Inspiracja tygodnia: wnętrza w kolorach pustyni
Sikora Wnętrza

Inspiracja tygodnia: wnętrza w kolorach pustyni

Natura, od krajobrazów Skandynawii po biofiliczną dzikość zieleni, niezmiennie stanowi punkt wyjścia do kreowania wnętrz. Nową scenerią, która inspiruje projektantów jest pustynia: bliskowschodnia, północnoafrykańska, a także malownicze tereny amerykańskiego Nowego Meksyku. Język pustyni, przeniesiony na grunt estetyki wnętrz, łączy stonowane odcienie ziemi z rękodziełem oraz tkaninami w stylu boho. Ten fascynujący miks wywołuje wrażenie harmonii, szczęścia i zaprasza na chwilę kontemplacji, przypominając zachwyt nad zachodem słońca w odległych miejscach. Rok 2023 przyniósł wzrost zainteresowania nomadycznym stylem życia oraz związanym z nim sztafażem. „Desert Décor” to eklektyczne połączenie, gdzie szczególny nacisk kładzie się na surowość kolorów, materiałów i tekstur, tworzących ponadczasowe azyle głęboko zakorzenione w naturze. Czas, aby przyjrzeć się wnętrzom w kolorach pustyni.

wnętrza w kolorach pustyni
Projekt: Na Antresoli; Fot.: Bartek Rąkowski

Styl meksykański w domu

Geneza inspiracji

Paleta kolorów i surowość materiałów to jedynie niektóre z elementów wyróżniających styl pustynny. Na jego kształt wpływają również klimat oraz styl życia mieszkańców tych obszarów. Warunki panujące na pustyni inspirują do wykorzystania we wnętrzach naturalnych materiałów i wytrzymałych tekstur. Ponadto, kultura i rzemiosło społeczności pustynnych znajdują swoje odzwierciedlenie we współczesnej aranżacji wnętrz, co pozwala stworzyć niepowtarzalny i porywający klimat.

Styl afrykański – szybkie metamorfozy wnętrz inspirowane Czarnym Lądem

proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio
proj. Balicka Design | zdj. Dobre Światło

Desertwave to styl nawiązujący do krajobrazu pustyni południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku, gdzie rozległe, malownicze obszary stały się ogniskiem inspiracji dla projektantów i miłośników wnętrz, pragnących przenieść ich piękno do przestrzeni mieszkalnych. Pustynia amerykańska, z jej suchym klimatem, olbrzymimi wydmami i skalistymi formacjami, dostarcza niezwykłych wzorców i kolorów. Dodatkowo, tereny Meksyku o bogatej kulturze i charakterystycznych motywach, wpływają na rozwój stylu, wprowadzając elementy artystyczne, takie jak ceramika czy motywy związane z Dniem Zmarłych (Dia de los Muertos). Dzięki inspiracji płynącej z amerykańskiej pustyni, styl pustynny stał się nie tylko modnym trendem, ale również wyrazem fascynacji naturalnym pięknem i mistycznym urokiem tych obszarów.

Odcienie pustyni

Tonacja pustynna to zbiór odcieni, które przenoszą nas w świat niezwykłych krajobrazów. Paleta obejmuje odcienie piasku, brązu, złamanej bieli, pomarańczy, ochry, terakoty, ciemnej zieleni i błękitu nieba. Spokojne, stonowane barwy wprowadzają do wnętrz subtelność i naturalny urok, harmonijnie odzwierciedlając piaskowe wydmy, słońce i ciepłe odcienie ziemi. Motywy związane z pustynią, takie jak kaktusy czy skóry mogą być wykorzystane jako elementy dekoracyjne, które podkreślają klimat tonacji i dodają unikalnego uroku. Kolory pustyni przywołują nostalgiczne wspomnienia o wakacjach i letnim klimacie. Słoneczne odcienie połączone z przygaszoną bielą, tworzą niezwykle przyjemny i naturalny efekt. Ta nowoczesna interpretacja stylu boho wyróżnia się zastosowaniem neutralnych kolorów zamiast jaskrawych barw, a także warstwami tekstur, które nadają wnętrzom unikalny charakter. Kolory pustyni doskonale współgrają z materiałami pochodzącymi z ziemi, takimi jak terakota czy ceramika inspirowana kulturą Maroka. Dodatkowo, drewno o surowym i rzeźbiarskim charakterze, typowe dla klimatu pustyni, idealnie komponuje się z tą estetyką.

wnętrza w kolorach pustyni

proj. Musta 2 | fot.: Agata Piątkowska
proj. Balicka Design | zdj. Dobre Światło
Projekt: Hanna Pietras, współpraca: Anna Petrova Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio
wnętrza w kolorach pustyni
Projekt: Hanna Pietras, współpraca: Anna Petrova Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio

Luźna inspiracja

Wnętrza inspirowane pustynią łączą ciepłą paletę kolorów i naturalne materiały, tworząc schemat, który jest przyjemny, ponadczasowy i mocno zakorzeniony w naturze. Ta estetyka projektowania jest niezwykle wszechstronna, co sprawia, że cieszy się rosnącą popularnością, także dlatego, że wnętrza w stylu pustynnym mogą przybierać różnorodny charakter – od minimalistycznych i nowoczesnych po rustykalne i tradycyjne. Styl inspirowany scenerią pustyni, to przede wszystkim paleta kolorów, oparta o mieszankę neutralnych i ziemistych odcieni, a także akcentów terakoty, ochry, rdzy czy różowych barw ciepłego zachodu słońca. Ciepłe neutrale dominują w dekoracjach inspirowanych pustynią i można je zestawić z bogatymi odcieniami niebieskiego lub zieleni, aby dodać równowagi i głębi do aranżacji.

wnętrza w kolorach pustyni
Projekt i zdjęcia: Kamila Palmowska
proj. Grupa NONO, fot. ONI Stories

Dekoracje inspirowane pustynią stoją na delikatnej granicy między stylem eleganckim a przyjemnie ciepłym i zarazem nowoczesnym. Wykorzystanie naturalnych materiałów i rękodzieła zawsze stanowiło fundament tego trendu, który charakteryzuje się również czystym wzornictwem. Miękkie tekstylia, takie jak len, bawełna czy miękka skóra, nadają przestrzeni bardziej przytulny i domowy charakter, zachowując jednocześnie ultranowoczesny wygląd.

proj. Pika Design | fot.: Radek Słowik https://bilbil.pl/

Masywne ceramiczne naczynia obok jutowych chodników, ciężkich tkanin i ręcznie wykonanych narzutów, pomagają tworzyć warstwy, nadając wnętrzom celowe niedopasowanie. Bogate tekstury w postaci plecionych koszyków, dywanów i tapicerki ożywiają styl pustynny. Naturalne drewno w meblach zapewnia czysty, ale wyrafinowany wygląd, który doskonale współgra z tym trendem. Warto zainwestować w dwa lub maksymalnie trzy duże elementy, takie jak konsola, szafka i sofy ze skóry lub ekoskóry, a następnie zestawić je z elementami takimi jak ręcznie tkane dywany, duże rośliny w donicach, sukulenty, kamienne wazony, kosze i abstrakcyjne obrazy, aby uzupełnić pustynny styl.

Ważne jest, aby nie próbować mieszać wszystkich tych materiałów w jednym miejscu. Lepiej wybrać dwa lub trzy, aby stworzyć poczucie spójności. Celem aranżacji w stylu pustynnym nie jest tworzenie repliki, a wykorzystanie pustynnego krajobrazu jako punktu wyjścia do zestawienia kolorów, materiałów i tekstyliów w oryginalny sposób.

 

 

Zobacz inne inspirujące kolory we wnętrzach:

Zapytaj // naszego eksperta

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków