Modern rustic we wnętrzach - rustykalna przytulność i minimalizm
Projekt: P2 Pikiel & Piltz; Wizualizacje: La.vizual Angelika Leś
Projekt: P2 Pikiel & Piltz; Wizualizacje: La.vizual Angelika Leś

Modern rustic we wnętrzach – rustykalna przytulność i minimalizm

Styl modern rustic powstał w wyniku poszukiwań estetyki, która z jednej strony będzie oddawać przytulność i urok wiejskich domów, a z drugiej będzie osadzona we współczesnych trendach. Mariaż dwóch tak skrajnych tendencji, wydaje się dość karkołomnym zadaniem, jednak tylko pozornie. Dzięki połączeniu surowych wykończeń, naturalnych materiałów, ciepłej kolorystyce ziemi oraz minimalistycznej estetyce, otrzymujemy wnętrze idealnie wpisujące się w obecne trendy. Kluczem do uzyskania stylu moder rustic jest otwarty plan, nowoczesne wyposażenie, wyeksponowane detale architektoniczne oraz płynne przejścia pomiędzy tym co na zewnętrz, z tym co wewnątrz. Estetyka charakteryzująca się niewymuszoną elegancją, zachwyci każdego miłośnika ponadczasowych aranżacji, w których główną rolę grają najwyższej jakości materiały oraz starannie wyselekcjonowane elementy wyposażenia. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej charakterystycznym cechom stylu modern rustic.

modern rustic
Proj: Loft Kolasiński

Mid-century modern – jak przenieść ten styl do współczesnych wnętrz

1. Kamień i surowe drewno

Kluczową rolę w stworzeniu stylu modern rustic odgrywają materiały. Bardzo istotna jest ich surowa selekcja oraz to jak ze sobą współgrają. Rustykalna proweniencja tego stylu przejawia się w zestawianiu ze sobą różnorodnych tekstur. Surowe drewno z widocznymi pęknięciami i usłojeniem obok gładkich, kamiennych powierzchni i wyeksponowanej ceglanej ścianie, daje nam idealną podstawę aranżacji oraz tło dla elementów wyposażenia. Ważne dla nadania estetyce współczesnego sznytu jest wybranie najwyższej jakości materiałów, które przez długie lata będą wyglądać dobrze, a upływający czas nada im szlachetności. Alternatywą wobec kamienia, która niczym nie odbiega od pierwowzoru są płyty wielkoformatowe. Ich wzory idealnie nawiązują do powierzchni piaskowca, granitu czy marmuru. Tam gdzie naturalne drewno nie jest praktycznym rozwiązaniem, np. w łazience czy na podłodze kuchni, również możemy zdecydować się gresy lub spieki. Najnowsze technologie sprawiają, że płytki nie tylko wyglądają jak deski, ale mają również wyczuwalną teksturę oraz są ciepłe w dotyku. 

Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu przytulności

Proj.: HEDO ARCHITECTS

2. Styl modern rustic – naturalne rozwiązania

Styl modern rustic uwypukla piękno niedoskonałości. Mamy z tym szczególnie do czynienia, kiedy estetyka wykorzystywana jest przy adaptowaniu starych budynków. Wówczas z umiłowaniem podkreśla się oryginalne elementy architektoniczne, takie jak ceglane ściany, drewniane belki, nadproża czy sklepienia. Natomiast w nowych budynkach korzysta się z materiałów z recyklingu: starego drewna czy cegieł po rozbiórkach budynków. Ponadto istotne jest zacieranie granicy między tym co na zewnątrz, a w środku. Oznacza to duże okna i przeszklenia, dzięki którym nie tylko przestrzeń staje się jasna, ale i można podziwiać widoki natury i krajobraz za oknem. 

modern rustic
120 letni młyn stał się domem dla 6 osobowej rodziny | Proj: ONE DESK
Proj.: Katarzyna Piotrowska; photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

3. Kolorystyka

Wnętrza w stylu modern rustic charakteryzuje paleta barwna oparta na naturalnej i ciepłej tonacji. Jej zadaniem jest wykreowanie przytulnej oraz zapraszającej atmosfery. Tło stanowią wykorzystane materiały wykończeniowe: odcienie drewna, kamienia czy kolor wyeksponowanej cegły. Idealne uzupełnienie palety stanowią złamane biele, beż, brązy i kolory ziemi. Mocniejszy akcent barwny wprowadzą dodatki w kolorze terakoty, pomarańczowej ochry lub zgaszonej żółci.

Trend alert 2020/2021: nude wnętrza hitem aranżacyjnym

modern rustic
Proj.: Katarzyna Piotrowska; photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

4. Wyposażenie w stylu modern rustic

Kluczowe w doborze wyposażenia do wnętrz w stylu modern rustic jest połączenie starego z nowym. Jednak należy zadbać o ograniczony i bardzo wyważony wybór w duchu minimalistycznym. Rustykalny, drewniany stół świetnie uzupełnią nowoczesne krzesła. Natomiast na tle surowej ściany pięknie będzie prezentować się designerska lampa. Meble wypoczynkowe powinny być w neutralnych kolorach i naturalnych tkaninach. W roli dodatków sprawdzą się dywany, zarówno te miękkie, jak i jutowe, lniane zasłony oraz ceramika. Metalowe wykończenia oraz armaturę najlepiej wybrać w kolorach miedzi, brązu lub postarzanego złota.

modern rustic
proj.: MP Studio Architektury www.moszczynskapuchalska.com

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków