Spokojna przystań na Pradze | Design: SOBKOWIAK ARCHITEKTURA | IH - Internity Home

Spokojna przystań na Pradze | Design: SOBKOWIAK ARCHITEKTURA

 

Mieszkanie o powierzchni ok. 70 m2, zlokalizowane na Pradze w Warszawie, wymagało zmiany układu funkcjonalnego. Realizacji podjęło się biuro architektury wnętrz Sobkowiak Architektura. Projekt powstał z myślą o parze młodych ludzi, którzy żyją dynamicznie, rozwijają swoje kariery zawodowe i pasje, spotykają się w gronie najbliższych przyjaciół i wspólnie gotują. W założeniach projektowych najważniejsza okazała się wygoda, ponadczasowość rozwiązań, duża kuchnia i stół jadalniany z możliwością rozkładania, który na co dzień staje się niezbyt dużym, funkcjonalnym meblem.

 

Do Agaty Sobkowiak trafiło mieszkanie w stanie deweloperskim. Lokal był pierwotnie podzielony na salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, łazienkę, toaletę oraz bardzo duży korytarz i hol wejściowy. Strefa komunikacji zajmowała około 1/3 całej powierzchni, co powodowało, że wnętrzu brakowało funkcjonalności. Klientką Agaty Sobkowiak jest młoda osoba, pasjonatka gotowania, więc głównym wymaganiem stała się duża kuchnia. Wcześniej w 24-metrowym pokoju dziennym deweloper zaplanował niewielki aneks. Architektka zaproponowała, by na kuchnię przeznaczyć jeden z pokoi, przylegający do salonu. Dzięki wyburzeniu ściany powstała przestronna, otwarta strefa dzienna. Dodatkowo, kosztem korytarza, została zaaranżowana toaleta dla gości, a w jej miejscu powstała podręczna spiżarnia. Również kosztem strefy komunikacji powiększona została sypialnia i wygospodarowana garderoba, przez którą obecnie wchodzi się do prywatnej łazienki z wanną. Celem było przeprojektowanie przestrzeni tak, by wykorzystać metraż przeskalowanej strefy komunikacji i dzięki temu maksymalnie zwiększyć rozmiar i funkcjonalność pozostałych pomieszczeń.

Design: Sobkowiak Architektura

Rozkładany stół

W związku z umiejscowieniem jadalni w centralnej części strefy dziennej, oczywistym wyborem  był okrągły stół. Agata Sobkowiak szukała mebla o naturalnym kształcie, wyglądającym delikatnie i lekko. Kolejnym kryterium były względy użytkowe. Właścicielka mieszkania chciała mieć możliwość komfortowego spędzania czasu w gronie przyjaciół.  Wybór padł na model FOX marki MILONI,  stół z możliwością rozkładania. Znana polska manufaktura oferowała kilka możliwości kolorystycznych, a wybrane wybarwienie miało współgrać z resztą mieszkania. Większość mebli została więc wykonana na zamówienie, w wykończeniu z forniru orzechowego. Podłogę dobrano w ciemniejszej tonacji, w meblach wolnostojących konsekwentnie utrzymano taką kolorystykę.

Mocne akcenty

W meblach wykonanych na wymiar dominują wykończenia z naturalnego forniru z orzecha amerykańskiego. Dotyczy to zabudów w salonie, kuchni, sypialni a nawet na fragmentach w obydwu łazienkach. Całość została dopełniona szarościami. Jako akcent kolorystyczny został wybrany granat i głęboka zieleń. Te kolory wskazała klientka, zapewniając, że najlepiej czuje się w takich odcieniach.

Morskie akcenty kolorystyczne delikatnie przeplatają się w całym mieszkaniu, ale nie jako duże płaszczyzny, raczej jako detale. Na zdecydowany kolor pomalowany został fragment ściany w kuchni. Natomiast w strefie dziennej, w sąsiedztwie ściany telewizyjnej, właścicielka zdecydowała się na fotel przy biurku w morskim odcieniu turkusu. Przy sofie stanęły dwa stoliki kawowe, udało się wyszukać okrągłe modele z kamiennymi blatami, w tym jeden wykonany z zielonego marmuru. Te wszystkie elementy to raczej niewielkie detale, akcenty które przyciągają uwagę i wprowadzają do wnętrza dodatkowe urozmaicenie.

Design: Sobkowiak Architektura
Design: Sobkowiak Architektura

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Jasińska

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków