Sady Żoliborskie to osiedle powstałe w latach 60. w południowo-wschodniej części Żoliborza. Bloki mieszkalne oraz lokale usługowe, które tam wówczas powstawały, nawiązywały do modernizmu i architektury skandynawskiej. Organizacja osiedla zakładała dużą ilość zieleni oraz nowoczesne parterowe pawilony handlowe. Właśnie tutaj, w jednym z bloków wybudowanych w latach 60., inwestorzy zakupili niewielkie mieszkanie wymagające generalnego remontu. Zdjęcia „przed” udowadniają, że zamienienie tego lokalu w przyjemne i funkcjonalne miejsca do życia i to przy ograniczonym budżecie, nie było prostym zadaniem. Jednak podjęła się go architektka Ksymena Kucharska, a efekt końcowy jest godny owacji na stojąco. Dziś przedstawiamy kolejną metamorfozę, która jest dowodem na to, że nie ma brzydkich mieszkań – są tylko te, które nie trafiły na odpowiedniego architekta.
Spektakularna metamorfoza mieszkania na ul Złotej
Duże wyzwanie w mikro mieszkaniu
Zadaniem architektki Ksymeny Kucharskiej był kompleksowy projekt łazienki (3,5m2), kuchni (8m2) oraz holu (7m2), uwzględniający generalny remont, a także nadzór autorski nad jego realizacją. Zdjęcia wnętrz sprzed metamorfozy, zdecydowanie należą do tych z cyklu „dla ludzi o mocnych nerwach”. Zniszczone parkiety, pomieszczenia pełne przedmiotów, co powodowało, że wydawały się jeszcze mniejsze i stolarka okienna wymagająca wymiany. Jednak w tym wszystkich inwestorzy dostrzegli ogromny potencjał i modernistycznego ducha czasu, który stanowił o wyjątkowości nie tylko samego mieszkania, ale też jego lokalizacji. Zatem nowy projekt musiał uwzględniać klimat oryginalnej architektury i nawiązywać do pierwotnych rozwiązań. Natomiast niezbędne było przeprowadzenie zmiany w architekturze ścian, które pozwoliły na przeniesienie pralki z małej łazienki do holu w zabudowie jednej z szaf, dzięki czemu zwiększyła się jej powierzchnia użytkowa. Wymieniono też instalację elektryczną, hydrauliczną wraz z centralnym ogrzewaniem. Zmieniono stolarkę okienną, drzwiową i meblową. Położono nowe tynki, a także posadzki kaflowe.
Metamorfoza łazienki w 100 letnim domu – LadyoftheHouse
Zainspiruj się projektem
Metamorfoza mieszkania z lat 60. – nowe wnętrze ze starą duszą
Styl nowego wnętrza podtrzymuje relację z architekturą lat 60. Podczas skuwania tynku w kuchni odkryto cegłę, którą finalnie pozostawiono. Surowa ściana ociepla wnętrze, nadając mu lekko industrialny charakter. Dodatkowo wprowadza naturalny element koloru i struktury. Podłogę pokrywają białe płytki o formacie kwadratu, nawiązujące do modernistycznej stylistyki. Białe ściany oraz zamontowanie lustrzanego pasa nad blatem kuchennym, optycznie powiększyło i poszerzyło przestrzeń. Architektka wykorzystała również element pierwotnej zabudowy kuchennej. Stare przesuwne szybki odzyskane z górnych szafek, po oczyszczeniu służą jako półeczka na przyprawy.
kuchnia w duchu modernizmu
Biały total look
Mikro łazienka o powierzchni 3,5m2, uniemożliwiała wygodne korzystanie z niej. Architekta na wstępie zdecydowała o przeniesieniu pralki do zabudowy w holu, dzięki czemu uzyskano dodatkowe miejsce. Oryginalne kafle podłogowe były bardzo wyjątkowe, ale ze względu na reorganizacje wnętrza, nie udało się ich zachować. Dlatego nawiązano do nich pod względem formatu i kolorystyki, wybierając nowe płytki. Na miejscu małej wanny stanęła pojemna szafka podumywalkowa z drewnianymi frontami. Postawiono też na prysznic z płaskim brodzikiem i szklanym parawanem, dzięki któremu wnętrze wydaje się być przestronniejsze. Stara ceramiczna mydelnica wbudowana w ścianę, również bardzo spodobały się inwestorom. Wykorzystano ją więc w nowym projekcie i po wyczyszczeniu, została zamontowana nad umywalką. Natomiast minimalistyczny biały total look przedpokoju sprawił, że mieszkanie od progu zapowiada modernistyczny klimat wnętrza w duchu lat 60.
Pomysł na łazienkę
Projekt: Ksymena Kucharska
Zdjęcia: Grzegorz Kucharski