Ulubione modele lamp projektantów oświetlenia Internity Home

Ulubione modele lamp projektantów oświetlenia Internity Home

Projektanci oświetlenia, którzy w Internity Home codziennie tworzą koncepcje według indywidualnych potrzeb klientów oraz architektów, zdradzili nam jakie oprawy umieściliby w swoich domach. Przedstawiamy selekcje wyjątkowych modeli wybranych spośród obszernego portfolio marek oświetleniowych, dostępnych w salonach Internity Home. Zainspirujcie się ulubionymi lampami naszych specjalistów.

Rękodzieło i współczesny luksus od Brokis

 

Cenię nietuzinkowe wzornictwo, wprowadzające do wnętrz akcent na kształt nowoczesnej sztuki

– Wojtek Mantur, projektant oświetlenia Internity Home

 

Wojtek Mantur wybrał dwie niezwykłe lampy z oferty czerskiej manufaktury Brokis. Pierwszy z nich  to model podłogowy z serii Puro, zaprojektowanej przez Lucie Koldovą. Jest to odważna i minimalistyczna wariacja, która odwraca klasyczną oprawę wiszącą i „stawia” ją na podłodze. Inspiracją dla kolekcji, jak i nazwy jest hiszpańskie słowo puro – oznaczające cygaro, jak i czystość, co nawiązuje do prostej, a przy tym obłej linii kompozycji. Druga propozycja Wojtka Mantura to model Overlay, tej samej projektantki. Lampa jest nowoczesna, ale ponadczasowa – wyróżnia ją ekstrawagancki styl i zastosowanie czystych form geometrycznych. Seria Overlay została zainspirowana architekturą, a sam projekt powstał dzięki syntezie różnych materiałów znajdujących się na moodboardach, składanych podczas procesu twórczego.

Oświetlenie podkreślające styl wnętrza | Najciekawsze lampy z oferty IH

Projektanci oświetlenia
Lampa podłogowa Puro w wersji czarnej. | Źródło: Brokis
Projektanci oświetlenia
Oprawa wisząca z serii Overlay. | Źródło: Brokis.

Ikony designu od Louis Poulsen

Najchętniej wybieram ikony designu, które po upływie wielu dekad, nadal świetnie wpisują się we współczesne wnętrza

– Oliwia Santarius-Dimitrow, projektant oświetlenia

 

Ulubione oprawy projektantki Oliwii Santarius-Dimitrow to ikoniczne modele pochodzące od duńskiej marki Louis Poulsen. W swoim wnętrzu najchętniej widziałaby słynnePH oraz AJ. Wisząca PH 5-4½ & PH 6½-6, powstała na kanwie projektu Poula Henningsena z lat 20., będącego odpowiedzią na tradycyjne żyrandole. Model zmodernizowali w 1979 roku dwaj duńscy architekci: Sophusa Frandsen i Ebbe Christensen. Aby rozwiązać problem olśnienia, dodali do projektu mały niebieski klosz oraz pomalowali powierzchnię matową bielą, by uzyskać bardziej równomierne, komfortowe światło. Drugi model wybrany przez Oliwię to Lampa podłogowa AJ, zaprojektowana przez Arne Jacobsena w 1960 roku dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Prosta linia postawy z dynamiczną formą klosza znana jest na całym świecie.

Projektanci oświetlenia
Modele PH 5-4½ & PH 6½-6 w Kancelarii Ministra w Kopenhadze. | Źródło Louis Poulsen
Projektanci oświetlenia
Model AJ w wersji podłogowej oraz stołowej.

Imponujące projekty Luceplan

Jeśli tylko mogę, wprowadzam do projektów monumentalne i rzeźbiarskie formy, stanowiące punkt fokusowy przestrzeni, w której się znajdują

– Iwona Karwowska, projektantka oświetlenia

Projektantka oświetlenia Internity Home Iwona Karwowska, uważa że lampa może pełnić rolę najlepszej, a wręcz jedynej dekoracji wnętrza. Dlatego wybrała oprawy wiszące marki Luceplan, specjalizującej się w rzeźbiarskich projektach przypominających artystyczne instalację. Pierwszą z nich jest model Illan, wykonany z cienkich pierścieni sklejki. Po zawieszeniu pod sufitem uzyskuje objętość pod wpływem grawitacji i przybiera swój charakterystyczny, kielichowy kształt, który unosi się w powietrzu. Iwona w swoim wymarzonym wnętrzu, chętnie umieściłaby, także model Levante. Nazwa oprawy wiszącej sugeruje lekkość i wiatr, ale też wyraźne nawiązuje do orientalnej estetyki. Klosz wygląda jak przecięte ze sobą skrzydła wentylatora, wykonane z materiału przypominającego papier ryżowy. Cienkie skrzydła są przymocowane magnesami do centralnego rdzenia, w którym znajduje się źródło światła, ukryte jak organiczne, bijące serce.

Projektanci oświetlenia
Model Levante. | Źródło: Luceplan
Projektanci oświetlenia
Model Illan. | Źródło: Luceplan

Włoska klasyka

Klasyka nie ugina się przed zmieniającymi się trendami, dlatego do wnętrz wybieram modele, od lat mające silną pozycję wśród ikon designu

– Tomasz Nowakowski, specjalista ds. projektowania oświetlenia

Tomasz Nowakowski ceni proste i funkcjonalne modele, które są i pozostaną ikonami designu. Dlatego bez dłuższego zastanowienia, wybrał lampy dobrze znane każdemu wielbicielowi ikonicznego wzornictwa. Pierwsza z nich to IC włoskiej marki Flos, której efemeryczna konstrukcja, zdaje się przeczyć prawom fizyki. Oprawa składa się z cienkiej rurki i balansującej na jej ramieniu, szklanej kuli. Pozornie, wydaje się, że klosz za chwile straci równowagę i ześlizgnie się z metalowej konstrukcji. Jednak projekt jest wyrazem niezwykłego kunsztu, a kula z pewnością pozostanie na swoim miejscu. Rodzina lamp z kolekcji IC Lights, powstała w 2014 roku, a już na stale wpisała się na listę ikon designu. Delikatne piękno opraw, wzbogaca wnętrze w każdym stylu, stanowiąc przy tym subtelny element biżuteryjny. Drugi model wybrany przez Tomasza to Tolomeo – włoska ikona od Artemide. Została zaprojektowana w 1987 roku przez Michele De Lucchi oraz Giancarlo Fassina. System sprężyn, wyważonych ramion oraz niewielkiej głowicy, pozwala przenieść światło w dowolny punkt, bez zajmowania cennej przestrzeni.

IC Lights Floor 1. | Źródło: Flos.
Model Tolomeo Parete. | Źródło: Artemide

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków