To krótka historia przebudowy jednego z dwóch budynków w zabudowie bliźniaczej, które powstały w tym samym czasie na terenie Żoliborza Oficerskiego i oba przetrwały II wojnę światową. Jeden z nich dostał szansę na nowe życie, a za projekt koncepcji jego przebudowy odpowiada architekt Paweł Lis z pracowni PAWEL LIS ARCHITEKCI.
Bliźniak w stylu modernistycznym na Żoliborzu
Dom, pierwotnie wzniesiony na warszawskim Żoliborzu, był segmentem zabudowy bliźniaczej, reprezentującym okres międzywojennego warszawskiego modernizmu. Budynek wyróżniał się powściągliwym stylem, z dwoma rzędami prostokątnych okien na elewacji frontowej, lekkim zadaszeniem strefy wejścia podpartym ścianką w formie kraty oraz boczną elewacją z okrągłymi oknami i otwartą narożną loggią na poddaszu. Oryginalnym elementem od strony ogrodu były zewnętrzne schody zabiegowe.
Całość stanowiła przykład architektury, którą warto było zachować dla przyszłych pokoleń. W porozumieniu z inwestorem, łączącym fascynację współczesną architekturą z szacunkiem dla modernistycznych korzeni, udało się zachować pierwotny kształt budynku, nadając mu jednocześnie współczesny charakter.
Przebudowa polegała na dostosowaniu budynku wielorodzinnego do potrzeb jednej rodziny. Pomimo złego stanu technicznego istniejącego budynku, starano się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów charakteryzujących jego pierwotny wygląd, co nie było ani proste, ani tanie.
Zmiany
Pod całym budynkiem i częścią ogrodu wykonano garaż podziemny, co wymagało precyzyjnego zabezpieczenia sąsiedniego budynku oraz wyższych kondygnacji remontowanego budynku przed ewentualnym pęknięciem czy zawaleniem. Zastosowano rozwiązania stosowane przy budowie warszawskiego metra. Wewnętrznie wyburzono część stropów i przebudowano pion komunikacji. Powiększona klatka schodowa musiała pomieścić windę, dostosowując wnętrze do współczesnych wymagań inwestora.
Szklane poddasze
Od strony ulicy Lisa Kuli zaprojektowano szklane poddasze w systemie aluminiowym. Okna w bocznej elewacji zostały poszerzone i wyrównane, podobnie jak okna w elewacji ogrodowej. Zachowano wyjątkowe schody zewnętrzne z oryginalną betonową barierką, a filigranowe zadaszenie zostało odrestaurowane, wspierając się na ścianie w formie ażurowej kraty.
Udało się przywrócić do życia dom, będący doskonałym przykładem polskiego przedwojennego modernizmu, który niezwykle cenimy. Budynek zachował swój pierwotny wyraz, jednocześnie zyskując współczesny, wyważony charakter
Liderem i właścicielem pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI jest mgr inż. arch. PAWEL LIS, który ukończył Wydział Architektury Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem prof. inż. arch. Bolesława Kardaszewskiego. Zespół przygotowujący projekty budowlane to doświadczeni architekci wraz z branżystami. Biuro świadczy kompletną usługę związaną z opracowaniem projektu architektoniczno-budowlanego w celu uzyskania pozwolenia na budowę oraz nadzór autorski nad inwestycją.