Wąska łazienka to nie problem | Projektantka podpowiada jak ją urządzić

Wąska łazienka to nie problem | Projektantka podpowiada jak ją urządzić

Podczas urządzania wnętrz warto zaufać specjalistom. Szczególnie kiedy nasze mieszkanie jest niewielkie, a gabaryty poszczególnych pomieszczeniem nastręczają wiele problemów w ich funkcjonalnym zaaranżowaniu. Wówczas współpraca z architektem staje się nieoceniona i pozwala pokochać, nawet pozornie najbardziej nieustawne wnętrze. Zazwyczaj największe trudności przysparza wąska łazienka. Jest ona charakterystyczna dla lokali w starym budownictwie, zarówno bloków jak i kamienic, ale często też mamy z nią do czynienia w nowych mieszkaniach deweloperskich. Dzisiejszy artykuł, specjalnie dla naszych czytelników, opracowała projektantka wnętrz Hanna Duszyńska, która podpowie jak poradzić sobie z trudną przestrzenią salonu kąpielowego i jak go funkcjonalnie urządzić. 

Wąska łazienka – jakie kolory wybrać?

Najistotniejszą kwestią podczas urządzania wąskiej łazienki, jest jej optycznie powiększenie. W tym celu najlepiej zdecydować się na jasne kolory. Częstym wyborem jest klasyczna biel, która rozjaśnia wnętrze, a przy okazji daje doskonałą podstawę do eksperymentów z kolorowymi dodatkami. Równie dobrze sprawdzą się jasne odcienie beżu i szarości. Można postawić także na pastelowe barwy, na przykład miętę, błękit czy pudrowy róż. Wyraziste kolory mogą przytłoczyć pomieszczenie, przez co będzie sprawiało wrażenie klaustrofobicznego. Intensywniejsze barwy, wzory lub fototapety lepiej sprawdzą się na krótszej ścianie, ponieważ optycznie skrócą przestrzeń, przez co jednocześnie łazienka będzie wydawała się szersza. Warto pamiętać, że zastosowanie absorbujących, geometrycznych wzorów będzie z powodzeniem odwracało uwagę od nieproporcjonalnych kształtów pomieszczenia. Podobny efekt uzyskamy dzięki łączeniu różnych elementów – na przykład klasycznych płytek i drewna.

Jasne kolory optycznie poszerzą wąską łazienkę.

Jaką podłogę wybrać do prostokątnej łazienki?

Rodzaj posadzki ma bardzo duży wpływ na to, jak odbieramy pomieszczenie. Najprostszym rozwiązaniem będzie położenie białych płytek, jednak podczas aranżowania wąskiej łazienki można zastosować kilka optycznych „sztuczek”. Dobrym pomysłem będzie ułożenie podłużnych płytek w poprzek pomieszczenia. Taki układ będzie szczególnie efektowny, jeśli zdecydujemy się na użycie płytek imitujących drewniane deski. By optycznie poszerzyć pomieszczenie, możemy również postawić na kontrastowe zestawienie czarnych i białych płytek ułożonych w szachownicę. Innym sposobem może być zastosowanie ciemnych płytek na skraju pomieszczenia, a jasnych w środku – sprawi to, że łazienka będzie wydawała się bardziej kwadratowa.

wąska łazienka
Ciekawy zabieg poprowadzenia płytek z podłogi na ścianę prysznica. | Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl
Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl

Wąska łazienka – wanna czy prysznic?

Eksperci wskazują, że jeśli drzwi do łazienki znajdują się na krótszej ścianie, najlepszym miejscem na wannę lub prysznic będzie przeciwległy koniec pomieszczenia. Jeśli natomiast wejście jest usytuowane na dłuższej ścianie, strefę kąpielową tworzy się zazwyczaj z boku, prostopadle do drzwi. Wybór pomiędzy wanną, a prysznicem zależy w największym stopniu od indywidualnych potrzeb. Decydując się na wannę, warto pomyśleć o wybraniu modelu z parawanem, dzięki czemu będzie mogła służyć również jako prysznic. W przypadku gdy wybierzemy prysznic, doskonałym pomysłem będzie zrezygnowanie z klasycznego brodzika. Zamiast niego możemy zamontować odpływ w podłodze, a resztę pomieszczenia oddzielić zasłoną lub szklanymi drzwiami.

Prysznic typu walk-in jest dobrym wyborem do wąskiej łazienki. | Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl

Mała łazienka z wanną – niemożliwe? Obalamy 3 najpopularniejsze mity

wąska łazienka
Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl
wąska łazienka
Wanna w małej łazience. | Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl

Jeszcze odrobina iluzji!

Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni będzie zainstalowanie luster. Nadają one głębi i odbijają światło, rozjaśniając całe pomieszczenie. Przy wyborze armatury warto zdecydować się na modele podwieszane, a wszelkie przyciski (np. przycisk spłuczki) wbudować w ścianę. Dzięki temu wnętrze nie będzie wydawało się „zagracone”. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zasad symetrii, którą można uzyskać na przykład dzięki jednakowym dekorom, umieszczonym po dwóch stronach łazienki. Świetnym dodatkiem będą rośliny, których zieleń ożywi wnętrze i wprowadzi do niego poczucie ciepła i przytulności. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny poradzą sobie w niekorzystnych warunkach, jakie panują w łazience. Jeśli nie chcemy zastanawiać się nad odpowiednią pielęgnacją roślin, możemy zastąpić je sztucznymi zamiennikami.

Dlaczego warto trzymać rośliny w łazience?

Lustra są najlepszym narzędziem do powiększenia wąskiej przestrzeni. | Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl
wąska łazienka
Projekt: Hanna Duszyńska | www.duszynska.com.pl

Zaufaj specjaliście w dziedzinie urządzania wnętrz

Hanna Duszyńska z wykształcenia jest projektantem wnętrz i od 2008 roku zajmuje się kreowaniem funkcjonalnych i pięknych aranżacji w całej Polsce oraz za granicą. Podczas swojej pracy stara się zadbać o wszystkie oczekiwania i potrzeby, aby każdy czuł się w swoich nowych wnętrzach “jak u siebie”. Jednocześnie nie ma ograniczeń twórczych projektując zarówno mniejsze metraże, takie jak poddasza czy kawalerki, jak i te o większej powierzchni – apartamenty, domy, pomieszczenia użytkowe i komercyjne, w tym sklepy, biura, pensjonaty czy hotele. Największą inspiracją dla Hanny Duszyńskiej jest estetyka minimalizmu, proste formy, niebanalne połączenia. Ceni sobie naturalne materiały oraz wyważone proporcje. Jednocześnie stara się aby każdy projekt był niepowtarzalny, dostosowany do potrzeb i stylu życia przyszłych mieszkańców. Tekst o urządzaniu wąskich łazienek, autorstwa Hanny Duszyńskiej, powstał specjalnie dla czytelników portalu internityhome.pl.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków