W sercu Mokotowa, u zbiegu największych miejskich arterii komunikacyjnych Warszawy – ul. Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej, stanął biurowiec Villa Metro. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ budynek bezpośrednio sąsiaduje z przebudowanymi przez inwestora wejściami do metra Wilanowska. Oprócz znakomitej lokalizacji, projekt wyróżnia się całkowicie przeszkloną fasadą opakowaną charakterystyczną romboidalną strukturą, która graficznie nawiązują do liter VM, w ten sposób stając się znakiem rozpoznawczym 8 – piętrowego biurowca Villa Metro. Sprawdźcie, co jeszcze wyróżnia budynek i jakie innowacyjne rozwiązania tam zastosowano.
Villa Metro od środka
Za projektem budynku Villa Metro stoi biuro architektoniczne DA Dziuba Architekci, a Internity Home we współpracy z inwestorem i architektami z DA kompleksowo wyposażyło budynek od środka. Mamy swój udział głównie w tworzeniu części wspólnych, takich jak łazienki, hol wejściowy, korytarze, klatki schodowe itp. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom projektowym i wybranym produktom, biurowiec spełnia nowoczesne standardy ekologiczne oraz tworzy przestrzeń przyjazną dla pracowników i ich kreatywności.
Villa Metro jest jednym z nielicznych w Warszawie biurowców, który spełnia normy certyfikatu LEED Gold.
Innowacyjne rozwiązania od Internity Home
Jednym z takich rozwiązań są innowacyjne baterie umywalkowe marki Conti+. Andrzej Łapkiewicz (Sales Manager w Internity Home) zaproponował akurat ten produkt, ponieważ jak mówi, w razie jakiejkolwiek usterki, które zdarzają się wszędzie, dajmy na to – zapchanie filtra wody, nie trzeba zamawiać serwisu.
,,Osoba po podstawowym szkoleniu jest w stanie bez demontażu naprawić baterię. Nie potrzebujemy żadnych narzędzi, aby od ręki samodzielnie naprawić usterkę w ciągu 2 – 3 minut. Podczas naprawy nie trzeba nawet zakręcać wody w budynku. Jest to szczególnie ważne w miejscach użyteczności publicznej, takich jak lotniska, hotele czy właśnie biurowce” – wyjaśnia Andrzej Łapkiewicz z Internity Home.
Produkty do nowoczesnego wyposażenia łazienki marki Conti+ możecie kupić w naszych salonach >> zobacz adresy
Projekt oświetlenia
Równie zaawansowane technologicznie rozwiązania zastosowano przy projektowaniu oświetlenia. ,,Przy wyborze oświetlenia do biurowca Villa Metro, kierowałem się potrzebami inwestora i niestandardowymi wymaganiami architektów z DA. Miało być przede wszystkim nowocześnie i proekologicznie, dlatego większość opraw dostosowaliśmy w naszym dziale projektowym pod indywidualne potrzeby„ – opowiada Marcin Popławski (projektant oświetlenia w Internity Home). Po czym dodaje, że 100% oświetlenia stanowią oprawy ledowe, które są najbardziej efektywne.
Przeczytaj nasz poradnik o tym jak wybrać oświetlenie do nowoczesnego wnętrza >>
A jak to wyglądało od strony stricte projektowej? Jaki był zamysł? Czym wyróżnia się Villa Metro i dlaczego warto tam być? Zapraszamy do lektury ciekawego wywiadu z Karolem Dziubą z biura projektowego DA Dziuba Architekci.
Redakcja: Jakie były główne założenia projektowe?
Karol Dziuba (DA Dziuba Architekci): Głównym założeniem projektowym było uspokojenie i ujednolicenie bryły zdeterminowanej trudnym kształtem nieregularnej narożnej działki, a także stworzenie harmonijnego i eleganckiego budynku, który złagodzi wielowątkowość otoczenia. Całkowicie przeszklona fasada opakowana została charakterystyczną romboidalną strukturą w kolorze przygaszonej bieli. Struktura ta jako graficzne przełożenie na rysunek elewacji liter VM w założeniu ma stać się znakiem rozpoznawczym biurowca Villa Metro. W finalnym efekcie widać, że założenia projektowe zostały spełnione a budynek już stanowi rozpoznawalny i charakterystyczny obiekt na mapie Warszawy. Jednocześnie z fasadą budynku korespondują przebudowane przez inwestora wejścia do metra Wilanowska.
,,Głównym założeniem projektowym było uspokojenie i ujednolicenie bryły zdeterminowanej trudnym kształtem nieregularnej narożnej działki, a także stworzenie harmonijnego i eleganckiego budynku, który złagodzi wielowątkowość otoczenia.”
Karol Dziuba
(biuro projektowe DA Dziuba Architekci)
Red.: Jakie ekologiczne rozwiązania zastosowano w projekcie?
K.D.: Budynek Villa Metro zdobył certyfikat LEED na poziomie Gold, tak więc posiada wiele ekologicznych rozwiązań takich jak: wszystkie elementy drewniane w budynku posiadają certyfikat FSC (m.in. wewnętrzne drzwi drewniane), oszczędność energii dzięki dwukomorowej szklanej fasadzie i roletach typu sunscreen, dach w technologii białej wyspy odbijający promieniowanie słoneczne, ograniczniki przepływu wody w toaletach, instalacja tzw. szarej wody czyli wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet, wszystkie użyte materiały wykończeniowe takie jak farby, lakiery posiadają niski poziom LZO.Villa Metro będzie jednym z nielicznych w Warszawie biurowców, który spełni normy certyfikatu LEED Gold.
Red.: Czym powinno charakteryzować się nowoczesne biuro? Jakie są współczesne oczekiwania?
K. D.: Nowoczesne biuro to przestrzeń przyjazna pracownikom i ich kreatywności. Obecnie mocno akcentowane są przestrzenie służące wymianie poglądów – komunikacji, czyli kreatywne pokoje, strefy małych spotkań czy sale do burzy mózgów, które można zaprojektować z wykorzystaniem pobudzających kolorów i nietypowych mebli. Ważna jest zieleń w biurze, która oprócz właściwości oczyszczających powietrze, poprawia także samopoczucie i kreatywność pracowników. Duży nacisk stawia się także na kreatywne rozwiązania kuchni pracowniczych – czyli pokojów socjalnych, które bardziej przypominają wystrojem modne kawiarnie niż pracownicze stołówki. Równie istotne są strefy relaksu czyli tzw. chill-out room, gdzie pracownicy mogą odpocząć od pracy za biurkiem, bez stresu porozmawiać z kolegami z biura. Takie obecnie są wymagania firm dbających o swoich pracowników.
,,Nowoczesne biuro to przestrzeń przyjazna pracownikom i ich kreatywności.”
Karol Dziuba
(biuro projektowe DA Dziuba Architekci)
Red.: Jakie są główne zalety tego miejsca? Co je wyróżnia?
K. D.: Charakterystyczna fasada w białe romby wyróżnia budynek i stanowi swoistą wizytówkę niepowtarzalnej bryły, tym samym tworząc rozpoznawalny element w tkance miejskiej.
Serce warszawskiego Mokotowa, w którym jest zlokalizowana Villa Metro, to miejsce doceniane przez duże, międzynarodowe firmy. Położenie u zbiegu największych miejskich arterii komunikacyjnych Warszawy – ul. Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej – zapewnia szybki dojazd do centrum oraz innych dzielnic miasta. Budynek sąsiaduje bezpośrednio z przebudowanymi przez inwestora wejściami do metra Wilanowska, jest tu także parking typu P&R, pętla autobusowa i tramwajowa oraz postój taksówek. Osiem pięter budynku zajmują powierzchnie biurowe, na parterze znajduje się przestrzeń handlowo-usługowa, a w części podziemnej dwukondygnacyjny parking. Najemcy docenili interesujący projekt, wysoką jakość, doświadczenie inwestora i dewelopera oraz wygodną lokalizację.
,,Charakterystyczna fasada w białe romby wyróżnia budynek i stanowi swoistą wizytówkę niepowtarzalnej bryły, tym samym tworząc rozpoznawalny element w tkance miejskiej.”
Karol Dziuba
(biuro projektowe DA Dziuba Architekci)
Villa Metro zostanie oddana do użytku w drugim kwartale 2018 roku, a szybkie skomercjonalizowanie powierzchni budynku świadczy o bardzo dobrym projekcie i zapotrzebowaniu na wysoką jakość zrealizowaną na każdym poziomie.
Projekt: | DA Dziuba Architekci |
Inwestor: | Reform Company 3 Sp. z o. o. |
Adres: | ul. Puławska 145 (przy stacji metra Wilanowska) |