Świąteczne wnętrza okiem architektów z pracowni KODO
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Świąteczne wnętrza okiem architektów z pracowni KODO

Świąteczny nastrój na dobre zapanował w naszym otoczeniu. Mamy już za sobą pierwszy śnieg, a do Wigilii zostały trzy tygodnie. Wnętrza również poddają się bożonarodzeniowej gorączce i pojawiają się w nich klimatyczne dekoracje. Nasza Redakcja, jak co roku, promuje naturalne i ekologiczne rozwiązania, które z łatwością stworzymy sami. Właśnie dlatego wyjątkowo zachwyciła nas pierwsza odsłona świątecznych aranżacji, pracowni architektury wnętrz KODO. Projektanci wykorzystali iglaste gałązki do stworzenia pięknych, zielonych i minimalistycznych dekoracji, które jednocześnie współgrają ze stylistyką wnętrz. Zapraszamy na inspirującą podróż po stylowych wnętrzach w świątecznym klimacie, autorstwa pracowni KODO.

Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Ozdoby świąteczne DIY | Modne, piękne i ekologiczne

Dekonstrukcja choinki

Projektanci z KODO postanowi spojrzeć na tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe z innej perspektywy i poddali je dekonstrukcji. Stare zasady zostały przełamane, wybrane elementy połączono w nowy sposób, a inne zwielokrotniono. Naturalne piękno motywów drzew iglastych kilku gatunków, ich różne struktury i odcienie zieleni stały się podstawą całej aranżacji. Rezultat jest spektakularny: minimalistyczne świąteczne motywy, nie konkurując otoczeniem, stają się jego unikalną ozdobą, bezprecedensowo wprowadzając ciepły, świąteczny nastrój.

Założeniem świątecznej aranżacji było wykreowanie klimatu spójnego ze stylem wnętrz. Jednocześnie dekoracje miały być świeże z dużą ilością igliwia i inne niż wszystkie. Zastana przestrzeń sama w sobie była mocno dekoracyjna: inspirowana estetyką glamour w wyrazistych kolorach z wieloma mocnymi akcentami tj. wzorzyste tapety. Projektanci zdecydowali się na wykorzystanie iglastych drzewek w nowoczesny sposób. Choinka, powtórzona w nieoczywistych wersjach we wszystkich częściach mieszkania, zyskała nową, wielowymiarową i niebanalną urodę. Zrezygnowano z barwnych ozdób, stawiając na spójność kolorystyczną, efekt światła oraz wysmakowane dekoracje. Wszechobecny blask, czy to w formie lampek umieszczonych na choinkach, drobnych dekoracji, czy płomieni świec, stworzył niepowtarzalną atmosferę. Efekt potęgują szklane oraz złote ozdoby, które odbijając światło, wnoszą do pomieszczeń magiczne, przytulne ciepło.

Jak zrobić choinkę na pniu – DIY świąteczne

Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Świąteczne wnętrza pachnące igliwiem

Zamiast pojedynczego, dużego, ozdobionego bombkami drzewka, projektanci postawili na wielokrotność. Kilka mniejszych zielonych akcentów, rozmieszczonych w różnych częściach mieszkania. W tej aranżacji to właśnie choinka w swoim naturalnym pięknie jest główną dekoracją, a powtórzona kilka razy, pozwala stworzyć baśniowy klimat zaczarowanego lasu. Jedyną ozdobą drzewek są minimalistyczne, delikatne światełka, potęgujące magiczny klimat śniegu połyskującego w blasku księżyca. Alternatywną formą choinki są zdobiące sypialnię gałęzie jodeł w szklanych naczyniach, wnoszące do pomieszczenia uspakajający zapach. Wiodący świąteczny motyw – iglaste, ciemnozielone gałązki sosnowe, świerkowe i jodłowe – powtórzono w wielu wariantach. Odmienne w swojej strukturze i odcieniu, uformowane w girlandy, wianki, podwieszane instalacje, wazonowe bukiety oraz swobodnie rozmieszczone dekoracje urozmaiciły wnętrze w spójny kolorystycznie, minimalistyczny i nowoczesny sposób.

KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Pomysły na aranżację wigilijnego stołu

Dekoracja stołu to jeden z najważniejszych aspektów bożonarodzeniowych aranżacji. By uczynić go niezwykłym, warto tradycyjne, niezbędne wręcz elementy okrasić odrobiną fantazji i zestawiać je w nieoczywisty sposób. Projektanci z pracowni KODO, podpowiadają od czego zacząć planowanie aranżacji i jak efektownie oraz w prosty sposób przyozdobić świąteczny stół. Wszystko to za pomocą naturalnych oraz dostępnych dekoracji. Podstawowa zasada, o której warto pamiętać przy dekoracji stołu, brzmi: planowanie świątecznej aranżacji zaczynamy od planowania kolacji. Rozmieszczenie półmisków określi nam bowiem wolną przestrzeń, którą będziemy mogli wykorzystać do stworzenia bożonarodzeniowej scenografii.
Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Świąteczne wnętrza – stół z zieloną girlandą

Zielona girlanda na stół, najefektowniej będzie wyglądać, kiedy połączymy różne rodzaje igliwia. Warto wybrać: jodłę koreańską o pięknym zapachu, jodłę kaukaską, tuję, tradycyjną sosnę czy sosnę wejmutkę z cienkimi igłami.

Rada: ten rodzaj sosny wydziela żywicę; aby temu zapobiec końcówkę gałązki zanurzamy w roztopionym wosku świecy.

Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Rady pracowni KODO:

 • gałązki igliwia nie powinny być za duże, tak, aby nie zabrały za dużo miejsca na stole
 • uzupełnieniem zieleni igliwia będą różnej wielkości szyszki
 • dodajemy do tego białe serwetki i odpowiednio je składamy – po złożeniu powstanie kieszonka, w której następnie możemy umieścić zieloną gałązką, laskę cynamonu, pierniczki czy sztućce
 • gałązki układamy po środku stołu, tj. na całej jego długości; możemy umieścić je także na półmiskach, wokół nich i dodatkowo włożyć do kieszonki serwetek
 • w następnym kroku układamy szyszki i dodajemy proste, białe świece – ich blask ożywi całą świąteczną aranżację

Cyprysowe drzewko

Do przygotowania tej aranżacji potrzebne będą rożnej wielkości cyprysiki, które można nabyć m.in. w kwiaciarni czy sklepie budowlano-ogrodniczym.

Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
 • niewielkie drzewka umieszczamy w glinianych doniczkach lub naturalnych osłonkach; możemy owinąć je także kawałkiem juty i przewiązać dekoracyjną tasiemką
 • do urozmaicenia aranżacji wykorzystujemy różnej wielkości szyszki, które możemy zebrać podczas spaceru w lesie lub zakupić w kwiaciarni czy w sklepie budowlanym
 • cyprysiki ustawiamy na środku stołu – na całej jego długości; dodajemy szyszki; gałązki cyprysików lub innego gatunku igliwia układamy w kieszonkach serwetek

Świąteczne wnętrza z barwnym akcentem

Bazą trzeciej inspiracji jest również igliwie – tym razem wykorzystujemy ośnieżone cyprysiki (gotowe można nabyć w kwiaciarni, zielone drzewka można także oprószyć śniegiem w sprayu).

Świąteczne wnętrza
KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
 • do tej aranżacji wykorzystujemy akcent kolorystyczny – w naszym przypadku będą to czerwone ozdoby i gałązki z owocami (np. głóg, ostrokrzew)
 • oszronione cyprysiki ustawiamy na stole tak, aby nie przeszkadzały w sięganiu po półmiski
 • małe czerwone dekoracje, np. bombki, umieszczamy w donicach z cyprysikami, możemy ułożyć je także swobodnie na stole czy na półmiskach
 • do serwetek wkładamy gałązki z czerwonymi owocami

Świąteczne wnętrza pięknie i naturalnie

Tegoroczne propozycje pracowni KODO bazują na igliwiu i naturalnych dodatkach, które z łatwością wpiszą się w styl każdego wnętrza. Jednocześnie ozdoby możemy wykonać sami przy pomocy łatwo dostępnych materiałów. Bardziej tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko stworzymy, dekorując choinkę szyszkami, plastrami suszonych owoców, laskami cynamonu, gałązkami z owocami ostrokrzewu, a także bawełnianymi kulkami.


Źródło: materiały prasowe KODO projekty i realizacje wnętrz

WWW: https://www.kodo.pl/

Zapytaj // naszego eksperta

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków