Chyba każdy z nas zna kogoś kto jest zainteresowany posiadaniem tylko tego, co najlepsze. Kogoś kto nie zawraca sobie głowy dobrami przeciętnymi i tymi dostępnymi dla każdego. Kogoś, kto szuka luksusu nie tylko w butikach modowych, sklepach jubilerskich, restauracjach, ale także w showroomach z designem i pracowniach architektonicznych. Urządzając swój dom, chce otoczyć się projektami najlepszych światowych marek, ale także profesjonalną, kompleksową obsługą i wysokiej jakości doradztwem.
Dzisiejszy wpis powstał we współpracy z czołową polską architektką wnętrz – Katarzyną Kraszewską, która opowie nam, co według niej składa się na luksusowe wnętrze. Manifestem tej wizji będzie zaprojektowany przez nią apartament zawieszony na 26 piętrze jednego z najbardziej prestiżowych wieżowców w Warszawie. Zapraszamy!
Katarzyna Kraszewska należy do grona czołowych polskich architektów wnętrz. Jej projekty były wielokrotnie nagradzane i publikowane w prasie w Polsce i za granicą, a w portfolio znajdują się wnętrza w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Jej autorska pracownia powstała w 2004 roku z pasji do projektowania pięknych przestrzeni. Pod obecną nazwą działa od 2008 roku i tworzy dla najbardziej wymagających klientów. |
1. Nowoczesne technologie
,,W erze tabletów i wszechobecnych smartfonów, nowoczesne technologie wkraczają w kolejną sferę naszego życia – do kuchni, centrum domowego życia. Inteligentne AGD czy całe kompleksowe systemy potrafią samodzielnie dostosowywać program i czas pieczenia do dania znajdującego się w piekarniku, zamówić mleko, wysłać powiadomienie, że zostawiliśmy na płycie indukcyjnej kipiący garnek albo alarmować, kiedy w pomieszczeniu pojawi się woda. Nowoczesne rozwiązania mają nas odciążyć, ułatwić codzienne rutynowe czynności. Jestem zwolenniczką właśnie takich sprytnych pomysłów i staram się otworzyć na nie moich klientów. Wszystko, co pomaga nam zaoszczędzić czas i wykorzystać go dla siebie lub rodziny jest dla mnie narzędziem do kreowania luksusowego domu.”
Katarzyna Kraszewska
Poznaj oświetlenie magnetyczne Archlines
2. Dobre rzemiosło i naturalne materiały
,,Elegancja, do której przywiązuję tak ogromną wagę, ma dla mnie szczególne znaczenie. Wiążę ją przede wszystkim z użyciem szlachetnych materiałów, które będą pięknie zachowywać się wraz z upływającym czasem. Drewno idealnie wpisuje się w tę definicję. Wnosi do wnętrz nie tylko ponadczasowy urok, ale jest wspaniałym tworzywem dla architekta – bardzo wszechstronnym, plastycznym. W otoczeniu naturalnych materiałów (a nie tworzyw sztucznych) ludzie znacznie lepiej się czują.”
Katarzyna Kraszewska
3. Pomoc profesjonalisty
,,W swoje projekty angażuję się całościowo – od zaprojektowania koncepcji przestrzeni po koordynację budowy czy remontu. Najbardziej lubię etap realizacji – moment, kiedy wybieramy materiały i wcielamy w życie wszystkie pomysły, dopracowujemy detale; jest trudny, bo wymaga ogromnego doświadczenia, wiedzy i opanowania. Sama organizacja logistyki przypomina pracę kontrolera wieży lotów (śmiech).”
Katarzyna Kraszewska
Zobacz portfolio arch. Katarzyny Kraszewskiej >>
Projekt ,,Cosmopolitan” wg projektu arch. wnętrz Katarzyny Kraszewskiej
Ten 165-metrowy apartament znajduje się na 26 piętrze najsłynniejszego wieżowca w Warszawie. Za projektem budynku stoi gwiazda światowej architektury – stararchitekt Helmunt Jahn.
Znajduje się tam 236 apartamentów, w tym ten jeden: niepowtarzalny i niezwykły. Gospodarzom zależało na tym, żeby stworzyć ciepłe, ale eleganckie wnętrze, które pomimo tego, że będzie odwiedzane przez właścicieli okazjonalnie, ma emanować przyjazną atmosferą, tak aby mogli poczuć się tu jak w domu. Wnętrze urządzone jak z katalogu nie wchodziło w grę.
Wyzwanie pomocy w urządzeniu „podniebnego” apartamentu podjęła Katarzyna Kraszewska. Jak wspomina swoje pierwsze zetknięcie z tym wnętrzem?
,,Błyskawicznie szybująca pomiędzy piętrami winda wyniosła architektkę na poziom zrównany prawie z iglicą Pałacu Kultury. A tam, na 165 metrach, czekał już na nią przestronny salon połączony z kuchnią, dwie sypialnie z łazienkami, pralnia oraz spory gabinet. Większość pomieszczeń była już wykończona przez dewelopera i to materiałami oraz sprzętami z najwyższej półki. Luksusowy apartament sprawiał wrażenie samowystarczalnej komórki odpowiedzialnej za wszystkie procesy życiowe. Tu naprawdę wszystko prawie robi się samo. Inteligentny system zarządzania steruje klimatyzacją, oświetleniem, a nawet.. roletami.”
Choć te akurat nie są często w użyciu, bo szkoda zasłaniać ten zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na Warszawę. Sam budynek również jest wyposażony w całą baterię atrakcji: restauracje, pięknie zaprojektowaną herbaciarnię, a do dyspozycji mieszkańców fitness z siłownią, gabinetem masażu, saunami, a także zagospodarowanym tarasem z widokiem na Plac Grzybowski, ulicę Emilii Plater oraz synagogę.
Kuchnia ze sztuką przez duże ,,S”
Jak mówi architekt wnętrz Katarzyna Kraszewska, właściciele kochają dobrą kuchnię, stąd też zależało im na w pełni wyposażonym zapleczu kulinarnym. Kuchnia będąca częścią wspólną salonu została zaprojektowana lekko i graficznie. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie jakby jej wcale nie było, albo była zredukowana jedynie do wyspy kuchennej. Jednak wtajemniczeni wiedzą, że jest, ale sprytnie ukryta za… dziełem sztuki. Ściana, która na co dzień eksponuje obraz namalowany przez artystkę Agatę Czeremuszkin – Chrut, po rozsunięciu ukazuje wszystkie niezbędne sprzęty: lodówkę, piekarnik, kawiarkę oraz całkiem spory kuchenny blat do pracy.
Sypialnia
Na odrobinę szaleństwa właściciele zdecydowali się w sypialni. Architektce udało się ich namówić na efektowną tapetę, która zdobi ścianę za wezgłowiem łóżka. Numerem jeden są też atrakcyjne lampy Cosmos marki Vibia, zwieszone z sufitu po obu stronach łóżka.
Przytulna sypialnia – jak urządzić krok po kroku
Nasz stylista poleca