Metamorfoza starego domu | Jak stworzyć rodzinne ranczo w stylu "polishboho"

Metamorfoza starego domu | Jak stworzyć rodzinne ranczo w stylu „polishboho”

Historia rancza zaczęła się od rekreacyjnej działki z domem, pochodzącym z 1939 roku. Miejsce służyło do grilowania i spędzania wolnego czasu w gronie rodziny oraz znajomych. Jednak coraz trudniej było opuszczać podmiejski azyl i wracać do ciasnego mieszkania w bloku. Pojawił się więc pomysł, by przenieść się tu na stałe. Poznajcie Magdę, która z pomocą swojej rodziny realizuje marzenie o metamorfozie starego domu w ranczo, o stylu określanym przez nią, „polishboho”.

Metamorfoza starego domu od podstaw

Kiedy myśl o przekształceniu rekreacyjnej działki w ranczo marzeń wykiełkowała, rozpoczęła się faza przygotowań. Inaugurowały ją kwestie formalno-prawne, które są nieuniknione w procesie przebudowy, szczególnie jeśli chodzi o stare domy. Kiedy już można było zabrać się za prace budowlane, nastąpiła faza weryfikacji marzeń z rzeczywistością, będąca dla Magdy i jej męża nie lada wyzwaniem. Pierwotny pomysł rozbudowy już stojącego domu, dosłownie legł w gruzach. Stan budynku oraz kiepskie materiały z jakich był wykonany, wymusiły decyzję o wyburzeniu.

Metamorfoza starego domu zakładała przebudowę budynku z 1939 roku | źródło @ranczo.od.nowa
Stan domu i materiały z jakiego został wykonany nie pozwoliły na jego adaptację | Źródło @ranczo.od.nowa

Ściany poprzedniego domu, zdaniem męża Magdy, uzyskano łącząc kamień z kurzym białkiem. Po odsłonięciu warstwy tynku, hipoteza ta okazała się bardzo bliska prawdzie. Stan murów wykluczał możliwość wykorzystania ich, jako szkieletu nowego budynku.

Magda nie dała jednak w zupełności za wygraną i wszelkimi sposobami walczyła o wykorzystanie historycznych materiałów, pozyskanych z rozbiórki domu. Belki stropowe zostały użyte w ogrodzie, gdzie pełnią funkcję schodów. Magda zrobiła z nich również skrzynie na warzywa i zioła. Po rozebraniu kamiennej ściany budynku gospodarczego, pozyskano materiał do stworzenia murku przy tarasie, donicy, a także ścieżki prowadzącej do drugiej części ogrodu. Cegła pochodząca ze ściany dzielącej wnętrze domu na dwa pokoje, została oczyszczona i pocięta, a z jej fragmentów ułożona „mozaika” w salonie, kuchni i przy drzwiach wejściowych.

Belki stropowe oraz fragmenty murów starego domu, Magda wykorzystała w ogrodzie | Źródło @ranczo.od.nowa

Metamorfoza mieszkania w kamienicy – wnętrze stworzone od zera

Nowy dom nawiązuję bryłą do starego. Parter to otwarta przestrzeń o powierzchni 60 m2. Mieści strefę dzienną z kuchnią, jadalnią oraz salonem. Oszklona ściana w formie wysokich, przesuwnych okien, wpuszcza do środka mnóstwo światła, dzięki czemu wnętrze jest bardzo jasne. Magda podkreśla, że największą zaletą takiego rozwiązania jest piękny widok na ogród i stare drzewa, w tym dwa monstrualne jesiony, które można podziwiać z kanapy.

Siedząc na wypoczynku w salonie można podziwiać ogród i znajdujące się tam stare jesiony | Źródło @ranczo.od.nowa

Na poziomie pierwszym zostało również zorganizowane domowe biuro, przez Magdę zwane kwiaciarnią, ze względu na ogromną ilość roślin, które się tam znajdują. Właścicielka stworzyła w nim prawdziwą dżunglę i swoje ulubione miejsce w domu.  

Domowe biuro zwane kwiaciarnią to ulubione miejsce Magdy | Źródło @ranczo.od.nowa

Piętro to strefa wypoczynku, gdzie znajdują się pokoje synów Magdy, małżeńska sypialnia oraz łazienka z kwiecistą ścianą.

Połączenie nowego ze starym, idealnie sprawdzi się nawet w łazience | Źródło @ranczo.od.nowa

Łazienka została urządzona w nurcie eklektycznym, gdzie miks stylów tworzy ciekawą i spójną całość. Podstawą barwną jest biel: na podłodze, gdzie ułożone zostały nowoczesne, heksagonalne płytki oraz ścianach, przełamanych miejscami szarością. Magda wzbogaciła monochromatyczną bazę o silne akcenty kolorystyczne. Jedna ze ścian pokryta jest tapetą w motyw kwiatowy, przywodzący na myśl dzieła holenderskich, barokowych mistrzów malarstwa.  Toaletka została zorganizowana ze starej komody przemalowanej na intensywny, błękitny kolor. Nad nią zawisło lustro w szerokiej, złotej ramie, które odbijając widok z przeciwległej ściany, daje wrażenie nowoczesnego obrazu. Aranżacja łazienki została wzbogacona o mosiężny kandelabr oraz zielone rośliny.

Kwiecista tapeta i mosiężny kandelabr, nadały łazience eklektycznego charakteru | Źródło @ranczo.od.nowa

Całą historię rancza oraz proces metamorfozy starego domu, możecie śledzić na Instagramie i blogu Magdy. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała ewolucja działki rekreacyjnej w rodzinne ranczo, zajrzyjcie tam koniecznie. 

Produkty z oferty Internity Home i prodesigne, inspirowane wnętrzem

Ze starego w nowe

Podczas porządkowania starego domu, Magda znalazła kilka skarbów, które postanowiła odrestaurować i wyeksponować w nowym domu. Była to między innymi masywna, drewniana komoda, która została zamieniona na szafkę RTV.

Podczas porządkowania starego domu, Magda znalazła prawdziwe meblarskie skarby | Źródło @ranczo.od.nowa

Prawdziwym znaleziskiem okazał się stół kuchenny z toczonymi nóżkami i szufladą. Odrestaurowany, służy Magdzie w sypialni jako toaletka. Właścicielka rancza długo walczyła o drewniane drzwi, będące elementem wyposażenia pierwotnego domu. Rozterki pomiędzy zostawieniem, a pozbyciem się ich, skończyły się pomyślnie dla rzeczonego portalu. Oszlifowane z warstw farby do „gołego” drewna, posłużą w ogrodzie jako tajemnicza furtka, obrośnięta bluszczem.

Stół jadalniany przerobiony na toaletkę | Źródło @ranczo.od.nowa

Przygotuj swój dom na nadchodzący rok – 5 top trendów według Pinteresta

Magda jest wielką fanką mebli vintage, które najczęściej udaje jej się znaleźć na internetowych portalach. Odnawia, przemalowuje i nadaje drugie życie przedmiotom, którym inni nie dawali szans. Znakomicie łączy je z nowymi elementami wyposażenia, tworząc indywidualny styl wnętrza.

Magda na swoim blogu dzieli się pomysłami jak zrobić coś z niczego. Jeśli jesteście fanami DIY koniecznie odwiedźcie jej profil, a znajdziecie tam mnóstwo inspiracji dla swoich wnętrz.

Zwycięstwo koloru

Gdy wprowadziliśmy się na Ranczo miałam wizję biało-szarego wnętrza, bo takie najczęściej przewijały się na wszystkich forach mieszkaniowych. Tymczasem, gdy zamieszkaliśmy na białym Ranczu, poczułam się w takim otoczeniu źle. Biały był nieprzyjazny, przeszywający, wszystko zlewało się w jedną plamę.

Patyczaki przy stole jadalnianym zostały odrestaurowane i pomalowane przez Magdę | Źródło @ranczo.od.nowa

Podczas urządzania wnętrza, Magda postanowiła zbuntować się przeciwko dominacji szarości i bieli. Taki zestaw zupełnie nie pasował do jej nowego domu, dlatego zaryzykowała z kolorem. Eksperyment zaczęła od pomalowania stolika w salonie na zielono. Sama nie była pewna czy pomysł jest dobry i czy dopasuje do tego koloru pozostałe elementy wyposażenia. Bardzo szybko okazało się, że wszystko układa się w spójną, barwną i energetyczną przestrzeń, w której świetnie czuje się cała rodzina oraz odwiedzający ją goście.

Jak ubrać wnętrza na nadchodzący sezon – kolory Pantone 2019

Powodzenie eksperymentu z pomalowaniem stolika na zielono, zachęcił Magdę do dalszego romansu z kolorem. Pojawia się on na licznych poduszkach urozmaicających szary narożnik w salonie, pledach czy „rozkompletowanym” zestawie krzeseł-patyczaków w jadalni. Barwy, z mebli i dodatków, weszły nawet na ściany i tak w strefie telewizyjnej znalazła się „dojrzała śliwka”, natomiast w sypialni intensywne indygo. 

Kolor we wnętrzach to nadrzędny trend tego roku! Zaproście go więc do swoich domów. Weźcie przykład z Magdy i zacznijcie od dodatków w intensywnych barwach. Zobaczcie jak komponują się z waszą przestrzenią i jak się z nimi czujecie. Metoda małych kroków przekona do koloru nawet najwierniejszych fanów monochromatyzmu. 

Korelacja starego z nowym

Magda urządza swój dom intuicyjnie, eksperymentując z kolorami i stylami. Łączy ze sobą meble wyszperane na platformach internetowych z przedmiotami nowymi oraz tymi, które wykonała własnoręcznie. Całość, nawiązuje do coraz popularniejszego, trendu boho z dominacją koloru. Nie brakuje również silnego wątku vintage, niosącego za sobą pewną nostalgię, a jednocześnie przypominającego o historii tego miejsca. Mimo, iż nie udało się uratować domu stojącego na ranczu od 1939 roku, jego ślad tkwi we fragmentach ceglanych ścian, belkach stropowych wykorzystanych w ogrodzie oraz meblach znalezionych na strychu.

Materiał na ceglaną „mozaikę” został pozyskany po zburzeniu ściany starego domu | Źródło @ranczo.od.nowa

(…)kolory to nie wszytko w naszych wnętrzach – to także miks starego z nowym. Z czasem styl, który wypełnia kąty Rancza, nazwałam polishboho – to styl indywidualny, gdzie liczy się swoboda, wolność, kolor, poczucie humoru, dystans.

Koniecznie zajrzyjcie na Instagram Magdy @ranczo.od.nowa i sprawdźcie jak przebiega metamorfoza starego domu w rodzinne ranczo w stylu „polishboho”.

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków