Bauhaus - 100 lat wpływów słynnej szkoły artystycznej

Bauhaus – 100 lat wpływów słynnej szkoły artystycznej

Bauhaus wywarł ogromny wpływ na współczesne myślenie o architekturze i designie. Wprowadził znak równości między sztukami pięknymi a rzemiosłem, połączył formę z funkcją oraz nadał przedmiotom codziennego użytku, rangę dzieł sztuki. Mimo, iż własnie mija 100 lat od założenia szkoły, jej idee są nadal żywe i chętnie wykorzystywane przez architektów oraz projektantów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele otaczających nas przedmiotów inspirowanych jest estetyką Bauhausu, dlatego dzisiejszy wpis poświęcamy nakreśleniu historii i sile oddziaływania słynnej szkoły artystycznej.

 

Budynek Bauhausu w Dessau | Źródło: www.lonelyplanet.com

Minimalizm po polsku

Budynek Bauhausu w Dessau. | Fot.: Judyta Śliwa

 

Początek i idee Bauhausu

Historia szkoły zaczęła się w Weimarze, gdzie w 1919 roku powstała pierwsza siedziba Bauhausu. Założycielem i dyrektorem placówki był architekt Walter Gropius, głoszący idee nowoczesnego podejścia do sztuki, w myśl której z dobra luksusowego, miała ona stać się ogólnodostępna. Gropius podkreślał, że każdy rzemieślnik jest artystą, a wszyscy artyści muszą dążyć do zdobycia najwyższego kunsztu rzemieślniczego. 

(…) Architekci, rzeźbiarze, malarze – wszyscy musimy powrócić do rzemiosła. Sztuka nie jest zawodem, nie ma żadnej zasadniczej różnicy między artystą a rzemieślnikiem. Artysta jest natchnionym rzemieślnikiem”.

Walter Gropius

Biuro Waltera Gropiusa z ikonicznymi meblami Bauhausu.

Głównym założeniem Bauhausu było kompleksowe nauczanie w zakresie wszystkich dyscyplin kreatywnych, prowadzące do stworzenia dzieła totalnego, które wyróżnia funkcjonalność, prostota i seryjność, a w rezultacie dostępność. Postulowano by architektura została pozbawiona ozdobników, ornamentów czy dekoracji. Przestrzeń powinna charakteryzować się optycznie wydzielonymi strefami, jasno określonymi funkcjami oraz dużą ilością światła, natomiast pomieszczenia miały posiadać geometryczne i precyzyjnie wyważone formy. Najchętniej wykorzystywane były barwy podstawowe, a obok nich biel, czerń oraz szarość. 

Ikoniczne meble Bauhausu. | Muzeum Buhausu w Dessau, fot.: Judyta Śliwa

Nauczyciele pracujący w szkole, nazywani mistrzami, wpajali uczniom nietolerancję wobec przedmiotów spełniających funkcje wyłącznie dekoracyjną. Forma miała podążać za funkcją, a przedmioty codziennego użytku, stanowić dekorację samą w sobie. Misją Bauhausu było wypracowanie procesów, które pozwolą wdrożyć masową produkcję pięknych produktów, dostępnych dla każdego.

Bauhaus nadal żywy

Bauhaus działał jedynie do 1933 roku, ale budynki zaprojektowane przez Gropiusa w Dessau i Weimarze stoją do dziś i zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Estetyka charakterystyczna dla szkoły, rozprzestrzeniła się na całym świecie, dzięki artystom, którzy emigrowali przed wojną. Wiele wybitnych obiektów, zaprojektowanych przez architektów związanych z Bauhausem, znajduje się w Tel Awiwie czy Stanach Zjednoczonych. Po 100 latach od założenia placówki, sposób myślenia o designie, który był przez nią propagowany, jest nadal żywy i możemy go odnaleźć w każdej dziedzinie, związanej z projektowaniem.

Mieszkanie na warszawskich Filtrach. | Projekt: Loft Kolasiński

Szczególnie obecnie, kiedy minimalizm jest najchętniej wykorzystywanym nurtem w aranżacji wnętrz, nie można, nie zauważyć inspiracji Bauhausem. Architekci stosują w swoich projektach duże, jasne przestrzenie, których głównym założeniem jest funkcjonalność. Pomieszczenia „wyczyszczone” są ze zbędnych przedmiotów, a dekoracje stanowią meble, często będące oryginalnymi modelami z lat 20., 30. czy 60. 

Mieszkanie na warszawskich Filtrach. | Projekt: Loft Kolasiński

Rodzimy dizajn w Galerii Wzornictwa Polskiego

Mieszkanie na Neukolln, Berlin.| Projekt: Loft Kolasiński

Lekcja Bauhausu 

Bauhaus nadal pozostaje symbolem wzornictwa XX wieku, a jego manifesty dotyczące organizacji przestrzeni życiowej są powszechnie wykorzystywane w architekturze. Pierwsza nowoczesna szkoła artystyczna pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo, przede wszystkim w zakresie projektowania użytkowego. Wariacje na temat ikonicznych mebli Bauhausu, pojawiają się w kolekcjach, niemal wszystkich marek z branży wyposażenia wnętrz. 

 

1. INSPIRIUM Lampa Cozy 2. SOFTLINE Fotel Nola 3. BROKIS lampa Lightline 4. SCION LIVING Dywan Nuevo Indigo 5. MAGIS Stolik Traffic 6. SOFTLINE sofa Shine

Bauhaus zapoczątkował stawianie walorów użytkowych, na równi z estetycznymi. Wpoił designerom myślenie o meblach jako dziele sztuki. Zachęcił do otaczania się przedmiotami pięknymi, trwałymi i ponadczasowymi. Nauczył podporządkowania przestrzeni potrzebom użytkowników i pokazał jak ważną rolę w kreowaniu wnętrz, pełni naturalne światło. 

Kamienica na skraju parku. | Projekt: Loft Kolasiński

Rozejrzyjcie się wokół siebie, a na pewno znajdziecie ślad Bauhausu w budynkach i przedmiotach, które uznajecie za współczesne, a których historia zaczęła się 100 lat temu w Weimarze.

Proj. Mus Architects | SZKIELET BRYŁ w Krakowie | Źródło: www.musarch.pl
Kuchnia z krzesłami nawiązującymi do ikonicznego modelu MR Side, Miesa van der Rohe. | Projekt: Na Antresoli

Więcej wnętrz inspirowanych Bauhausem znajdziecie na naszym Pintereście

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków