Subtelny powiew Toskanii, perfekcyjne połączenie starego z nowym i wyrafinowana kompozycja.

Czy można jeszcze bardziej postarzyć stary dom, a obok dobudować nowy – nowoczesny w swojej formie, połączyć je ze sobą i mimo wszystko zachować klasyczny, włoski sznyt? Dla REFORM Architekt nie ma rzeczy niemożliwych. W tym projekcie nie było miejsca na sztuczność i pozory. Corten, drewno, beton – wszystkie wykorzystane materiały są autentyczne i prawdziwe! RE: VERO CASA to jednym słowem – włoskie emocje Made in Poland!

 

Pod słońcem Toskani

 

Często to jak ma wyglądać projekt domu jest wynikiem tego, jakie jest jego otoczenie. Chodzi tu również o autentyczność miejsca. Marcin Tomaszewski bardzo o to dba. Nie czuje potrzeby zmieniania „na siłę” jeśli widzi, że miejsce ma potencjał, a już istniejący na nim obiekt – swoją historię.

 

Kiedy architekt przyjechał na miejsce nowej inwestycji to nie zastał tam pustej działki. Był tam już dom, zamieszkały przez obecnych inwestorów. Bardzo charakterystycznych dla budownictwa sprzed 20-lat. Można to było poznać m.in. po układzie i dwóch wieżyczkach. To sprowokowało w głowie architekta myśl, że ten dom ma klimat taki jaki widział w Toskanii. Nie chciał go stracić, a wręcz okazało się, że to będzie motyw przewodni całego projektu.

„W tym projekcie bardzo zależało mi na wzmocnieniu włoskiego stylu, przy czym inwestorzy potrzebowali większej przestrzeni. Nie wyobrażałem sobie, że mogę ten stary dom zburzyć. Postanowiłem postarzyć tę zastaną bryłę i doprojektowałem do tego zupełnie nową” mówi architekt Marcin Tomaszewski. „Umiejętne ich połączenie w jednym miejscu spowodowało, że projekt jest spójny. Ciekawy, a przede wszystkim patrząc całościowo – czuć tu powiew Toskanii” – dodaje.

Wejście do domu jest możliwe przez nową część, natomiast już od frontu widać praktycznie całą bryłę. Dom ma kształt litery U, a więc funkcje są odpowiednio rozlokowane – tak, aby wzajemnie się przenikały. Warto zauważyć, że na terenie architekt wraz z inwestorami zachowali stare nasadzenia, w tym drzewa.

 

Autentyczność materiałów i detali

 

Kiedy przejdziemy na tył domu – od strony ogrodu widzimy jak jedna bryła jest cofnięta, względem drugiej a ta ostatnia tworzy pewnego rodzaju klamrę spinająca, na co na pewno wpływ ma zaprojektowana elewacja.

 

„W tym projekcie nie było miejsca na sztuczność i pozory. Corten, drewno, beton – wszystkie wykorzystane materiały są autentyczne i prawdziwe! Dlatego elewacja tak świetnie współgra z otoczeniem” mówi Tomaszewski.

Warto zaznaczyć, że architekt zadbał również o to, żeby nic się nie zmarnowało, jeśli chodzi o materiały. Kiedy likwidowane były wieżyczki – dachówka z nich została wykorzystana na wykończenie nowego dachu. Dzięki temu uniknięto problemu – skąd wziąć materiał, który wykorzystano kilka lat temu.

 

Inwestorzy chętnie oddali w ręce Marcina Tomaszewskiego również doradztwo względem wyposażenia wnętrz. Dzięki temu w gabinecie możemy dostrzec reprodukcję Guernica autorstwa Pablo Picasso. Idealnie wkomponował się w przestrzeń. A wybór nie był przypadkowy – jest to jeden z ulubionych obrazów autorstwa hiszpańskiego artysty a świadczyć może o tym… tatuaż, który zdobi rękę Tomaszewskiego. I tak jak architekt trzymał się autentyczności względem materiałów na zewnątrz, tak był również konsekwentny w środku. Przykład? Stół w jadalni to 100% drewna.

Z tym domem wiąże się również pewna ciekawostka… To jedyny dom w karierze Tomaszewskiego, gdzie podczas budowy nowoczesnej bryły – właściciele mieszkali w „starej” części. Później nastąpiła zamiana i przenieśli się do nowej, kiedy ta stara była remontowana. Wszystko została tak zaplanowane i przygotowane, że mieszkańcy nie odczuli remontu, który trwał ponad 1,5 roku. Dziś ta część domu, która kiedyś pełniła funkcję – dzienną i sypialnianą jest miejscem relaksu – z nowoczesnym SPA i siłownią.

 

Powierzchnia RE: VERO CASA wynosi 620 m².

________________

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. Iconic Award oraz European Property Awards Architecture. W tym ostatnim – dwa lata z rzędu domy jego projektu zyskały tytuł „najlepiej zaprojektowany dom w Polsce”.  www.reformarchitekt.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków