Modern rustic we wnętrzach - rustykalna przytulność i minimalizm
Jagoda Sergiel Studio

Modern rustic we wnętrzach – rustykalna przytulność i minimalizm

Styl modern rustic narodził się z pragnienia stworzenia estetyki, która doskonale łączy przytulność i urok wiejskich domów z nowoczesnymi trendami. Choć łączenie tych dwóch skrajnych stylów może wydawać się wyzwaniem, to dzięki zrównoważonemu połączeniu surowych wykończeń, naturalnych materiałów, ciepłych barw ziemi oraz minimalistycznej estetyki, uzyskujemy wnętrze doskonale harmonizujące z obecnymi trendami. Kluczem do osiągnięcia stylu modern rustic jest otwarty plan przestrzenny, nowoczesne wyposażenie, eksponowane detale architektoniczne i płynne przejścia między wnętrzem a otoczeniem. Ta estetyka wyróżnia się niewymuszoną elegancją, zadowalając każdego wielbiciela ponadczasowych aranżacji, w których główną rolę odgrywają wysokiej jakości materiały i starannie dobrane elementy wyposażenia. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej charakterystycznym cechom stylu modern rustic.

Jagoda Sergiel Studio

Mid-century modern – jak przenieść ten styl do współczesnych wnętrz

1. Kamień i surowe drewno

Kluczową rolę w kreowaniu stylu modern rustic odgrywają dobrze dobrane materiały. Istotne jest nie tylko surowe ich pochodzenie, lecz także harmonijne współgranie ze sobą. Rustykalny charakter tego stylu widoczny jest w zróżnicowanych teksturach, które łączą się ze sobą. Surowe drewno, z widocznymi pęknięciami i wyrazistym usłojeniem, obok gładkich kamiennych powierzchni oraz eksponowanej ceglanej ściany, stanowi doskonałe tło dla aranżacji i elementów wyposażenia. Kluczowe dla nadania estetyce nowoczesnego wydźwięku jest wybieranie materiałów najwyższej jakości, które zachowają swój wygląd przez wiele lat, zyskując jednocześnie szlachetność z biegiem czasu. Alternatywą dla kamienia są płyty wielkoformatowe, doskonale imitujące powierzchnie takie jak piaskowiec, granit czy marmur. Tam, gdzie naturalne drewno może nie być praktyczne, na przykład w łazience czy na podłodze kuchennej, warto rozważyć gresy lub spieki. Nowoczesne technologie pozwalają płytkom nie tylko imitować strukturę drewna, ale także zachować ciepło w dotyku.

Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu przytulności

Proj.: Pracownia Boris Kudlička with Partners

2. Styl modern rustic – naturalne rozwiązania

Styl modern rustic podkreśla urok piękna niedoskonałości, co staje się szczególnie wyraźne w przypadku adaptacji historycznych budynków. W takich projektach z namacalnym entuzjazmem podkreśla się oryginalne elementy architektoniczne, takie jak ceglane ściany, drewniane belki, nadproża czy sklepienia. W przypadku nowoczesnych budowli często sięga się po materiały z recyklingu, takie jak stare drewno czy cegły pochodzące z rozbiórek innych budynków. Istotnym elementem tego stylu jest również zacieranie granicy między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Duże okna i przeszklenia pozwalają nie tylko na wprowadzenie obfitości naturalnego światła do wnętrza, ale również na podziwianie piękna otaczającej przyrody i krajobrazu zza szyb.

Proj.: Katarzyna Piotrowska; photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
Proj.: Pracownia Boris Kudlička with Partners

3. Kolorystyka

Wnętrza w stylu modern rustic wyróżniają się paletą barwną opartą na naturalnych, ciepłych tonacjach, mających na celu stworzenie przytulnej i gościnnej atmosfery. Podstawę tej palety stanowią materiały wykończeniowe, takie jak odcienie drewna, kamienia czy barwy eksponowanej cegły. Doskonałym uzupełnieniem są złamane biele, beże, brązy oraz odcienie ziemi. Mocniejsze akcenty kolorystyczne można wprowadzić za pomocą dodatków w kolorze terakoty, pomarańczowej ochry lub stonowanej żółci.

Cottagecore – styl pełen swobodnej przytulności, który warto znać

modern rustic
Proj.: Katarzyna Piotrowska; photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Proj.: Pracownia Boris Kudlička with Partners

4. Wyposażenie w stylu modern rustic

Kluczowym elementem w doborze wyposażenia do wnętrz w stylu modern rustic jest harmonijne połączenie starodawnych i nowoczesnych elementów. Należy jednak zadbać o ograniczony i zrównoważony wybór, utrzymany w duchu minimalistycznym. Drewniany, rustykalny stół świetnie współgra z nowoczesnymi krzesłami, tworząc interesujący kontrast. Designerska lampa doskonale prezentuje się na tle surowej ściany. Meble wypoczynkowe powinny charakteryzować się neutralnymi kolorami i naturalnymi tkaninami, podczas gdy jako dodatki doskonale sprawdzą się różnorodne dywany – zarówno miękkie, jak i jutowe, lniane zasłony oraz ceramika. Metalowe wykończenia i armatura najlepiej przybiorą odcienie miedzi, brązu lub postarzanego złota, dodając wnętrzu rustykalnego uroku w nowoczesnym wydaniu.

modern rustic
proj.: MP Studio Architektury www.moszczynskapuchalska.com
Jagoda Sergiel Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków