Moda na przedmioty vintage przyniosła dużą świadomość w dziedzinie wzornictwa. Zaczęliśmy doceniać meblarskie klasyki i to takie, które powstały na terenie naszego kraju. Dużą, choć często niedocenianą rolę w zakresie projektowania użytkowego, odegrały kobiety. Absolwentki szkól artystycznych i politechnik, chciały projektować w sposób nowoczesny i funkcjonalny, odpowiadając na potrzeby różnych grup społecznych. Rezultat ich pracy można obejrzeć w domu aukcyjnym Desa, gdzie zebrano blisko dwieście najlepszych prac od lat 20. po czasy współczesne. Jednocześnie podczas aukcji, która odbędzie się 8 października, będzie można wejść w posiadanie tych niezwykłych przedmiotów.
Design – sztuka kobiet
Przedaukcyjna wystawa pozwala prześledzić osiągnięcia kobiet w niemal każdej gałęzi wzornictwa: mebli, tkaniny, szkła czy porcelany. Jest to również wyjątkowa okazja na zobaczenie unikatowych mebli, które nigdy nie weszły do masowej produkcji, a pojedyncze egzemplarze znajdowały się dotychczas w prywatnych rękach. Jednym z takich przedmiotów jest kultowa „Muszelka” autorstwa Teresy Kruszewskiej czy krzesło „Pająk” Marii Chomentowskiej. Poza meblami, prezentowane są projekty drukowanych tkanin, ikoniczna porcelana z Ćmielowa, a także najnowsze prace Danuty Duszniak, które w ramach tej wystawy miały swoją premierę.
Lekcja polskiego designu
Ekspozycja zorganizowana przez dom aukcyjny DESA stanowi przegląd najwybitniejszych przykładów rodzimego wzornictwa od lat 20. po czasy współczesne. Płynne przejście między historycznymi obiektami, a tymi powstałymi obecnie, udowadnia ponadczasowość projektów i nowoczesną myśl, która towarzyszyła artystkom. Każdy miłośnik wzornictwa powinien zapoznać się z tą szczególną kolekcją, tym bardziej, że już niedługo obiekty znów trafią do rąk prywatnych.
Wystawa „Design. Sztuka kobiet” potrwa do 8 października 2019, kiedy to wszystkie przedmioty zostaną zlicytowane.
Zapoznaj się z katalogiem aukcyjnym