Butterfly chair, czyli dobry design z lat 30-tych
BlackBaseLightLeather_5
brassandgold.com

Butterfly chair, czyli dobry design z lat 30-tych

Choć jego pierwszy projekt powstał już w 1938 roku, to zainteresowanie architektów tym wzorem wcale nie słabnie. Jego kolejne odsłony zdobywają nagrody na całym świecie i zdobią mieszkania miłośników klasycznego designu. W czym tkwi sekret mebla butterfly chair?

ODROBINA HISTORII

Twórcy pierwszego modelu krzesła butterfly: Antonio Bonet, Juan Kurchan oraz Jorge Ferrari Hardoy, działali w Buenos Aires w ramach pracowni Austral Group. Inna nazwa projektu, BKF chair, pochodzi właśnie od pierwszych liter ich nazwisk. Kształtem przypomina on nieco przenośne krzesła projektowane na potrzeby wojska na przełomie wieków XIX i XX. Model butterfly chair szybko stał się bardzo popularny w Hiszpanii za sprawą jednego z twórców, który z pochodzenia był Katalończykiem. Projekt argentyńskich architektów w okamgnieniu stał się ikoną ówczesnego designu, a jego produkcją zajęły się znane na całym świecie zakłady, w tym amerkańska firma Knoll. Oryginalny model znalazł się natomiast między innymi wśród zbiorów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA).

 

essenziale-hd.com / ambientedirect.com
essenziale-hd.com / ambientedirect.com

Na pierwszy rzut oka butterfly chair nie wyróżnia się niczym szczególnym. Prosta konstrukcja: metalowa rama w kształcie pętli i rozwieszona na jej końcach tkanina (pierwotnie z naturalnej skóry, obecnie z jej ekologicznych zamienników lub materiałów syntetycznych) nie zwiastowała projektowi tak spektakularnego sukcesu.
A jednak to właśnie prostota, niespotykana dotąd wygoda porównywana niekiedy do wylegiwania się w hamaku oraz urzekająca, tropikalna stylistyka okazały się kluczem do zwycięstwa. I dzisiaj, choć oryginał nie jest produkowany od lat, to model butterfly chair ciągle pozostaje w czołówce najbardziej docenianych kultowych mebli w świecie designu. Pozostaje zatem pytanie – dlaczego butterfly? Projekt zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowej lekkości konstrukcji. Kształt oparcia do złudzenia przypomina rozłożone skrzydła motyla. W krajach hiszpańskojęzycznych mebel jest natomiast znany pod wdzięczną nazwą „La Mariposa”.

 

brassandgold.com
brassandgold.com

BUTTERFLY CHAIR – PROJEKT UNIWERSALNY

Butterfly chair, choć posiada prawie osiemdziesięcioletnią historię, a jego źródła sięgają końca XIX wieku, wydaje się być stworzony do współczesnych wnętrz. Wystarczy odrobina zabawy formą. Mebel z lekkim, ażurowym wykończeniem świetnie odnajdzie się we wnętrzach w stylu shabby chic, a etniczne, kolorowe wzory na tkaninie będą perfekcyjnym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu folk. Tradycyjne dla tego mebla skórzane siedziska są z kolei tworzone z myślą o stylu inspirowanym egzotycznym safari.

Model ten można swobodnie kształtować w zależności od potrzeb. Ostatnio dużą popularność zdobył projekt Cuero Design o nazwie „Iceland Mariposa”. Futrzane wykończenie mebla idealnie wpisuje się w stylistykę skandynawską.

 

Butterfly chair | źródło: cosyandthegang.tumblr.com
Butterfly chair | źródło: cosyandthegang.tumblr.com

Odpowiednio dobrany materiał sprawia, że butterfly chair nadaje się także na taras, patio lub do altany.

 

Butterfly chair w ogrodzie | źródło: visitedeco.com
Butterfly chair w ogrodzie | źródło: visitedeco.com
Butterfly chair na balkonie | designhunter.net
Butterfly chair na balkonie | designhunter.net

 

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków