Innowacyjne sposoby na oświetlenie schodów

Schody i klatka schodowa 

Klatka schodowa oraz schody to niezwykle trudne przestrzenie do aranżacji. Należy  prawidłowo dobrać materiał wykończenia stopni, balustradę im towarzyszącą i sposób wkomponowania w to wszystko ściany za schodami. Co więcej, niezwykle ważnym elementem jest również  oświetlenie tej przestrzeni schodów, która niejednokrotnie ukryta jest w kącie pokoju, bez oddzielnego, naturalnego źródła światła. Zatem  jakie sposoby na oświetlenie schodów?  Jakie lampy wybrać, gdzie je umiejscowić i na jaką ilość się zdecydować?

Proj.: Bartek Włodarczyk Architekt

projekt wnętrza Katarzyna Kraszewska

Rozwiązanie na oświetlenie schodów 

 Do wnętrz nowoczesnych i do tych, które charakteryzuje pełen minimalizm aranżacji proponujemy ledowe podświetlenie stopni.  Wartym przemyślenia pomysłem jest użycie łańcucha z zainstalowanym w nim źródłem oświetlenia. Dzięki takiej decyzji nie tylko rzucimy światło na trasę góra-dół, ale również wprowadzimy do wnętrza ciekawą dekorację, która z pewnością przyciągnie wzrok i wzbogaci projekt.

Willa Warszawa | Joanna Kulczyńska Architekt

Jeśli nie podoba Wam się pomysł ciągłości łańcuchów ledowych, możecie sięgnąć po zamiennik w postaci  światła punktowego. Jeśli jego światło jest delikatne montujcie je w pobliżu stopni, przy każdym policzku. W przypadku gdy decydujecie się na silniejsze lampy, wybierajcie miejsce co drugi stopień lub więcej. Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, by cała droga spadku była dokładnie oświetlona.  Bezpieczeństwo przede wszystkim. 

Punktowe oświetlenie wspaniale sprawdza się w przypadku potrzeby oświetlenia schodów o zaokrąglonym biegu. Dla zachowania kontrastu, a przy tym i równowagi warto sięgnąć po modele o prostokątnej obudowie. Pamiętajcie również o tym, by w przypadku chęci ocieplenia pomieszczenia wybierać oświetlenie o żółtawym kolorycie.

Innym pomysłem jest postawienie na oświetlenie, którego pasmo światła skierowane jest w kilka stron pozostawiając na ścianie ciekawy wzór rozgwiazdy. Jest to sposób na bardzo dekoracyjne wyeksponowanie lamp i zwrócenie na nie uwagi.  Jeśli zatem szczególnie zależy Wam na wnętrzu niebanalnym, to koniecznie przemyślcie tę propozycję. 

LOFT Factory zdj: Piotr Gęsicki, piotrgesicki.com

Loft z widokiem na dachy kamienic i PKiN

Pamiętajcie, że światło może być zainstalowane wszędzie. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do ściany, przy której stoją schody.  Co powiecie o dość wyjątkowym pomyśle przymocowania światła do samych stopni?  Jak widać na zdjęciu wyżej, pomysł ten jest wręcz doskonały – nie tylko oświetla schody, ale również podkreśla ich kształt i materiał wykonania.

Kierując się nieco ku klasyce, nie oddając się jej jednak w całości warto pomyśleć nad wykorzystaniem w aranżacji światła punktowego instalowanego od góry na zasadzie kinkietów ułożonych w prostej, poziomej linii. Dzięki podobnemu rozwiązaniu  nie tylko oświetlimy bieg schodów, ale również będziemy w stanie podkreślić fakturę materiału położonego na ścianie.

Propozycje specjalisty – projektanta oświetlenia w Internity Home – Innowacyjne Oświetlenie. 

Flos G-O White to oprawa oświetleniowa do użytku wewnętrznego, ale również zewnętrznego. 

G-O by Flos

Gira Sensotec Led

Ostania propozycja to innowacja wśród dostępnych produktów, która na rynku dostępna będzie już w październiku 2018 roku. Producent Gira seria Sensotec Led.  Innowacyjne oświetlenie z detektorem ruchu ze światłem orientacyjnym i przełącznikiem bezdotykowym. Światło włącza się automatycznie, można też regulować natężenie światła. 

Gira Sensotec LED
Gira Sensotec LED

DOT – malutkie punkty świetlne, za sprawą których można stworzyć nieskończenie wiele kombinacji. 

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków