Jak urządzić elegancką i niepowtarzalną pod względem wizualnym aranżację przestrzeni umywalkowej w łazience? Jest to bowiem chyba najczęściej odwiedzane i najbardziej eksploatowane miejsce w całym mieszkaniu. Oprócz tego, że poszczególne elementy powinny być trwałe i niezawodne, powinny także sprawiać, że czujemy się w ich otoczeniu wyjątkowo. O tym, że funkcjonalność i design mogą iść w parze, postaram się udowodnić na przykładzie produktów, które znajdziecie w naszym serwisie. Designerska strefa umywalkowa – urządź łazienkę ze stylem!
KROK 1: UMYWALKA I ZABUDOWA
Zacznijmy od podstawowych rzeczy. Skoro ma to być designerska strefa umywalkowa, to naturalnie nie może zabraknąć umywalki. W tej kwestii możemy pójść jedną z dwóch popularnych ścieżek. Albo wybieramy skrajnie proste, minimalistyczne kształty jak klasyczny prostokąt lub owal, albo decydujemy się na bardziej niestandardową i asymetryczną linię, ale wciąż posiadającą wyważony i elegancki charakter.
Sama umywalka to nie wszystko. Musimy także zadbać o jej odpowiednie otoczenie. Tutaj nie obędzie się bez szafki podumywalkowej – w której, w zależności od rodzaju, zamontujemy umywalkę. Najczęściej do kompletu zestawiana jest szafka nad umywalkę, zazwyczaj z lustrem. Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważną rolę odgrywa odpowiedni dobór baterii umywalkowej. Musi być wygodna i praktyczna, ale jej forma i design też nie powinny schodzić na dalszy plan. Całości dopełnią detale, czyli niezbędne akcesoria umywalkowe. Poniżej nieco więcej na ten temat…
KROK 2: BATERIA UMYWALKOWA
Podczas aranżowania strefy umywalkowej nie możemy zapominać o jednym z najczęściej używanych elementów, jakim jest bateria. Należy pamiętać, że bateria umywalkowa nie tylko powinna spełniać swoje funkcje w sposób wygodny i niezawodny, ale także dobrze wyglądać. Prezentacja baterii w przestrzeni łazienki to równie ważny element jak dobór mebli czy kształtu wanny. Od razu zauważymy, gdy wylewka baterii będzie stylistycznie odróżniać od pozostałych. Nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo uwagi poświęcamy temu elementowi. Odpowiednio dobrana bateria może subtelnie wtapiać się w całą kompozycję lub być jego charakterystycznym i wyróżniającym punktem.
Do tych drugich idealnie pasować będą propozycje wyjątkowych wylewek baterii umywalkowej przygotowanych dla marki Axor – wiodącego producenta armatury i ceramiki łazienkowej. Seria Axor WaterDream 2016 to pięć niepowtarzalnych projektów, poruszających się w temacie indywidualizacji produktu i jej granic.
Wylewki w ramach akcji Axora powstały na korpusie uniwersalnej baterii Axor, która może być Wam znana chociażby z innego wyjątkowego projektu Philippe Starcka pt. Axor Starck V. Każdy z projektantów prezentuje inne spojrzenie na wodę i jej rolę w prywatnej przestrzeni – stąd znajdujemy różnorodność kształtów i materiałów.
„The Sea and the Shore” autorstwa Wernera Aisslingera to hybryda form fontanny – naturalnie kojarzącej się z wody; oraz półki (luźno interpretowanej jako półkę skalną, na której zbiera się woda). Ten projekt został wykonany przy pomocy gliny, co pozwala na dość swobodne wykończenie kolorystyczne, dopasowane do indywidualnych upodobań i potrzeb.
Pierwsza z prezentowanych baterii to projekt Brytyjczyka Davida Adjaye zatytułowany „Ritual”. Woda przepływa pomiędzy granitowym blokiem, który został wtopiony w element w kształcie klina, dając wrażenie wodnego źródła.
Projekt „Mimicry” od Jean-Marie Massaud również interpretuje kamień (marmur) w związku z wodą. Kamienne krążki ułożone jeden na drugi świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie umywalki o kamiennej fakturze.
Wylewka „Zen” zaprojektowana przez duńsko-włoski duet GamFratesi jest reinterpretacją formy tradycyjnej japońskiej fontanny wykonanej z drewna.
„Water Steps” stworzony przez Front to wariacja na temat interakcji pomiędzy wodą a światem zewnętrznym. Woda spływa na stylizowaną półkę w formie płaskiego stożka, tworząc przy tym wyjątkowy efekt wizualny i akustyczny.
Jak wam się podobają powyższe propozycje? Ja szczerze mówiąc jestem zauroczony wszystkimi! Więcej o nowych wylewkach dowiecie się z ideabooka: Axor WaterDream 2016.
KROK 3: NIEZBĘDNE AKCESORIA UMYWALKOWE
Nie zapominajmy także o detalach. Są one bowiem bardzo ważne i nie rzadko przeważają o sukcesie lub porażce w finalnej ocenie atrakcyjności naszej aranżacji. W strefie umywalkowej z pewnością nie może zabraknąć mydelniczki lub gustownego dozownika do mydła w płynie.
Także nie może się obyć bez eleganckiego pojemnika na pastę i szczoteczkę do zębów, czy innych podajników (np. na pałeczki kosmetyczne). Popularne naturalnie są gotowe zestawy akcesoriów umywalkowych. Lusterko na wysięgniku to także częsty towarzysz strefy umywalkowej i bardzo praktyczne uzupełnienie dużego lustra nad umywalką. Dodatkowa półka lub reling na ręcznik to rzeczy, które dopełnią całości od bardziej funkcjonalnej strony.