Totalna metamorfoza mikromieszkania z lat 60. | Proj. Ksymena Kucharska

Totalna metamorfoza mikromieszkania z lat 60. | Proj. Ksymena Kucharska

Sady Żoliborskie to osiedle powstałe w latach 60. w południowo-wschodniej części Żoliborza. Bloki mieszkalne oraz lokale usługowe, które tam wówczas powstawały, nawiązywały do modernizmu i architektury skandynawskiej. Organizacja osiedla zakładała dużą ilość zieleni oraz nowoczesne parterowe pawilony handlowe. Właśnie tutaj, w jednym z bloków wybudowanych w latach 60., inwestorzy zakupili niewielkie mieszkanie wymagające generalnego remontu. Zdjęcia „przed” udowadniają, że zamienienie tego lokalu w przyjemne i funkcjonalne miejsca do życia i to przy ograniczonym budżecie, nie było prostym zadaniem. Jednak podjęła się go architektka Ksymena Kucharska, a efekt końcowy jest godny owacji na stojąco. Dziś przedstawiamy kolejną metamorfozę, która jest dowodem na to, że nie ma brzydkich mieszkań – są tylko te, które nie trafiły na odpowiedniego architekta. 

metamorfoza mieszkania z lat 60
Kuchnia „przed” i „po”. | Proj.: Ksymena Kucharska; Zdjęcia: Grzegorz Kucharski

Spektakularna metamorfoza mieszkania na ul Złotej

Duże wyzwanie w mikro mieszkaniu

Zadaniem architektki Ksymeny Kucharskiej był kompleksowy projekt łazienki (3,5m2), kuchni (8m2) oraz holu (7m2), uwzględniający generalny remont, a także nadzór autorski nad jego realizacją. Zdjęcia wnętrz sprzed metamorfozy, zdecydowanie należą do tych z cyklu „dla ludzi o mocnych nerwach”. Zniszczone parkiety, pomieszczenia pełne przedmiotów, co powodowało, że wydawały się jeszcze mniejsze i stolarka okienna wymagająca wymiany. Jednak w tym wszystkich inwestorzy dostrzegli ogromny potencjał i modernistycznego ducha czasu, który stanowił o wyjątkowości nie tylko samego mieszkania, ale też jego lokalizacji. Zatem nowy projekt musiał uwzględniać klimat oryginalnej architektury i nawiązywać do pierwotnych rozwiązań. Natomiast niezbędne było przeprowadzenie zmiany w architekturze ścian, które pozwoliły na przeniesienie pralki z małej łazienki do holu w zabudowie jednej z szaf, dzięki czemu zwiększyła się jej powierzchnia użytkowa. Wymieniono też instalację elektryczną, hydrauliczną wraz z centralnym ogrzewaniem. Zmieniono stolarkę okienną, drzwiową i meblową. Położono nowe tynki, a także posadzki kaflowe.

Łazienka przed i po metamorfozie. | Proj.: Ksymena Kucharska; Zdjęcia: Grzegorz Kucharski

Metamorfoza łazienki w 100 letnim domu – LadyoftheHouse

Metamorfoza mieszkania z lat 60. – nowe wnętrze ze starą duszą

Styl nowego wnętrza podtrzymuje relację z architekturą lat 60. Podczas skuwania tynku w kuchni odkryto cegłę, którą finalnie pozostawiono. Surowa ściana ociepla wnętrze, nadając mu lekko industrialny charakter. Dodatkowo wprowadza naturalny element koloru i struktury. Podłogę pokrywają białe płytki o formacie kwadratu, nawiązujące do modernistycznej stylistyki. Białe ściany oraz zamontowanie lustrzanego pasa nad blatem kuchennym, optycznie powiększyło i poszerzyło przestrzeń. Architektka wykorzystała również element pierwotnej zabudowy kuchennej. Stare przesuwne szybki odzyskane z górnych szafek, po oczyszczeniu służą jako półeczka na przyprawy.

metamorfoza mieszkania z lat 60
Funkcjonalna kuchnia w modernistycznym klimacie. | Proj.: Ksymena Kucharska; Zdjęcia: Grzegorz Kucharski

Biały total look

Mikro łazienka o powierzchni 3,5m2, uniemożliwiała wygodne korzystanie z niej. Architekta na wstępie zdecydowała o przeniesieniu pralki do zabudowy w holu, dzięki czemu uzyskano dodatkowe miejsce. Oryginalne kafle podłogowe były bardzo wyjątkowe, ale ze względu na reorganizacje wnętrza, nie udało się ich zachować. Dlatego nawiązano do nich pod względem formatu i kolorystyki, wybierając nowe płytki. Na miejscu małej wanny stanęła pojemna szafka podumywalkowa z drewnianymi frontami. Postawiono też na prysznic z płaskim brodzikiem i szklanym parawanem, dzięki któremu wnętrze wydaje się być przestronniejsze. Stara ceramiczna mydelnica wbudowana w ścianę, również bardzo spodobały się inwestorom. Wykorzystano ją więc w nowym projekcie i po wyczyszczeniu, została zamontowana nad umywalką. Natomiast minimalistyczny biały total look przedpokoju sprawił, że mieszkanie od progu zapowiada modernistyczny klimat wnętrza w duchu lat 60. 

metamorfoza mieszkania z lat 60
Nowa łazienka zamieniła się w przestronny salon kąpielowy. | Proj.: Ksymena Kucharska; Zdjęcia: Grzegorz Kucharski

Projekt: Ksymena Kucharska
Zdjęcia: Grzegorz Kucharski

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków