Stary Mokotów - mieszkanie z przedwojennym klimatem | Proj: Małgorzata Jaworska | IH - Internity Home

Stary Mokotów – mieszkanie z przedwojennym klimatem | Proj: Małgorzata Jaworska

Mieszkania w kamienicach i zmiany historyczne

Kamienice z założenia były budowane w centrum miasta z przeznaczeniem dla elit. Mieszkania w nich posiadały zazwyczaj bardzo duży metraż, były wysokie, często posiadały również dwa wejścia: reprezentacyjne i kuchenne. Po wojnie jednak mieszkania w kamienicach  straciły na swojej wartości. Jedno mieszkanie było często dzielone na mniejsze. O same mieszkania raczej nikt nie dbał, całe budynki były własnością komunalną, niezadbaną i rzadko remontowaną. Na szczęście wiele się teraz zmieniło i mieszkania w kamienicy cieszą się popularnością. Wysokie wnętrza, stary parkiet, dwuskrzydłowe drzwi, sztukaterie ścienne i sufitowe, a nieraz i pamiętające ubiegłe stulecia klimatyczne piece kaflowe. Mieszkania w kamienicach to prawdziwe perełki architektury, jednak ich remont i wykończenie mogą nieść za sobą szczególne wyzwania.

Długa droga

Przed dużym wyzwaniem remontowym pięknego mieszkania na Mokotowie stanęła architekt Małgorzata Jaworska. Projektantka odtworzyła przedwojenny klimat, który został wzbogacony nowoczesnymi rozwiązaniami. Choć droga do osiągniecia celu była wyboista, gdyż samo przygotowanie do remontu zajęło półtora roku, udało się osiągnąć zamierzony cel. Przed remontem należało postarać się o rozmaite pozwolenia oraz fachowe opinie ponieważ jak to w starych kamienicach bywa czekają na nas różne niespodzianki. Problemy pojawiły się już na samym początku, jak się okazało nie można było wyburzyć wszystkich zaplonowanych ścian. Od tego zależało rozplanowanie wszystkich pomieszczeń.

Kuchnia | Proj: Małgorzata Jaworska

We wnęce, w której dawniej mieściła się łazienka, wkomponowana została cała kuchenna zabudowa z szarymi, pozbawionymi uchwytów szafkami. Piękna stylowa wyspa z kamiennym blatem znakomicie prezentuje się na ich tle. W kącie stanęła stylowa witryna prezentująca kolorowe szkło.

Stylowa wyspa | Proj: Małgorzata Jaworska

 

Odnawianie

Inwestorka bardzo chciała zachować i odnowić cały stary parkiet. Dla remontującej ekipy nie było to ułatwienie, gdyż należało tak rozplanować prace, aby nie powstało gruzowisko, które mogło uszkodzić drewniane klepki. Dwuskrzydłowe drzwi w salonie, były tak zniszczone że nie udało się ich uratować. Trzeba było zamówić nowe, które wykonała pracownia stolarska Sosna.

Stół jadalniany stanowi dopełnienie aranżacji a krzesła Fameg Amada stanowią ciekawy eklektyczny akcent, są nowocześniejsze niż pozostałe meble. W projekcie widzimy fuzję stylów, wprowadzoną ze smakiem i wyczuciem. Poprzez łączenie ze sobą mebli z różnych epok, kilku stylów, a także rozmaitych materiałów, kolorów i wzorów architektka stworzyła wnętrze oryginalne i ponadczasowe, a także idealnie wpisujące się w kanony wyszukanego stylu eklektycznego.

Jadalnia | Proj: Małgorzata Jaworska

Stylowa oaza

Architektka z niezwykłym wyczuciem połączyła stare z nowym, dzięki temu uzyskano nietuzinkową realizację mieszkania. Z założenia architekt Małgorzata Jaworska chciała zachować równowagę między elementami stylowymi i nowoczesnymi oraz dopasować je do siebie. Zgrać zdobne meble i robioną na wymiar zabudowę. Całe wnętrze jest pełne naturalnego światła, pozbawione nadmiaru bodźców.

Piękna sypialnia | Proj: Małgorzata Jaworska

Salon kąpielowy

W starym mieszkaniu brakowało łazienki z prawdziwego zdarzenia. Na szczęście metraż pozwalał na wygospodarowanie nowej pięknej przestrzeni, która zamieniła się w prawdziwy salon kąpielowy. Wanna wolnostojąca przyścienna wspaniale komponuje się ze stylowymi meblami oraz dużym lustrem w drewnianej rzeźbionej ramie. Szare płytki z delikatnym żyłkowaniem stanowią ciekawe harmonijne tło dla całej kompozycji.

Pokój kąpielowy | Proj: Małgorzata Jaworska

 

Małgorzata Jaworska – Architekt wnętrz, absolwentka University Arts of the London oraz warszawskiej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Doświadczenie zdobywała w renomowanych pracowniach architektonicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzi pracownie projektowania wnętrz w Gdyni i oferuje projekty na terenie Trójmiasta oraz Warszawy. Istotą pracy jest indywidualne podejście do klienta oraz jego potrzeb. W projektach dba o funkcjonalność, kreatywność i estetykę przestrzeni. Realizuje projekty wnętrzarskie mieszkań domów jednorodzinnych oraz lokali użyteczności publicznej.

Zapytaj // naszego eksperta

Katarzyna Jasińska

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków