Inspiracja tygodnia: Gen Z green czyli kolor nowego pokolenia

Inspiracja tygodnia: Gen Z green czyli kolor nowego pokolenia

Każde pokolenie ma własny czas i jak się okazuje, również kolor. Millenial Pilnk reprezentujący ludzi urodzonych między 1980 a 2000 rokiem, musi ustąpić miejsca nowemu graczowi w panteonie barw. Do głosu dochodzi Gen Z green – przedstawiciel pokolenia pierwszej dekady lat 2000. Soczysty, trawiasty i intensywny odcień zieleni ma symbolizować wartości ważne dla młodych ludzi. Natomiast jego pochodzenie ma swoje źródła jednocześnie w naturze, jak i futurystycznych – nowych technologiach. Świat designu przyjął Gen Z green z entuzjazmem, tym samym ugruntowując pozycje zieleni, jako barwy dominującej w różnych dziedzinach projektowania. Zdaje się, że również branża wnętrzarska z otwartością przyjmuje kolor nowego pokolenia, zapraszając go do aranżacji o bardzo różnej stylistyce. 

Zielona łazienka – trend, który nie przemija | Zobacz najlepsze projekty

Głos pokolenia

Dziś w centrum zainteresowania jest pokolenie Z i to właśnie jego charakterystyka, nawyki oraz wartości są tematem badań socjologów oraz marketingowców. Wybory zakupowe tej grupy konsumentów, mają ogromny wpływ na wszystkie dziedziny projektowania. Świat mody najszybciej odpowiada na pojawiające się tendencje, więc to tutaj można upatrywać narodzin koloru Gen Z green. Ten specyficzny odcień zieleni stał się znakiem rozpoznawczym domu mody Bottega Veneta. Pod rządami dyrektora kreatywnego Daniela Lee, marce udało się podnieść rangę zieleni do obiektu pożądania, a sam kolor często określany jest jako Bottega Green.

 

 

Jakie jest więc pokolenie Z? Jeśli to właśnie kolor Gen Z green, miałby je opisywać, powiedzielibyśmy, że jest troskliwe, lojalne i wrażliwe na promowanie spraw, które uważa za słuszne. Soczysta zieleń z jednej strony reprezentuje naturę i chęć jej ochrony – to właśnie pokolenie Z zapoczątkowało strajki klimatyczne. Natomiast z drugiej jest związane z futurystyczną wizją przyszłości i rozwojem technologii. Gen Z green niesie za sobą optymizm i nadzieję, kojarzy się z świeżością oraz siłami witalnymi.

gen z green
Oryginalna aranżacja z płytkami 41zero42 z kolekcji PAPER41 LUX GIANNI.

Zieleń zakorzeniona w naturze

Ludzkie oko widzi więcej odcieni zieleni, niż jakichkolwiek innych odcieni w spektrum barw. Może to tłumaczyć popularność tej barwy i niemal niekończące się wariacje na temat zieleni: szałwiowa, oliwkowa, bazyliowa, kiwi czy avocado – wszystkie inspirowane naturalnie występującymi barwnikami. Obecnie środowisko i dbanie o nie, stanowi bardzo ważny aspekt życia młodych ludzi, wychowanych w duchu świadomości ekologicznej. Nowy związek z naturalnym otoczeniem ma ogromny wpływ na postrzeganie barw i wybór kolorów, którymi najchętniej się otaczamy. Śledząc te aspekty, łatwo znaleźć klucz, który doprowadził do powstania Gen Z green i jego ogromnej popularności.

geen Z green
Akcent w kolorze Gen Z green w rustykalnej aranżacji. | Źródło: 41zero42
green z green
Zielone akcenty we wnętrzu inspirowanym miejską odsłoną boho. | Projekt: PLURAL

Gen Z green we wnętrzach

Pojawienie się odcienia Gen Z green, można odczytywać jako ugruntowanie i tak już silnej, pozycji zieleni we wnętrzach. W tym miejscu warto, również przywołać dobrze zapowiadający się Neo mint, który był kandydatem na kolor roku 2020. Barwa ta, podobnie jak Gen Z green, swoje korzenie ma zarówno w naturze, jak i rzeczywistości cyfrowej. Jednak świat wnętrz, nieco wolniej, niż branża modowa, wciela trendy kolorystyczne. Proces produkcji oraz przekonanie inwestorów do nowych rozwiązań wymaga czasu. Natomiast wiele brandów zauważyło potencjał Gen Z green. Jest to miedzy innymi włoska marka 41zero42, specjalizująca się w bardzo oryginalnych projektach płytek ceramicznych. Designerzy związani z firmą, przedstawili w najnowszych kolekcjach swoje pomysły na zastosowanie soczystej zieleni w aranżacji wnętrz. Widać w nich silny wpływ futurystycznej estetyki, jak i tej osadzonej w dominujących trendach. Odważni inwestorzy chętnie przyjmą zielone total looki w odcieniu Gen Z green, która świetnie łączy się z soczystym pomarańczowym. Zwolennicy łagodnych aranżacji w tonacji ziemi, również mogą zaprosić zieleń do swoich wnętrz. Sprawdzi się pod postacią dodatków tj.: krzesła, fotel czy tekstylia.

Zielona sypialnia – urządzamy oazę relaksu | Inspiracje i wybór produktów


>>POZNAJ INNE INSPIRUJĄCE BARWY:

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków