Jeśli szukacie wygodnych programów, dzięki którym stworzycie mniej lub bardziej profesjonalne wizualizacje wnętrz, a przy tym nie wydacie majątku na zakup niezbędnych licencji, to sprawdźcie koniecznie nasz aktualny ranking darmowych aplikacji do projektowania wnętrz! Przedstawiamy top 5 najciekawszych i jednocześnie przystępnych zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Planujesz remont w swoim mieszkaniu? Zaprojektuj zmiany samemu!
5. SKETCHUP MAKE
SketchUp Make powstał jako pomoc przy modelowaniu budynków i prostych brył, jednak po kilku ćwiczeniach z opcjami programu, przygotujemy za jego pomocą także inne modele i projekty, w tym modele mebli, elementów wyposażenia wnętrz, sprzęty AGD, dekoracje i wszystko, co możemy stworzyć z kombinacji i modyfikacji różnych brył. Dodatkowo SketchUp Make zawiera bogatą bibliotekę gotowych projektów przedmiotów i domów do pobrania za darmo z internetowych zbiorów.
Sam program posiada wbudowane szablony do projektowania wnętrz, projektów urbanistycznych, architektonicznych, ogrodów czy scenografii i pojedynczych rzutów. Oprócz tego bez problemu stworzymy własne proste meble i wyposażenie do domu. Obsługa programu jest dość intuicyjna, dlatego każdy może rozpocząć przygodę z projektowaniem bez obaw. Modele stworzone w programie można wykorzystać do dalszej obróbki w innych programach do projektowania wnętrz.
SketchUp Make dostępny jest na OS X i Windowsa i posiada polską wersję językową.
Plusy
→ polska wersja językowa
→ bogata biblioteka gotowych obiektów
Minusy
→ ograniczone możliwości w porównaniu z płatną wersją programu
→ mało realistyczne rendery pomieszczeń
Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU | Producent: Trimble Navigation Limited
System: Windows 7 / 8 / 10 lub Mac OS X
Grafika: 1 GB
Inne: Internet Explorer 8 lub Safari, .NET Framework 4.5.2
4. LIVE INTERIOR 3D FREE
Użytkownicy lubiący pracować na ekranach dotykowych, zadowoleni będą z programu Live Interior 3D Free, dostępnego na Windowsa 8.1 oraz 10. Program wspiera obsługę ekranów dotykowych, dzięki czemu bez problemu przygotujemy 2-wymiarowe plany mieszkań i budynków. Program posiada opcję przełączenia się na widok trójwymiarowy, dzięki któremu stworzymy wizualizację z wykorzystaniem tekstur, oświetlenia a nawet różnymi warunkami atmosferycznymi za oknem.
Meble i elementy wyposażenia wnętrz ustawiamy w trybie planu 2D, natomiast widok 3D renderowany jest w czasie rzeczywistym. Możemy dowolnie zmieniać perspektywę oglądanego obiektu, zmieniać ich położenie oraz nakładać nowe tekstury. Live Interior 3D Free posiada bardzo intuicyjny interfejs, co sprawia, że jest on przystępny dla początkujących projektantów i amatorów.
Ponadto program posiada bardzo pokaźną bazę materiałów i obiektów, szacowaną na blisko 3 tys. różnych rekordów. Wśród nich znajdziemy meble, dywany, tekstylia czy nawet rośliny doniczkowe.
Plusy
→ obsługa ekranów dotykowych
→ renderowanie w czasie rzeczywistym
→ duża baza obiektów i materiałów w bibliotece
Minusy
→ brak polskiej wersji językowej
→ ograniczone możliwości w wersji free
Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU | Producent: BeLight Software, Ltd.
System: Windows 8.1 / 10 lub Mac OS X 10.9+
Grafika: 1 GB
Inne: b/d
3. ROOMSTYLER – 3D ROOM PLANNING TOOL
Jeśli jesteście wielbicielami aplikacji webowych, czyli bez instalacji programów w systemie, to Roomstyler będzie dla Was wybawieniem. Aplikacja dostępna jest niemal na każdej popularnej przeglądarce internetowej (Chrome, Opera, Firefox, Edge, Safari) a jej obsługa bardzo prosta. Pracę z programem rozpoczynamy od wyboru układu pomieszczenia z jednego z dostępnych szablonów (możemy oczywiście narysować własne, rysując ściany przy pomocy dostępnych narzędzi).
Aranżację pomieszczenia wykonujemy dzięki umieszczaniu obiektów takich jak meble, dekoracje, wyposażenie AGD metodą „przeciągnij i upuść”. Biblioteka aplikacji jest bardzo szeroka, i zawiera dodatkowe informacje na temat danego produktu. Oprócz umieszczania wyposażenia, mamy możliwość także zmiany faktury podłogi, koloru ścian czy rodzaju okien. Dokonywane zmiany renderowane są na bieżąco w widoku 3D.
Roomstyler pozwala jedynie na zaaranżowanie pojedynczego pomieszczenia, zaś trójwymiarowy render jest niskiej jakości i stanowi jedynie projekt poglądowy niż fotorealistyczną wizualizację. Jednak mimo tych ograniczeń, jest to jedna z ciekawszych i bardzo przystępnych aplikacji w dziedzinie programów do projektowania wnętrz, z którą poradzi sobie każdy.
Plusy
→ dostępny online
→ intuicyjny w obsłudze
→ działa na popularnych przeglądarkach internetowych
Minusy
→ brak polskiej wersji językowej
→ render niskiej jakości
Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU | Producent: FLOORPLANNER.COM B.V.
System: Windows, Linux, OS X
Grafika: b/d
Inne: przeglądarka Internet Explorer, Edge, Chrome, Opera, Firefox, Safari, dostęp do internetu
2. AUTODESK HOMESTYLER
Szersze możliwości w projektowaniu przy pomocy webowej aplikacji daje Homestyler – stworzonej przez renomowaną i uznaną wśród projektantów firmę Autodesk (producenta m.in. profesjonalnych programów AutoCAD czy 3DS Max). Homestyler daje możliwość stworzenia nie tylko pojedynczego pomieszczenia, ale aranżacji całych domów, poziomów, a nawet otoczenia wokół domu. Aplikacja posiada wiele rozbudowanych, ale wciąż prostych w obsłudze, narzędzi, które zadowolą wielu amatorów złożonej personalizacji i nieszablonowych rozwiązań.
Interfejs programu bazuje na mechanizmie „przeciągnij i upuść”, rysowanie dodatkowych ścian czy „malowanie” powierzchni wybranymi teksturami nie stanowi żadnego problemu. Użytkownik ma do dyspozycji ogromną bibliotekę produktów, od mebli po drobne dekoracje ścian i rośliny. W każdym momencie możemy podejrzeć efekt aranżacji wnętrza dzięki renderowaniu widoku 3D w czasie rzeczywistym.
Homestyler pozwala na zapisanie stworzonego projektu na dysku lub w chmurze dzięki bezpłatnemu profilowi online. Ciekawostką jest możliwość „zwiedzania” przygotowanego projektu w czasie rzeczywistym – przełączamy się na widok 3D i przy pomocy klawiszy kierunkowych „chodzimy” po wnętrzu, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozejrzeć się i lepiej zorientować w stworzonej przez nas przestrzeni. Aplikacja Homestyler wymaga jedynie przeglądarki obsługującej technologię Flash i dostępu do internetu.
Plusy
→ rozbudowane narzędzia, przystępne dla początkujących i bardziej zaawansowanych
→ dostępna online
→ możliwość tworzenia zarówno wnętrz jaki i ogrodów
→ bogata biblioteka obiektów podzielona na segmenty
→ możliwość „zwiedzania” w czasie rzeczywistym
Minusy
→ brak polskiej wersji językowej
→ render słabej jakości
Wymagania systemoweWYMAGANIA PROGRAMU | Producent: Autodesk Inc.
System: Windows, OS X, Linux
Grafika: b/d
Inne: przeglądarka internetowa obsługująca Flash
1. PCON.PLANNER
Wśród darmowych programów do projektowania wnętrz próżno szukać bardziej profesjonalnego i rozbudowanego DARMOWEGO programu. pCon.planner – dostępny na platformę Windows 7 i wyższą, pozwoli kompleksowo zająć się zagadnieniem aranżacji wnętrz. Program posiada prosty interfejs i łatwe do opanowania funkcje wychodząde naprzeciw potrzebom projektantów. Elementy wyposażenia wnętrz są parametryczne – łatwo zatem na bieżąco edytować ściany, okna, drzwi itp. Z łatwością wykonać też można dokumentację techniczną. Ponadto dzięki narzędziom konstrukcyjnym program służyć może jako pomoc w tworzeniu prostych brył i edycji obiektów 3D.
Użytkownicy mają też do dyspozycji wiele dodatkowych aplikacji pCon w tym np. bezpłatne narzędzie do konfiguracji mebli – pCon.box.
pCon.planner posiada bogatą i stale powiększającą się bibliotekę gotowych modeli 3D mebli i elementów wyposażenia wnętrz, którą powiększyć można o własne zbiory modeli zapisanych w popularnych formatach (np. DWG, SKP, 3DS) co czyni go programem kompatybilnym z wieloma komercyjnymi produktami dostępnymi na rynku. Z poziomu programu poza opisywaną platforma pCon.catalog obejmującą wielu topowych producentów mebli, użytkownik skorzystać może z bezpośrednio połączonej wyszukiwarki modeli lub 3D Warehouse co znacznie skraca czas wyszukiwania elementów wyposażenia wnętrz. Na wstawione elementy użytkownik może nałożyć własną przygotowaną w edytorze materiałów realistyczną teksturę lub skorzystać z gotowych materiałów.
Ogromnym atutem programu pCon.planner są wbudowane silniki renderujące (Yafaray i OSPRay) pozwalające tworzyć fotorealistyczne wizualizacje wnętrz, które jakością nie odbiegają od renderów popularnych płatnych programów. Oprócz tego, program posiada również opcję udostępniania panoramy wnętrza 360° lub modelu CAD, jak i całej prezentacji złożonej z wielu mediów co jest bardzo wygodnym, przydatnym narzędziem dla projektantów, prezentujących swoje prace na urządzeniach mobilnych.
Przygodę z programem pCon.planner może rozpocząć każdy, bez względu na to czy zawodowo projektuje wnętrza, czy tylko szuka nowych inspiracji do zmiany swojego mieszkania. Oswoić się z programem pomagają udostępnione przez producenta anglojęzyczne tutoriale omawiające podstawowe funkcje programu, oraz cykliczne szkolenia organizowane w największych miastach w Polsce. Dużym plusem jest dostępność pełnej polskiej wersji językowej programu.
Plusy
→ profesjonalny bezpłatny program dla początkujących i zaawansowanych użytkowników
→ intuicyjny interfejs również w języku polskim
→ duża biblioteka gotowych obiektów 3D
→ obsługa popularnych formatów plików
→ fotorealistyczne wizualizacje
→ możliwość publikacji wizualizacji online w widoku 360° / modelu CAD / prezentacji złożonej z wielu mediów
→ profesjonalny edytor materiałów
→ narzędzia konstrukcyjne
Minusy
→ dostępny jedynie na Windows
Wymagania systemowe WYMAGANIA PROGRAMU
System: Windows 7 / 8 / 10
Grafika: 1 GB / OpenGL 3.0
RAM: 8GB
Inne: przeglądarka Internet Explorer 11, 1GB miejsca na dysku