Włoski design to nie tylko meble, czyli płytki ,,made in Italy” dostępne w naszych showroomach

Choć Italię kojarzymy przede wszystkim z designerskimi meblami, to nie możemy zapominać o tym, że kraj ten należy do światowej czołówki również w zakresie chociażby oświetlenia czy ceramiki. Meble to jedynie wisienka na torcie wśród przedmiotów codziennego użytku tworzonych przez Włochów. W dzisiejszym wpisie skupimy się na wiodących producentach płytek, których produkty możecie zobaczyć i kupić w naszych showroomach!

 

włoskie płytki
Włoski design to nie tylko meble | proj. Atelier Daaa, zdjęcie Bertrand Fompeyrine (źródło: Mutina)

 

Made in Italy

Produkty wytworzone we Włoszech kojarzą nam się z luksusem, prestiżem, dobrą jakością i wysublimowaniem. Szczególnie jest to widocznie w szeroko pojętej sferze designu. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wynika fenomen włoskiego wzornictwa? To efekt skutecznego marketingu czy może przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać gdzieś głębiej?

Bez wątpienia to włoscy projektanci wyznaczają kierunki modowe a technolodzy prezentują jakość, do której należy dążyć. Tam proces tworzenia mniej ma wspólnego z masową produkcją, więcej z artyzmem zarówno na poziomie projektowym, jak i twórczym.

 

Początków włoskiego designu możemy upatrywać w drugiej połowie XX wieku. Po przegranej wojnie, we Włochach obudziła się twórcza siła, której owoce wykorzystujemy w nowoczesnych projektach wnętrz do tej pory.

 

marazzi
Na podłodze znajdują się włoskie płytki marki Marazzi

 

Do rzeczy

Jak już wspomniałam powyżej, Włochy najbardziej kojarzymy z meblami. Dziś jednak pochylimy się nad ceramiką, która charakteryzuje się nie tylko imponującą jakością (częstokroć włoskie płytki są wykonywane ręcznie), ale przede wszystkim ciekawym wzornictwem (poczynając od ponadczasowej klasyki, kończąc na ekstrawaganckich ornamentach). Poznajcie najciekawsze marki, których produkty możecie zobaczyć i  kupić w naszych showroomach: Internity Home i Prodesigne.

 

W naszych showroomach Internity Home i Prodesigne znajdziecie najciekawsze kolekcje włoskich (i nie tylko) płytek - kliknij i zobacz adresy
W naszych showroomach Internity Home i Prodesigne znajdziecie najciekawsze kolekcje włoskich (i nie tylko) płytek – kliknij i zobacz adresy
Internity Home to miejsce pełne inspirujących spotkać i szkoleń dla architektów
Internity Home to miejsce pełne inspirujących spotkać i szkoleń dla architektów

 

Marazzi

Marazzi to jeden z najbardziej renomowanych i znanych włoskich producentów w branży ceramicznej. Płytki tej marki możesz kupić w ponad 140 krajach, a z tego względu, że jest powszechnie uznawana za synonim wysokiej jakości płytek ceramicznych i symbolizuje najlepsze włoskie produkty w branży dekoracji wnętrz i wzornictwa, pojawia się w projektach wnętrz prywatnych i komercyjnych na całym świecie.

 

Firma Marazzi została założona w 1935 r. w Sassuolo. Dzisiaj Marazzi należy do Mohawk Industries Inc. – największego na świecie producenta podłóg notowanego na nowojorskiej giełdzie, cieszącego się niesamowitym międzynarodowym uznaniem, zarówno wśród projektantów, architektów i wykonawców, jak i dealerów oraz klientów końcowych.

 

Marazzi to jeden z najbardziej renomowanych włoskich producentów w branży ceramicznej. Płytki tej marki możesz obejrzeć i kupić w naszych showroomach >>

 

W projekcie łazienki znajdują się płytki Marazzi Brooklyn Grey (proj. Patrycja Dmowska)
W projekcie łazienki znajdują się płytki Marazzi Brooklyn Grey (proj. Patrycja Dmowska)

 

Mutina

Każdy kto interesuje się architekturą wnętrz, albo chociażby raz musiał wybrać płytki do swojego mieszkania, na pewno słyszał o Mutinie. Ten włoski producent kreuje zupełnie nowy sposób patrzenia na ceramikę. Jak mówią sami o swoich produktach? ,,Nie są to już płytki, ale przedmioty wystroju wnętrz. Mutina to artystyczny projekt, który łączy technologię, rzemiosło, eksperymenty i badania, aby przesuwać granice samego materiału i stworzyć produkt o wysokiej jakości”.

Gorące zainteresowanie coraz to nowymi liniami płytek wychodzącymi z fabryki Mutiny podkręcają znane w świecie architektury nazwiska, takie jak: Patricia Urquiola, Edward Barber i Jay Osgerby, Rodolfo Dordoni, Ronan i Erwan Bouroullec, Tokujin Yoshioka. Ci i jeszcze inni światowi designerzy są sercem Mutiny.

Pasja, dobry dobry design połączony ze artyzmem i wyjątkowe podejście nie tylko do tworzenia, ale też życia, sprawia że ceramika Mutina stała się ulubionym miejscem publicznych i prywatnych przestrzeni, od współczesnych wnętrz domowych po designerskie hotele, pokazy mody, modne restauracje, prestiżowe uniwersytety (Luigi Bocconi) i wielkie świątynie sztuki (Tate Modern), w Europie i wszystkich dookoła świata.

 

Zobacz wszystkie kolekcje od Mutiny, które możesz zobaczyć i kupić w naszych showroomach >>

 

włoskie płytki
Włoskie płytki Mutina są dostępne w naszych showroomach

 

 

Lea Ceramiche

Doskonałość, innowacyjność, entuzjazm, estetyka, kompetencje i niezawodność – to wartości założycielskie firmy Lea Ceramiche, firmy z siedzibą w Modynie, która projektuje i produkuje ceramikę podłogową i ścienną do wszelkich zastosowań. Zdolność firmy do innowacji polega na ciągłym eksperymentowaniu, co prowadzi do rozwoju najnowocześniejszych systemów produkcyjnych i technologii.

Lea Ceramiche jest producentem, dla którego jedną z podstawowych wartości jest ochrona środowiska. To dlatego we wszystkich fazach cyklu produkcyjnego zwracają szczególną uwagę na środowisko pracy, surowce i opakowania. Każdy proces jest monitorowany w celu zapewnienia oszczędności energii i ochrony środowiska.

 
 
włoskie płytki
Włoskie płytki Lea Ceramiche są dostępne w naszych showroomach Internity Home i Prodesigne

 

Ornamenta

W produktach tej marki widać prawdziwą pasję tworzenia i zupełnie nowe spojrzenie na ceramikę. Jak mówią właściciele, tworzą nie tyle co kafle, ale produkty, które są częścią skoordynowanego projektu łączącego design ze sztuką i architekturą.

 

Jeśli nie wiecie co w trenach piszczy, a chcielibyście zastosować ceramikę „na czasie” wystarczy obejrzeć płytki Ornamenty, które zawsze wpisują się w najciekawsze światowe trendy. Lastryko? Motyw tropikalny? Heksagony? Nie ma problemu!

 

6 słów, które kreują najbardziej rokujące trendy we wnętrzach

 

Kolekcja Gone od marki Ornamenta (produkt dostępny w naszych showroomach)
Kolekcja Gone od marki Ornamenta (produkt dostępny w naszych showroomach)

 

 

41zero42

Trzema największymi wskazówkami, na których 41zero42 opiera podejście do tworzenia, to:

  • przeszłość – odnosi się do pamięci i wcześniejszej wiedzy, o której, jak mówi producent, nie wolno zapominać;
  • teraźniejszość – odnosi się do współczesnej estetyki;
  • przyszłość – wiąże się z badaniami technologicznymi.

W procesie twórczym marka opiera się przede wszystkim na tym, aby dany produkt odzwierciedlał atmosferę miejsca. Ponadto ważną wartością jest założenie, że dany pomysł czy projekt powinien opowiadać historię.

 

Włoskie płytki marki 41zero42 są dostępne w naszych showroomach (proj. www.minimoo.pl)
Włoskie płytki marki 41zero42 są dostępne w naszych showroomach (proj. www.minimoo.pl)

 

Atlas Concorde

Atlas Concorde jest jednym z największych włoskich producentów w branży ceramicznej. Ich początki sięgają 1969 roku. Jak sami mówią, ich misją jest dostarczanie projektantom wnętrz, architektom i najbardziej wymagającym klientom rozwiązań ceramicznych odpowiednich do każdego miejsca. Produkty tej marki niewątpliwie łączą w sobie wyrafinowaną estetykę i doskonałe parametry techniczne.

 

Płytki marki Atlas Concorde możesz kupić w naszych showrommach
Płytki marki Atlas Concorde możesz kupić w naszych showroomach

 

Biasazza

Bisazza to jedna z najlepszych luksusowych marek w branży szklanej mozaiki do dekoracji wnętrz i na zewnątrz. W ciągu ostatnich kilku lat firma rozszerzyła swoją ofertę dekoracyjną również o nowe materiały, które łączą wartość wzornictwa z urokiem rzemiosła.

Marka Bisazza oferuje szeroką gamę luksusowych rozwiązań wystroju i wyposażenia, odpowiednich do każdego obszaru życia i na zewnątrz. Produkty tej marki są wyrazem niepowtarzalnego stylu, który łączy elementy mody i designu.

 

Mozaika w domu – niespotykane kompozycje w kuchni i łazience

 

Mozaikan Bisazza w projekcie Fabryka Wnętrz
Mozaikan Bisazza w projekcie Fabryka Wnętrz

 

Słodko – gorzki wymiar sukcesu

W kontekście włoskiego wzornictwa niewątpliwie możemy mówić o ogromnym sukcesie. Najwięcej marek premium ma swoje korzenie właśnie we Włoszech. Przyczyn tego stanu rzeczy możemy upatrywać przede wszystkim w jakości, za którą idzie wydłużona żywotność produktu. Dodając do tego fantazyjną, wręcz artystyczną formę, która o dziwo pozostaje w nierozerwalnym związku z funkcjonalnością, mamy gotowy wzór na sukces.

Ten sukces niestety niesie też ze sobą inne, mniej miłe konsekwencje, bowiem włoskie wzornictwo jest najczęściej kopiowane. Jednak coraz bardziej świadomi konsumenci potrafią rozpoznać i przede wszystkim docenić jakość premium, a posiadanie podróbki śmiało zaliczamy do wpadek porównywanych do tych na czerwonych dywanie.

 

W tym wpisie zaprezentowaliśmy jedynie niewielką część marek dostępnych w naszych showroomach. przyjdźcie do nas i zobaczcie jak smakuje luksus >>

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków