PRL-owskie mieszkanie przeszło totalną metamorfozę w boho azyl

PRL-owskie mieszkanie przeszło totalną metamorfozę w boho azyl

Boazeria, prl – owskie meblościanki, ciemne ciasne pokoje, stare kafle i żyrandole. W tym 48 – metrowym mieszkaniu czas się zatrzymał. Młoda dziewczyna, która odziedziczyła lokum po rodzicach, postanowiła całkowicie zmienić jego wygląd. O pomoc poprosiła architektkę wnętrz Katarzynę Maciejewską (Maciejewską Design). Efekt gruntownego remontu przerósł najśmielsze oczekiwania inwestorki. Oprócz zmiany wystroju, mieszkanie zyskało nowy – bardziej zasadny dla jednej osoby – układ funkcjonalny. Zostały wymienione okna, drzwi, instalacje elektryczne i hydrauliczne. Tym samym nowa przestrzeń ani trochę nie przypomina mieszkania pamiętającego czasy szarego PRL – u.

 

Mieszkanie przed i po remoncie
Mieszkanie przed i po remoncie

 

Nowoczesny układ

W pierwotnym układzie mieszkania, pomimo stosunkowo niewielkiego metrażu, były trzy pokoje, korytarz, kuchnia i łazienka. Takie rozmieszczenie pomieszczeń sprawiało, że każde w efekcie było ciasną klitką. Z tego względu, że inwestorka mieszka sama, narodził się pomysł, aby wyburzyć ścianę dzielącą dwa małe pokoje i stworzyć jeden duży, pełniący rolę salonu. Tym samym, mieszkanie w bloku z czasów „starego budownictwa” przeobraziło się w nowoczesne lokum.

 

Salon przed remontem
Salon przed remontem
proj.: Maciejewska Design
proj.: Maciejewska Design

 

W stylu scandi boho

Jak wspomina architektka, inwestorce marzyło się jasne i przytulne mieszkanie. Inspiracje, jakie pokazywała oscylowały wokół stylu skandynawskiego i boho. W rezultacie udało się połączyć te dwie estetyki, które razem stworzyły klimatyczną, pełną domowego ciepła atmosferę.

 

Szybka metamorfoza sypialni w boho azyl | Letnie inspiracje IH >>

 

Centralnym miejscem salonu jest stół z wyspą. We wnętrzu dominuje drewno i biel dopełniona ciepłymi beżami. Plecionki w klimacie boho wraz z roślinami i strukturami pojawiającymi się na tekstyliach ożywiają stonowaną przestrzeń. W strefie wypoczynkowej oprócz kompaktowej sofy, znalazła się huśtawka – idealna na spędzanie czasu z książką, bo tuż obok znajduje się domowa biblioteczka.

 

proj.: Maciejewska Design
proj.: Maciejewska Design

 

Totalna metamorfoza kuchni w bloku

Kuchnia po remoncie jest nie do poznania. Chociaż nadal jest mała, zrobiło się tu przestronniej. Duża ilość szafek sprawiła, że możemy ukryć większość sprzętów a blat roboczy pozostaje do dyspozycji gotującego. Tym samym łatwiej utrzymać porządek i jest bardziej funkcjonalnie.

Stare rozpadające się szafki zastąpiły frezowane fronty z ozdobnymi uchwytami. Ich elegancki charakter dopełnia drewniany blat. Fartuch jest wykończony czarną szybą, która stała się najmocniejszym punktem aranżacji. Retro klimat wprowadza stylizowany piekarnik a także płytki cegiełki zastosowane na jednej ze ścian.

 

Metamorfoza kuchni w bloku
Metamorfoza kuchni w bloku

 

Remont łazienki

Mikro łazienka również zyskała nowy wygląd. Typowe prl – owskie płytki zastąpiła ponadczasowa biel rozjaśniająca i optycznie powiększająca wnętrze. Na podłodze oraz w strefie umywalkowej pojawiła się wzorzysta ceramika w klimacie azulejos. Wraz z drewnianymi detalami wprowadza do minimalistycznej aranżacji akcenty artystycznej bohemy. Pomieszczenie, choć niewielkie, jest w pełni funkcjonalne a przede wszystkim dopasowane do potrzeb inwestorki.

 

Łazienka przed i po remoncie
Łazienka przed i po remoncie

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków