną zabudowę. Z każdej strony wygląda inaczej. Nowoczesności całej formie nadają czarne przeszklenia. Biurowiec układa się w czarne „ząbki”, które rozszerzają ku górze. Powstał dzięki temu element, który nachodzi na stróżówkę tworząc z nią jedną, spójną bryłę.

Łódź ma swoją charakterystyczną zabudowę. Te ceglane budynki to symbol minionej epoki, ale mimo to nadal nieodłączny – niczym symbol miasta. Cieszy mnie, że są inwestorzy, którym zależy na zachowaniu fasady, bryły dzięki temu powstają inwestycje takie jak XS Wigury Office. Stara zabudowa w nowej odsłonie, wchłaniamy to, co jest, ale z szacunkiem do historii obiektu.

Marcin Tomaszewski – REFORM Architekt

Stróżówka idealnie wpisuje się w nowoczesną zabudowę. | Proj.: REFORM Architekt
Proj.: REFORM Architekt

Budynek od frontu przypomina klocki poukładane jak w grze tetris. Efekt ten widoczny jest przede wszystkim przy strefie wejściowej do budynku, która dzięki charakterystycznemu zaznaczeniu jest praktycznie niemożliwa do ominięcia. Tomaszewski w swoich projektach nieraz zaskoczył – futurystyczne bryły, nietuzinkowe rozwiązania. Przy tym projekcie również widać „jego rękę”. Jest to, co lubi – prosta bryła, dużo przeszklenia i pewna nieoczywistość – połączenie starego z nowym, ale na jego zasadach. Jemu nie wystarczyło „doklejenie” szklanego budynku do ceglanej bryły. Tu musiało wydarzyć się coś jeszcze, stąd te ząbki i rozszerzenie ku górze. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że powstał obiekt idealnie wpisujący się w otoczenie.

Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi
Proj.: REFORM Architekt

Drugie życie 20-letniego domu w rudym lesie | Proj.: REFORM Architekt

Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi w butikowy biurowiec

Butikowy biurowiec to na polskim rynku nieruchomości dosyć nowe określenie. Do tej pory biurowce kojarzyliśmy ze strzelistymi, przeszklonymi i wysokimi budynkami. Tutaj mamy zupełne przeciwieństwo, może poza przeszkleniami, które w inwestycji XS Wigury Office również się pojawiają. Ten budynek to efekt połączenia sił REFORM Architekt z łódzkim inwestorem Aflopa Nieruchomości. W portfolio firmy jest Fabryka Wełny, odrestaurowana wozownia przekształcona na nowoczesny biurowiec przy ul. Żeromskiego oraz ekskluzywny apartamentowiec w Jastarni.

Proj.: REFORM Architekt

Przy Wigury 21 w Łodzi powstanie nowoczesny budynek o powierzchni 900 m². Jego przeznaczenie to 100% przestrzenie biurowe z charakterystycznie zaznaczoną strefą wejściową do budynku. Na parterze mieści się przestronny hol, a sam budynek liczy 4 kondygnacje. „XS Wigury Office” jest mniejszą inwestycją całego kompleksu przy ul. Wigury. Drugi budynek „XL Wigury Office” w trakcie realizacji.

Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi
Proj.: REFORM Architekt

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.  Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award. www.reformarchitekt.pl

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków