Design tworzony przez kobiety - niezwykła aukcja polskiego wzornictwa

Design tworzony przez kobiety – niezwykła aukcja polskiego wzornictwa

Moda na przedmioty vintage przyniosła dużą świadomość w dziedzinie wzornictwa. Zaczęliśmy doceniać meblarskie klasyki i to takie, które powstały na terenie naszego kraju. Dużą, choć często niedocenianą rolę w zakresie projektowania użytkowego, odegrały kobiety. Absolwentki szkól artystycznych i politechnik, chciały projektować w sposób nowoczesny i funkcjonalny, odpowiadając na potrzeby różnych grup społecznych. Rezultat ich pracy można obejrzeć w domu aukcyjnym Desa, gdzie zebrano blisko dwieście najlepszych prac od lat 20. po czasy współczesne. Jednocześnie podczas aukcji, która odbędzie się 8 października, będzie można wejść w posiadanie tych niezwykłych przedmiotów. 

Design. Sztuka kobiet
Ikoniczne modele mebli, nigdy nie weszły do masowej produkcji. | Fot. A. Przybyła

Design – sztuka kobiet

Przedaukcyjna wystawa pozwala prześledzić osiągnięcia kobiet w niemal każdej gałęzi wzornictwa: mebli, tkaniny, szkła czy porcelany. Jest to również wyjątkowa okazja na zobaczenie unikatowych mebli, które nigdy nie weszły do masowej produkcji, a pojedyncze egzemplarze znajdowały się dotychczas w prywatnych rękach. Jednym z takich przedmiotów jest kultowa „Muszelka” autorstwa Teresy Kruszewskiej czy krzesło „Pająk” Marii Chomentowskiej.  Poza meblami, prezentowane są projekty drukowanych tkanin, ikoniczna porcelana z Ćmielowa, a także najnowsze prace Danuty Duszniak, które w ramach tej wystawy miały swoją premierę.

"Muszelka" Teresa Kruszewska 1956r.
Słynna „Muszelka” Teresy Kruszewskiej z 1956 roku. | Fot. A.Przybyła

Lekcja polskiego designu 

Ekspozycja zorganizowana przez dom aukcyjny DESA stanowi przegląd najwybitniejszych przykładów rodzimego wzornictwa od lat 20. po czasy współczesne. Płynne przejście między historycznymi obiektami, a tymi powstałymi obecnie, udowadnia ponadczasowość projektów i nowoczesną myśl, która towarzyszyła artystkom. Każdy miłośnik wzornictwa powinien zapoznać się z tą szczególną kolekcją, tym bardziej, że już niedługo obiekty znów trafią do rąk prywatnych. 

Wystawa „Design. Sztuka kobiet” potrwa do  8 października 2019, kiedy to wszystkie przedmioty zostaną zlicytowane.

Fotel autorstwa Teresy Kruszewskiej z lat 50-60.
Fotel autorstwa Teresy Kruszewskiej z lat 50-60. | Fot. A.Przybyła

 

Zapoznaj się z katalogiem aukcyjnym