Trend alert: retrofuturyzm we wnętrzach
Źródło: www.tacchini.it

Trend alert: retrofuturyzm we wnętrzach

Początki retrofuturyzmu sięgają lat 60. XX wieku, jednak styl ten świetnie odnajduje swoje miejsce we współczesnym projektowaniu. Przede wszystkim dlatego, że wprowadza nowe perspektywy na to, jak może wyglądać przyszłość. Retrofuturyzm harmonijne łączy historię z wizją nadchodzących czasów i wydobywa z przestrzeni nutę nostalgii oraz ducha utopii, nadając wnętrzom unikalnego charakteru. Ten nieustannie ewoluujący styl, posiada niezwykłą umiejętność adaptacji do zmieniających się epok, gdyż jak żaden inny nawiązuje relacje z najnowszymi trendami. W erze rozwoju Metaverse oraz sztucznej inteligencji, retrofuturyzm zyskuje nowe oblicze. Odważnie stawia czoła przyszłości, jednocześnie stanowiąc pomost z przeszłością. Obecne tendencje w aranżacji wnętrz, zwracają się ku tej estetyce – wypełnionej obłościami, odważnymi wzorami, wyrazistymi kolorami oraz elementami osadzonymi w estetyce retro. Przykładem odpowiedzi na retrofuturyzm we wnętrzach jest portfolio włoskiej marki Tacchini, które stanowi punkt wyjścia dla naszej podróży po wnętrzach, inspirowanych tym stylem.

retrofuturyzm we wnętrzach
Źródło: www.tacchini.it

Wibrujące retro w kolorach kobaltu, karmelu i fuksji | Proj.: Indoor

Krótka historia retrofuturyzmu

W latach 60. XX wieku, retrofuturyzm był rodzajem utopijnej estetyki o optymistycznym nastroju, łączącej kulturę popularną z koncepcjami postępu i technologii. Styl ten, nasycony zabawną estetyką science fiction, niezaprzeczalnie czerpał również z  pop-artu oraz space age design. Jego geneza związana jest z powojenną rzeczywistością, gdy projektanci pragnęli stworzyć odważny styl pełen „nadziei”, emanujący zabawną i pełną życia atrakcyjnością. Sam futuryzm antycypował przyszłości i charakteryzował się silnym zainteresowaniem technologią oraz nauką. Eksplorował idee dotyczące wpływu technologii na losy ludzi w przyszłości, a także wypatrywał świata, który jeszcze nie istniał. Natomiast termin „retrofuturyzm” powstał dopiero w 1983 roku i ukuł go Lloyd Dunn – publicysta oraz członek eksperymentalnych grup muzycznych. Retrofuturyzm, jako nurt w sztuce i architekturze, sięga wstecz do ruchu futurystycznego jako źródła inspiracji, łącząc retro z elementami nowoczesnej technologii lub innowacyjnymi materiałami. W tym sensie retrofuturyzm można określić jako styl postmodernistyczny. Stanowi imitację przyszłości, która tak naprawdę nigdy nie istniała – jest kopią bez oryginału, lub tym, co filozof Jean Baudrillard określił jako simulacrum

retrofuturyzm we wnętrzach
Źródło: www.tacchini.it

Projektanci zawsze poszukują środków wyrazów opisujących przyszłość – najczęściej wybierając do tego obłości, krzywizny oraz organiczne formy. Niezależnie czy to faliste budynki Oscara Nieyemera, czy też kolekcja mebli Tulip Eero Saarinena – przyszłość zawsze jawiła się jako ucieczka od symetrii. Ostatnio ten trend powoli powraca do naszych wnętrz – mieszanka płynnych kształtów, intrygujących wykończeń i oświetlenia w stylu space age stanowi estetykę, z którą będziemy się coraz częściej spotykać, zwłaszcza w projektach wysokotechnologicznych domów przyszłości.

Źródło: materiały prasowe | Magdalena Daszkiewicz – pracownia PRZESTRZENIE

Retrofuturyzm we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Sinusoidalne sylwetki mebli w latach 60. stanowiły punkt wyjścia dla myślenia o futurystycznej nowoczesności. Łukowate krzywizny, niskie oparcia, zaokrąglone sylwetki, sofy w kształcie półksiężyca, tworzą przyjemną przestrzeń, gdzie czas płynie inaczej. Ten zestaw cech, charakterystyczny dla retrofuturyzmu, jest silnie obecny w trendach wnętrzarskich już od kilku lat i z pewnością zostanie z nami na dłużej.

retrofuturyzm we wnętrzach
Źródło: www.tacchini.it

Metaliczna nowoczesność

Metaliczne akcenty to kolejny trend, który zaczyna być popularny, a który idealnie rezonuje z retrofuturyzmem we wnętrzach. Błyszczące powierzchnie w chromie, srebrze i stali, kontrastują z miękkimi tapicerkami organicznych meblu, tworząc zupełnie nowe efekty wizualne.

Źródło: www.tacchini.it

Rzeźbiarskie oświetlenie

Oświetlenie w obecnych trendach, stało się kluczowym elementem aranżacji wnętrz. Oprawy przyjmują rzeźbiarskie i stylowe formy, inspirowane orbitami, planetami czy charakterystycznymi dla space age design, nawiązaniami do statków kosmicznych. Tego typu świetlne dekoracje wpisują się w retrofuturyzm i wprowadzają ekscytujący punkt fokusowy do wnętrz.

Źródło: www.tacchini.it
Źródło: materiały prasowe Magdalena Daszkiewicz – pracownia PRZESTRZENIE

Kolory i wzory

Klimat retrofuturyzmu, najłatwiej osiągnąć wykorzystując do tego charakterystyczne dla lat 70. i 80. kolory oraz wzory. Wśród barw będą królować mocne, nasycone odcienie takie jak zieleń avocado, musztardowy żółty, czerwień dojrzałej czereśni czy cytrusowa pomarańcz. Psychodeliczne, graficzne wzory, także są bardzo ważną częścią estetyki retrofuturyzmu. Ciekawym dodatkiem we wnętrzach nawiązujących do tej estetyki będzie włochaty dywan typu shaggy, który nadaje wnętrzom miękkość i teksturę.

Źródło: www.tacchini.it

Retrofuturyzm we współczesnych wnętrzach

Style, które odniosły największą popularność w latach 70. i 80., wciąż stanowią źródło inspiracji dla projektantów, umożliwiając tworzenie radosnych przestrzeni z nutą surrealizmu. Odrodzenie retrofuturyzmu przynosi rozwiązania o ponadczasowej osobowości, angażujące w dialog między przeszłością a teraźniejszością. Wnętrza eklektyczne, które opowiadają historię i harmonijnie łączą różne epoki, sprzyjają rozwojowi estetyki retro, retrofuturyzmu i space age design. Jednak pamiętajmy, że przy tworzeniu przestrzeni inspirowanych tymi stylami należy uwzględnić ich charakterystyczne cechy, takie jak meble o opływowych formach, odważne kolory i graficzne wzory. Rozpoczynając przygodę z retrofuturyzmem, warto skoncentrować się na jednym elemencie lub inspiracji, aby uniknąć przesady i nadmiaru w aranżacji.

Proj.: Boris Kudlička with Partners; Fot. PION Studio
retrofuturyzm we wnętrzach
Źródło: www.tacchini.it

 

 

 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków