TARAS PODĄŻAJĄCY ZA SŁOŃCEM W DOMU KWADRANTOWYM PROJEKTU ROBERTA KONIECZNEGO I KWK PROMES

Dom polskiego architekta doceniony na świecie 

Dom Kwadrantowy to najnowsza realizacja Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes. Architekt był dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe. W 2016 roku jako pierwszy Polak zdobył nagrodę za Najlepszy Budynek Świata podczas World Architecture Festival za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Niedawno jego Dom Po Drodze dostał też German Design Award 2019.

 

DOM KWADRANTOWY

TARAS PODĄŻAJĄCY ZA SŁOŃCEM

Obecnym inwestorom zależało na prostym, słonecznym i relaksującym domu i w pewien sposób reagującego na ruch słońca. Zafascynowani również Domem Bezpiecznym, zrealizowanym kilka lat wcześniej, jego zmiennością i mechanizmem tworzącym relacje z otoczeniem. Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej.

Usytuowaliśmy na niej prostopadłościenną bryłę odpowiadającą życzeniom inwestorów pod względem programu funkcjonalnego. Następnie obróciliśmy część należącą do parteru, aby uzyskać możliwie jak największą prywatność od strony drogi. W „wyciętej” przestrzeni został zlokalizowany salon, zadaszony piętrem, a w prostopadle ułożonej bryle zlokalizowaliśmy strefę SPA. Obie przestrzenie domykają prywatną część ogrodu.

Życzeniem inwestorów był prosty dom z płaskim dachem, jednak plan miejscowy narzucał dachy skośne. Dlatego też, od strony ulicy dom posiada dach dwuspadowy, a od strony ogrodu dach płaski. Ten ruch projektowy stał się jednocześnie rozwiązaniem dla wymagań klientów i prawa przestrzennego, przez co finalnie powstała niestandardowa, charakterystyczna bryła domu.

Inwestorzy chcieli także domu reagującego na położenie słońca, dlatego wykorzystaliśmy motyw kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Zaprojektowaliśmy taras, który reaguje na słońce i podążając za jego ruchem:
– daje mieszkańcom siedzącym w jego przestrzeni cień i przyjemny przewiew,
– w zależności od pory roku reguluje ilość promieni słonecznych w przestrzeniach, do których przylega – latem dając pożądany cień, a zimą wpuszczając więcej słońca do wnętrza.

 

DOM KWADRANTOWY

Dom po drodze, czyli śmiała koncepcja Roberta Koniecznego

Dodatkowo, przy dobrej pogodzie, ale również wieczorami, gdy dom jest otwarty ruchomy element może stać się przedłużeniem strefy dziennej bądź też SPA.

Biały kolor dominuje we wnętrzu – na posadzkach została zastosowana biała żywica epoksydowa.

DOM KWADRANTOWY

RUCHOMY TARAS

Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. Firma ta pomagała już przy realizacji Safe House, Arki Koniecznego i Muzeum Centrum Dialogu „Przełomy”, które również są wyposażone w różnego rodzaju elementy mobilne o dużych gabarytach. Ruch tarasu i jego prędkość jest dostosowana do wędrówki słońca.

System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i posiada zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, dzięki czemu jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Jednak ze względów funkcjonalnych możliwe jest także sterowanie ręczne. Taras został zaprogramowany tak, aby być w czasie dnia w ciągłym ruchu, dzięki czemu pod jego spodem rośnie naturalna trawa.

DOM KWADRANTOWY

DOM KWADRANTOWY

DOM KWADRANTOWY

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków