TARAS PODĄŻAJĄCY ZA SŁOŃCEM W DOMU KWADRANTOWYM PROJEKTU ROBERTA KONIECZNEGO I KWK PROMES | IH - Internity Home

TARAS PODĄŻAJĄCY ZA SŁOŃCEM W DOMU KWADRANTOWYM PROJEKTU ROBERTA KONIECZNEGO I KWK PROMES

Dom polskiego architekta doceniony na świecie 

Dom Kwadrantowy to realizacja Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes. Architekt był wielokrotnie nominowany do prestiżowej Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.

W 2016 roku jako pierwszy Polak zdobył nagrodę za Najlepszy Budynek Świata podczas World Architecture Festival za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Niedawno jego Dom Po Drodze dostał też German Design Award 2019.

 

DOM KWADRANTOWY

TARAS PODĄŻAJĄCY ZA SŁOŃCEM

Obecnym inwestorom zależało na prostym, słonecznym i relaksującym domu i w pewien sposób reagującego na ruch słońca. Zafascynowani również Domem Bezpiecznym, zrealizowanym kilka lat wcześniej, jego zmiennością i mechanizmem tworzącym relacje z otoczeniem. Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej.

Życzeniem inwestorów był prosty dom z płaskim dachem, jednak plan miejscowy narzucał dachy skośne. Dlatego też, od strony ulicy dom posiada dach dwuspadowy, a od strony ogrodu dach płaski. Ten ruch projektowy stał się jednocześnie rozwiązaniem dla wymagań klientów i prawa przestrzennego, przez co finalnie powstała niestandardowa, charakterystyczna bryła domu.

 

 

DOM KWADRANTOWY

Dom po drodze, czyli śmiała koncepcja Roberta Koniecznego

Dodatkowo, przy dobrej pogodzie, ale również wieczorami, gdy dom jest otwarty ruchomy element może stać się przedłużeniem strefy dziennej bądź też SPA. Biały kolor dominuje we wnętrzu – na posadzkach została zastosowana biała żywica epoksydowa.

DOM KWADRANTOWY

RUCHOMY TARAS

Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. Firma ta pomagała już przy realizacji Safe House, Arki Koniecznego i Muzeum Centrum Dialogu „Przełomy”, które również są wyposażone w różnego rodzaju elementy mobilne o dużych gabarytach. Ruch tarasu i jego prędkość jest dostosowana do wędrówki słońca.

System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i posiada zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, dzięki czemu jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Jednak ze względów funkcjonalnych możliwe jest także sterowanie ręczne. Taras został zaprogramowany tak, aby być w czasie dnia w ciągłym ruchu, dzięki czemu pod jego spodem rośnie naturalna trawa.

DOM KWADRANTOWY
DOM KWADRANTOWY
DOM KWADRANTOWY

Materiał prasowy 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków